Archiv aktualit

čtvrtek 25. května

14:00 - Reakce na článek Seznam Zpráv: „Žádala jsem o příspěvek na bydlení“

Mrzí nás, že redaktorka nedokázala projít online žádostí o příspěvek na bydlení. Zjevně pochybila už tím, na co výslovně upozorňujeme všechny žadatele: podklady si musejí připravit předem a redaktorka přiznává, že to neudělala. Pokud ale formulář vyplňovala dvě hodiny, pak systém i z důvodu zabezpečení reaguje tak, že neumožní žádost odeslat. Jinak řečeno odezva trvala tak nestandardně dlouho, že systém vyhodnotil, že klient od počítače odešel. Nejde o chyby, ale míru uživatelského komfortu systému, který průběžně vyvíjíme. Na konci roku už žádost o příspěvek na bydlení chceme mít v klientském portálu JENDA, kde při vyplňování uživatelé budou mít vyšší komfort, včetně průběžného ukládání žádosti. 

Online formulář jsme spustili v nejkratším možném čase, abychom vyhověli poptávce a zpřístupnili příspěvek lidem ohroženým vysokými náklady v době energetické krize. Z druhé strany je však vždy u žádosti o sociální dávky tlak, aby systém byl co nejdokonaleji zabezpečený proti zneužití. A jsou také zákonné požadavky, jde o jednu z nejsložitějších sociálních dávek a to má svůj důvod, když dnes průměrná výše přesahuje 5700 Kč měsíčně. 

I hodnocení spokojenosti, které provádíme telefonicky, ukazuje, že naprostá většina těch, kdo vyplnili, hodnotí jedničkou nebo dvojkou – jako ve škole – tedy jsou spokojení a se vším se dokážou vypořádat. Konečně jak jsme naznačili také v odpovědi redakci, v celé ČR přibývá žadatelů, kteří úspěšně vyplnili žádost z pohodlí domova: Jen v dubnu podali lidé pětinu nových žádostí prostřednictvím online formuláře, bylo to 4 164 z celkového počtu 21 195 nově podaných žádostí o příspěvek na bydlení.

středa 23. května

16:00Koncepční návrh MPSV, který řeší otázku valorizací a podmínek odchodu do předčasného důchodu, dnes schválila vláda. Nadále platí, že důchody se budou pravidelně každoročně navyšovat, ale také se i plně valorizovat o inflaci. Úprava počítá například se zavedením dočasného příspěvku namísto mimořádné valorizace. Dalším návrhem je pak částečné omezení předčasných důchodů. Jde o jeden z kroků, který je součástí důchodové reformy. Ta zajistí důstojné a férové penze dnešním seniorům, ale i budoucím generacím. Více informací najdete ZDE.

13:00 - Z technických důvodů nyní může dojít k problémům s přihlášením do klientského portálu JENDA a Evidence bytů a smluv. V případě, že se nemůžete přihlásit, zkuste to prosím později. Omlouváme se za případné nepříjemnosti.

pondělí 22. května

17:00 - Vážení poskytovatelé dětských skupin, dojde ke zpoždění druhé výplaty státního příspěvku na provoz dětských skupin, která měla být vyplacena v termínu do 25. května 2023. Tato skutečnost vznikla z důvodu nastavování nových interních procesů v rámci MPSV. Vydání rozhodnutí a výplata státního příspěvku tak proběhne až v měsíci červnu. Omlouváme se za komplikace a děkujeme za pochopení.

16:00Klíčové pokroky ve zkracování doby vyřizování žádostí i v procesu digitalizace služeb zaznamenal v minulých měsících Úřad práce ČR. Statistiky ukazují, že se podařilo výrazně snížit dobu vyřízení žádostí hlavně v případě příspěvku na bydlení, a to i na úřadech s největším vytížením. To se týká především Prahy. Stále více klientů už také žádá o dávky on-line. V hlavním městě je například více než 70 % všech žádostí o rodičovský příspěvek podáno elektronicky. Více informací najdete ZDE.

pondělí 15. května

10:00 - Od pátku 19. 5. od 16.00 hodin do soboty 20. 5. 2023 do 12.00 hodin dojde k plánované komplexní odstávce webových stránek Úřadu práce ČR a portálu MPSV. V uvedené době nebude možné podávat žádné elektronické žádosti prostřednictvím webového portálu MPSV, tedy ani prostřednictvím webových aplikací. V této souvislosti také nebude možné kontaktovat e-mailem zaměstnance Úřadu práce ČR či Call centrum ÚP ČR. Díky tomuto krátkodobému opatření budeme moci zlepšit naše systémy a poskytovat vám tak ještě lepší služby.

