Vysílání pracovníků zaměstnavatelem usazeným v EU na území ČR (podle směrnice 96/71/ES)

Podmínky vysílání pracovníků stanovuje směrnice Evropského parlamentu a Rady 96/71/ES ze dne 16. prosince 1996 o vysílání pracovníků v rámci poskytování služeb (dále jen „směrnice o vysílání pracovníků“), která se vztahuje na podniky usazené v některém členském státě, pokud v souladu s článkem 1 odst. 3 této směrnice učiní taxativně stanovená nadnárodní opatření:

  1. vyšlou pracovníka na území členského státu na vlastní účet a pod svým vedením na základě smlouvy uzavřené mezi podnikem pracovníky vysílajícím a stranou, pro kterou jsou služby určeny, činnou v tomto členském státě, jestliže po dobu vyslání existuje pracovní poměr mezi vysílajícím podnikem a pracovníkem, nebo
  2. vyšlou pracovníka do provozovny nebo podniku náležejícího ke skupině podniků na území členského státu, jestliže po dobu vyslání existuje pracovní poměr mezi vysílajícím podnikem a pracovníkem, nebo
  3. jako podnik pro dočasnou práci či podnik poskytující pracovníky vyšlou pracovníka do podniku, který jej využije, se sídlem nebo vykonávajícího činnost na území některého členského státu, jestliže po dobu vyslání existuje pracovní poměr mezi podnikem pro dočasnou práci či podnikem poskytujícím pracovníky na straně jedné a pracovníkem na straně druhé.

Ve všech uvedených případech musí po dobu vyslání existovat pracovní poměr mezi vysílajícím podnikem nebo podnikem pro dočasnou práci či podnikem poskytujícím pracovníky na straně jedné a pracovníkem na straně druhé.

Směrnice o vyslání pracovníků v článku 2 výslovně stanovuje, že „pro účely této směrnice se vyslaným pracovníkem rozumí pracovník, který po omezenou dobu vykonává práci na území jiného členského státu než státu, ve kterém obvykle pracuje“.

Zahraniční zaměstnavatel je povinen nejpozději v den vyslání pracovníka do ČR písemně informovat o této skutečnosti krajskou pobočku ÚP ČR příslušnou podle místa výkonu práce. Vzor formuláře k dispozici zde. K vyplněnému tiskopisu nejsou od zaměstnavatele vyžadovány žádné další doklady.

Při ukončení / změně vyslání je zahraniční zaměstnavatel povinen tuto skutečnost oznámit příslušné krajské pobočce ÚP ČR nejpozději do 10 kalendářních dnů od skončení vyslání. Vzor formuláře k dispozici zde.

Pokud skončilo vyslání dnem původně zahraniční zaměstnavatelem oznámeným, nemusí zaměstnavatel již hlásit ukončení vyslání.

Zaměstnavatel může do uplynutí 12 měsíců od zahájení poskytování služby vyslaným zaměstnancem na území ČR podat krajské pobočce ÚP ČR písemné oznámení s uvedením důvodů o tom, že doba poskytování služeb na území ČR přesáhne 12 měsíců - Vzor formuláře k dispozici zde. Pro účely posouzení lhůty (12 měsíců) se v případě nahrazení vyslaného zaměstnance jiným zaměstnancem vyslaným k výkonu práce v rámci plnění stejného pracovního úkolu na stejném místě jednotlivé doby vyslání sčítají.

Zahraniční zaměstnavatel vysílající pracovníky do ČR je povinen mít v místě pracoviště evidenci těchto osob obsahující následující údaje: identifikační údaje pracovníka; adresu v zemi trvalého pobytu a adresu pro doručování zásilek; číslo cestovního dokladu a název orgánu, který jej vydal; druh práce, místo výkonu práce a dobu, po kterou by mělo být zaměstnání vykonáváno; pohlaví těchto fyzických osob, den nástupu a den skončení výkonu práce nebo vyslání na území České republiky.

Kompletní informace o vysílání pracovníků na území ČR (podle směrnice 96/71/ES) naleznete na webové stránce Státního úřadu inspekce práce https://www.suip.cz/web/suip/informace-o-vysilani-pracovniku.

Poslední aktualizace: 19. 3. 2024