Vyhodnocení přínosů tísňové péče

Doba realizace:

1.5.2023 – 30.4.2024 (inkubační fáze)

Reg. číslo:

CZ.03.03.01/00/22_021/0001922

Zdroj financování:

Projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu v rámci Operačního Programu Zaměstnanost plus (OPZ+) a státního rozpočtu České republiky.

Popis projektu

Projekt se zaměřuje na mapování současné situace poskytování služeb tísňové péče v České republice, identifikaci potřeb klientů a jejich rodin a úkonů, které mohou tyto potřeby naplňovat. Následně dojde k identifikaci úkonů vhodných pro standardizaci a návrh způsobu této standardizace s ohledem na maximální možnost individualizace poskytované péče. Díky realizaci tohoto projektu si aktuální a noví uživatelé služeb budou moci vybrat z větší nabídky úkonů podle jejich individuálních potřeb.

Cíle projektu

Hlavním cílem projektu je získat podklady pro nastavení systému spravedlivé a efektivní veřejné podpory služeb tísňové péče podle rozsahu poskytovaných úkonů klientovi a přínosu těchto úkonů. V inkubační fázi ověříme možnost sjednocení či standardizace postupů, jakými tísňové péče reagují na potřeby jejich nejčastějších klientů.

Tento hlavní cíl bude naplněn pomocí dílčích cílů:

  • Zmapování rozdílů ve způsobu poskytování mezi aktuálními poskytovateli tísňové péče v ČR.
  • Identifikace potřeb seniorů a jejich rodin a úkonů tísňové péče, které tyto potřeby mohou naplňovat. Ověření přínosů/efektů těchto úkonů u 2-3 pilotních tísňových služeb.
  • Identifikace úkonů vhodných pro standardizaci a návrh způsobu této standardizace s ohledem na maximální možnost individualizace poskytované péče.

Díky výstupům projektu budou z veřejných prostředků podporovány ty úkony tísňové péče, které lidé žijící doma opravdu potřebují a které jim umožní maximální dobu setrvat v jejich domácím prostředí. Poskytovatelé tísňové péče budou moci snáze žádat o veřejnou podporu na tyto úkony, díky čemuž budou moci rozšířit poskytované služby a skrze to i zvýšit počet svých klientů. Poskytovatelé veřejné podpory pak budou mít přehled o tom, co konkrétně veřejná podpora uživatelům přináší a díky tomu budou moci tuto podporu rozdělovat efektivněji a spravedlivěji.

Mimo výše uvedené by výstupy tohoto projektu měly sloužit jako další podklady pro systémový rozvoj sociálních služeb a činnosti ministerstva v oblasti asistivních technologií.

Kontaktní osoba: tatiana.konradova1@mpsv.cz