čtvrtek 11. května

15:20 - Dnes jsme začali prostřednictvím e-mailu informovat příjemce humanitární dávky o nadcházejících změnách, které začnou platit od 1. července 2023. Dopis najdete také zde (126.55 kB). Informace o nadcházejících změnách najdete zde.

Сьогодні ми почали інформувати отримувачів гуманітарної допомоги електронною поштою про майбутні зміни, які набудуть чинності з 1 липня 2023 року. З повідомленням також можна ознайомитися тут (126.55 kB). Інформацію про подалші зміни, можна знайти тут.

13:00 - Důchodová reforma je nezbytná. Už není na co čekat. Nemyslí si to pouze vláda a experti z MPSV, ekonomové a sociální partneři. Ale myslí si to také občané této země. MPSV si nechalo udělat výzkum ve spolupráci s agenturou STEM. Dle průzkumu veřejného mínění si dvě třetiny populace myslí, že by měla být důchodová reforma prioritou a měla by se realizovat co nejdříve. Další čtvrtina je názoru, že by měla být provedena nejpozději do 5 let. Parametry důchodové reformy najdete zde a více informací najdete zde.

středa 10. května

10:00 - Úřad práce ČR evidoval k 30. 4. 2023 celkem 261 683 uchazečů o zaměstnání (UoZ), o 11 795 méně než v předchozím měsíci a o 18 025 více než loni. Podíl nezaměstnaných osob meziročně mírně poklesl o 0,1 p. b., meziročně o 0,3 p. b. vzrostl. Ke konci dubna činil 3,6 %. V mezinárodním srovnání byla míra nezaměstnanosti podle posledních dostupných dat EUROSTATU (za březen) nejnižší v celé EU, a to 2,6 % (průměr EU 6,1 %). Další informace najdete ZDE.

9:00 - Ministr představí parametry důchodové reformy. Ve čtvrtek 11. května v 11:55 proběhne ve Strakově akademii tisková konference, na které ministr Marian Jurečka představí jednotlivé parametry důchodové reformyOnline stream z konference můžete sledovat na Facebooku MPSV.

pátek 28. dubna

10:30 - V rámci implementace nových funkčností týkajících se zranitelných osob, bude aplikace pro žádost o humanitární dávku 2. května 2023 dočasně nedostupná. Po nasazení změn bude možné o dávku zažádat. Během této odstávky není možné podávat nové žádosti ani na pobočce Úřadu práce. 

У зв´язку з впровадженням нових функціональних можливостей, пов’язаних з вразливих осіб, додаток буде тимчасово закрито до впровадження цих змін 2. 5. 2023. Після розгортання змін, можна буде знову подавати заявку на допомогу. Під час цього відключення неможливо подати нові заяви навіть у відділенні Управління зайнятості. Важливо, щоб ми ідентифікували вас як особу з вразливих осіб та надіслали цю інформацію постачальникам житла, оскільки ці люди все ще матимуть безкоштовне  житло і після 150 днів. Тому просимо вас подати заявку на отримання гуманітарної допомоги якнайшвидше у травні.

10:00Od začátku července dojde ke změně poskytování humanitární dávky. Ta bude nově pojata jako příspěvek na životní potřeby a zároveň i příspěvek na ubytování stanovený započitatelnými náklady na bydlení. Na jejich výši se již dohodli koaliční partneři. Tyto částky budou součástí vládního nařízení, které projedná vláda na přelomu května a června, nyní je návrh v meziresortním připomínkovém řízení. Plná výše započitatelných nákladů na bydlení bude náležet pouze těm, kdo budou bydlet v bytě zapsaném v evidenci bytů a smluv MPSV. Více informací najdete ZDE.

