Postup občana EU/EHP
Občané členských států EU a jejich rodinní příslušníci nejsou z hlediska zákona o zaměstnanosti považováni za cizince a mají stejné právní postavení jako občané ČR (ke státům EU patří: Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyško, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemí, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovinsko, Slovensko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie).
Stejné právní postavení jako občané ČR mají též občané Norska, Lichtenštejnska a Islandu, patřící do EHP, jejich rodinní příslušníci a dále občané Švýcarska a jejich rodinní příslušníci.
Občan EU/EHP a Švýcarska nebo jeho rodinný příslušník nepotřebuje pro účely zaměstnání na území ČR povolení k zaměstnání, zaměstnaneckou kartu, modrou kartu nebo kartu vnitropodnikově převedeného zaměstnance.
Občané EU/EHP a Švýcarska a jejich rodinní příslušníci, stejně jako cizinci s volným přístupem na trh práce ČR mohou vybírat z jakýchkoliv pracovních míst inzerovaných na běžných pracovních portálech nebo v databázi Úřadu práce Volná místa v ČR (uradprace.cz) - nepotřebují totiž žádné zvláštní pracovní oprávnění a ani volné pracovní místo ze speciální databáze. Navíc občané EU mohou využít databázi volných míst inzerovaných v rámci EURES (Evropská služba zaměstnanosti): Volná místa EURES (uradprace.cz) .
Poslední aktualizace: 29. 11. 2024