čtvrtek 27. dubna

13:00MPSV spustilo e-shop se vzdělávacími kurzy a rekvalifikacemi. Vzdělavatelé v něm nabízí své kurzy zdarma, zájemcům je pak zcela nebo částečně MPSV proplatí. Vše lze vyřídit jednoduše online. Jen v tomto roce může být touto cestou proškoleno 20 tisíc lidí, na úhradu za jejich kurzy je v letošním roce vyhrazena celkem jedna miliarda korun. Široká veřejnost se může vzdělávat mimo jiné ve svých digitálních dovednostech. Více informací najdete ZDE nebo na webu Jsem v kurzu.

středa 26. dubna

15:30Vláda dnes schválila novelu zákona o zaměstnanosti, kterou předložilo MPSV. Návrh upravuje především problematiku související s agenturami práce. Zásadní je ochrana samotných zaměstnanců. Díky novele dojde k omezení délky dočasného přidělení agenturního zaměstnance k uživateli na 3 roky během 5 let. V případě platební neschopnosti zaměstnavatele by nově i agenturním pracovníkům měla být poskytnuta stejná ochrana, jako je tomu v případě kmenových zaměstnanců. Cílem je zejména zabránit nadužívání agenturní práce. Více informací najdete ZDE.

úterý 25. dubna

13:00Včera byla formálně na unijní úrovni přijata takzvaná směrnice o transparentnosti odměňování. Na základě této legislativy nyní začíná proces zvyšování transparentnosti v odměňování ve všech členských státech EU. Cílem je zamezit diskriminaci, kdy ženy za stejnou či rovnocennou práci dostávají méně zaplaceno. Do konečné podoby novely zákoníku práce se směrnice promítne společně s opatřeními z Akčního plánu rovného odměňování žen a mužů 2023–2026. Více informací najdete ZDE.

15:00Ministr Jurečka dnes na slavnostním setkání v Klementinu předal ceny Gratias 2023. Skleněnou plaketu pro vítěze si v letošním šestém ročníku odneslo pět z 249 nominovaných sociálních pracovníků, a to v pěti různých kategoriích. Ministr Jurečka navíc udělil i jedno zvláštní ocenění za významný přínos v sociální práci Oldřichu Matouškovi in memoriam, které bylo předáno rodině. Více informací najdete ZDE.

středa 19. dubna

16:30Vláda schválila novelu zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, která přináší několik změn ve zpracování a výplatě důchodů. Novela především zavádí možnost podání žádosti o důchod online, a to s účinností od 1. prosince letošního roku. Další významnou úpravou bude zpřehlednění výplatních termínů a přechod na výplatní období kalendářního měsíce u pojištěnců, kterým důchod vyplácí ČSSZ. Více informací najdete ZDE.

18:00Novelu zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele, kterou připravilo MPSV, dnes schválil Senát. Úprava přináší zpřesnění podmínek při podání a vyřízení žádosti o pokrytí dlužných mzdových nároků zaměstnanců, jejichž zaměstnavatel se dostal do platební neschopnosti. Novela reaguje mimo jiné na změny v oblasti insolvenčního práva a posiluje ochranu zaměstnanců. Zákon nyní dostane k podpisu prezident. Více informací najdete ZDE.

pondělí 17. dubna 

15:00Po úpravě valorizačního mechanismu pro červnové navýšení důchodů přichází MPSV s koncepčním návrhem, který by otázku valorizací řešil dlouhodobě. Úprava počítá například se zavedením dočasného příspěvku namísto mimořádné valorizace. Součástí návrhu je také úprava podmínek v případě předčasných důchodů. Cílem těchto opatření je především zajištění lepší udržitelnosti penzijního systému. Návrh dnes MPSV zasílá do meziresortního připomínkového řízení. Více informací najdete ZDE.

středa 12. dubna

11:00Na straně ČSSZ se v důsledku vysokého počtu podaných žádostí o předčasný důchod v závěru roku 2022 prodloužila doba jejich zpracování. Jen za poslední tři měsíce bylo podáno bezmála 100 tisíc nových žádostí o důchod, obvyklý počet za celý rok se přitom pohybuje kolem 200 tisíc. To představuje extrémní zátěž. Více informací najdete ZDE.

úterý 11. dubna

10:00 Novela zákona Lex Ukrajina 5 přináší od 1. července některé změny, které souvisí s pomocí ukrajinským uprchlíkům. Humanitární dávka bude pojata jako příspěvek na náklady spojené s životními potřebami a nově také s bydlením. Solidární příspěvek zůstává až do konce června nezměněn. Finanční pomoc související s bydlením pak uprchlíci dostanou jako součást humanitární dávky. Aby měl cizinec s dočasnou ochranou nárok na plnou výši započitatelných nákladů na bydlení, musí bydlet na základě nájemní smlouvy v bytě, který je zapsán v evidenci MPSV. Více informací najdete ZDE.

čtvrtek 30. března

15:00MPSV představilo novou Strategii rodinné politiky 2023-2030. Jde o koncepční dokument, který aktualizuje dřívější Koncepci rodinné politiky z roku 2017. Podpora rodin je pro resort dlouhodobě jednou z hlavních priorit. Strategie se zabývá řadou aspektů, jejichž cílem je vytvořit příznivé a stabilní podmínky pro rodiny, výchovu dětí a péči o blízké. Na formulaci celé strategie se podílelo zhruba 40 různých subjektů od ministerstev až po neziskové odborné organizace a akademickou sféru. Více informací najdete ZDE.

čtvrtek 23. března

17:00 - ZDE naleznete reakci MPSV k okolnostem ohledně odvolání bývalého generálního ředitele Úřadu práce ČR Viktora Najmona, které se dnes objevily v médiích.

středa 22. března

16:00Na základě podezření o zneužívání příspěvku pro solidární domácnost zahájilo MPSV kontroly, které prověří, zda tato pomoc míří skutečně tam, kam má. Výplata podpory na ubytování osob s dočasnou ochranou byla pozastavena a někteří příjemci byli vyzváni, aby doložili, že skutečně ubytovávají ukrajinské uprchlíky. Příspěvek pro solidární domácnost bude v nezměněné podobě fungovat další tři měsíce. Vláda ve středu schválila jeho prodloužení až do 30. června. Více informací je k dispozici ZDE.

úterý 21. března

16:00 - MPSV vyhlásilo další výzvu v rámci Národního plánu obnovy, podpoří tak obce při budování dětských skupin. Dotace může pokrýt veškeré náklady na výstavbu nových objektů, případně rekonstrukci a nákup budov. Tyto prostory pak musí dlouhodobě sloužit pro provoz dětských skupin. Na tento typ podpory je v Národním plánu obnovy vyčleněno asi 6 miliard korun. Další prostředky pro neziskové organizace jsou k dispozici v rámci OPZ plus. Více informací naleznete ZDE.

pondělí 20. března

14:00V rámci Národního plánu obnovy vyhlásilo Ministerstvo práce a sociálních věcí výzvu Zvyšování kapacit nepobytových komunitních sociálních služeb. Jejím cílem je podpora investičních projektů zaměřených na rozvoj a modernizaci materiálně technické základny sociálních služeb ambulantního a terénního charakteru. Pro vybrané služby sociální péče bude podpořen nákup nemovitostí včetně pozemků, výstavba, rekonstrukce a úpravy objektů či zázemí pro poskytování služeb. Více informací naleznete ZDE.

11:00MPSV v pondělí vyhlásilo druhou březnovou výzvu zaměřenou na další profesní vzdělávání zaměstnanců v podnicích. Celkem budou podpořeny z Operačního programu Zaměstnanost plus projekty za 1,6 miliardy korun. Výzva navazuje na úspěšnou realizaci bezmála tří tisíc projektů, které byly podpořeny v předchozích letech. Více informací naleznete ZDE.

9:00Nejvyšší kontrolní úřad prověřil, zda MPSV poskytlo prostředky státního rozpočtu a Evropské unie na genderové audity a jejich implementaci účelně, hospodárně a v souladu s právními předpisy. Výtky NKÚ směřují zejména k otázce reálných dopadů do praxe u podpořených projektů a hospodárnosti vynaložených výdajů. S některými nálezy MPSV nesouhlasí, kontrolovaný projekt již ale skončil a kritéria nového projektu jsou nastavena jinak. Více informací naleznete ZDE.

čtvrtek 16. března

11:00Nadále varujeme před falešnými weby, které napodobují oficiální stránky resortu. Nabízí „formuláře“ k příspěvku na bydlení a uživatele nabádají, aby se přihlásili bankovní identitou. Jde ale o podvod a lidé tak mohou přijít o peníze na svých účtech. Nově se objevují také weby, které se tváří jako ePortál České správy sociálního zabezpečení. MPSV tyto podvodné stránky okamžitě blokuje, stále ale vznikají nové. Týdně je zablokováno asi dvacet domén. Další informace naleznete ZDE.

středa 15. března

17:00Důchody budou v červnu opět mimořádně navýšeny. Prezident republiky dnes oznámil, že podepíše úpravu valorizačního mechanismu, kterou navrhlo MPSV. Průměrný starobní důchodce tak v červnu dostane o 760 korun více. Každý důchod má být navýšen o 400 korun a k tomu naroste procentní výměra o 2,3 %. Vláda je připravena návrh případně obhájit před Ústavním soudem. Více informací najdete ZDE.

14:00 - Opět zveřejňujeme aktuální statistiky, které se týkají dávek a příspěvků vyplácených Úřadem práce ČR za posledních 12 měsíců. Jde o výčet nejčastěji poskytovaných forem pomoci v hmotné nouzi, státní sociální podpory a pomoci v souvislosti s válkou na Ukrajině. Veškerá data naleznete ZDE.

pátek 10. března

11:30MPSV dnes vyhlásilo novou výzvu, která je určena na podporu dětských skupin. Bude tak opět možné žádat o evropské finanční prostředky, konkrétně z Operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+). Peníze jsou určeny především na vytvoření kapacit nových dětských skupin a první rok jejich provozu. Dosud bylo z fondů EU podpořeno více než 1 200 dětských skupin a vytvořeno zhruba 17 tisíc míst za asi 7 miliard korun. Více informací naleznete ZDE.

úterý 7. března

16:00 - Vzhledem k podezření na podvody spojené s proplácením příspěvků na ubytování jsme nuceni přistoupit ke kontrolám vyplácení příspěvku pro solidární domácnost. Nejedná se o pozastavení vyplácení příspěvku. Některé žádosti jsou nyní ve stavu „zamítnuto“, protože v žádosti se pravděpodobně vyskytla skutečnost, kterou musí Úřad práce ČR prověřit. Toto prověření lze provést pouze osobně na kontaktním pracovišti ÚP ČR. Bližší informace jsou uvedeny přímo v aplikaci davkyuk.mpsv.cz/domacnost. Dávka jako taková se nemění a také po 1. dubnu bude tato forma podpory občanů Ukrajiny s dočasnou ochranou důležitým prvkem pomoci, který stát podporuje.

pondělí 6. března

17:00VAROVÁNÍ: Česká správa sociálního zabezpečení varuje před podvodnými stránkami, které jejím jménem vyzývají klienty, nejčastěji formou SMS, k návštěvě podvodných webů. Tyto stránky se tváří jako oficiální web ČSSZ a snaží se klienty přimět, aby zde vyplnili své údaje. Nejedná se však o oficiální stránky ČSSZ, ale o podvod se záměrem vylákat z lidí citlivé údaje o bankovních účtech. Nyní jsou již podezřelé domény blokovány. Více informací najdete ZDE.

13:00Úřad práce ČR ode dneška začne opět oslovovat klienty a bude zjišťovat, jak jsou spokojení s průběhem i složitostí vyřizování žádostí. Telefonicky budou opět osloveni klienti, kteří podávali žádost o příspěvek na bydlení, nově ale také ti, kteří žádali o rodičovský příspěvek a přídavek na dítě. Cílem je zjišťování a vyhodnocování spokojenosti klientů se službami ÚP, aby mohlo docházet k jejich dalšímu zlepšování. Telefonáty budou přicházet z čísla +420 950 172 234 vždy od pondělí do pátku mezi devátou a sedmnáctou hodinou.

10:00 - Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlašuje AVÍZO Výzvy č. 31_22_045 (Budování kapacit dětských skupin dle zákona č. 247/2014 Sb., o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině a o změně souvisejících zákonů – veřejný sektor) k předkládání žádostí o podporu z Národního plánu obnovy. Více infromací najdete ZDE.

čtvrtek 2. března

16:30 - Prověřit systém řízení a kontrolní mechanismy v rámci Úřadu práce ČR je záměrem ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky. Resort vždy dbá na to, aby byly veřejné prostředky vynakládány účelně a efektivně. To platí jak v souvislosti s vyplácením sociálních dávek a dalších forem pomoci státu, ale také například zadáváním veřejných zakázek. Protože MPSV jakožto nadřízený orgán Úřadu práce identifikovalo skutečnosti, které by mohly nasvědčovat nehospodárnému nakládání s veřejnými prostředky ze strany ÚP, předal ministr Jurečka podnět Nejvyššímu kontrolnímu úřadu. Více informací najdete ZDE.

pátek 24. února

13:00 - Novelu zákona Lex Ukrajina, který upravuje podporu uprchlíků z Ukrajiny, dnes schválila Poslanecká sněmovna. Přinese lepší zacílení pomoci i zjednodušení administrativy. Humanitární dávka se nově naváže na životní minimum, bude možné o ni žádat pouze on-line a dostanou ji jen ti, co ji opravdu potřebují. Novelu musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Solidární příspěvek zůstane do letošního června nezměněn. Třetí čtení nové legislativy proběhlo v den výročí začátku války. Další informace si můžete přečíst ZDE.

středa 15. února

8:00 - Generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon byl v úterý 14. února odvolán, v čele úřadu skončil s okamžitou platností. Důvodem je dlouhodobá nespokojenost s nejvyšším managementem ÚP. Úřad dočasně povede Karel Trpkoš, vrchní ředitel Sekce informačních technologií MPSV, a to do doby, než bude pozice obsazena na základě výběrového řízení. Více informací najdete ZDE.

15:00 - Důchody budou v červnu opět mimořádně navýšeny. Vláda zároveň našla shodu na úpravě valorizačního mechanismu. Bez tohoto zásahu by deficit veřejných financí narostl o dalších 34 miliard. Každý důchod bude navýšen o 400 korun a k tomu naroste procentní výměra o 2,3 % podle výše důchodu. Průměrný starobní důchodce tak v červnu dostane o 750 korun více. Růst bude rekordní a průměrný důchod po valorizaci překročí 20 tisíc korun. Další informace najdete ZDE.

pondělí 13. února

9:00 - Zveřejňujeme aktuální statistiky, které se týkají dávek a příspěvků vyplácených Úřadem práce ČR za posledních 12 měsíců. Jde o výčet nejčastěji poskytovaných forem pomoci v hmotné nouzi, státní sociální podpory a pomoci v souvislosti s válkou na Ukrajině. Veškerá data naleznete ZDE.

10:00 - Proces zprostředkování pěstounské péče je složitý a komplikovaný, a i to jsou důvody, proč v něm mnoho rodin nevytrvá. Je však velmi důležitý a potřebný. K připravované kampani pro podporu náhradní rodinné péče (NRP) vznikl projekt „Standardizace procesů zabezpečení náhradní rodinné péče o děti“, díky němu může Ministerstvo práce a sociálních věcí aktivně podporovat zapojené kraje, mapovat jejich potřeby. Více informací o náhradní rodinné péči najdete ZDE a na webech Buď in pěstoun nebo Právo na dětství.

16:00 - Na portále JENDA je plánována pravidelná údržba. Z tohoto důvodu nebude možné se do aplikace přihlásit 14:00 hodin 18. února do 20:00 hodin 19. února a následně od 14:00 hodin 25.února do 20:00 hodin 26. února.

pátek 10. února

15:00 - V souvislosti s úpravou zákona o státní sociální podpoře, která přívětivě upravila podmínky pro hodnocení nároku na dávku příspěvek na bydlení a to tak, že klienti, kterým se nezměnily náklady na bydlení, nebo příjem, nemuseli Úřadu práce ČR nic dokládat a Úřad práce ČR jim vyplatil stejnou výši dávky. Z důvodu tzv. prolongace u příspěvku na bydlení a 8denní lhůtě oznamovací povinnosti klienta musely některé krajské pobočky Úřadu práce ČR (Jihlava, Ostrava, Olomouc, České Budějovice, Příbram) přistoupit ke změně výplatního termínu dávek státní sociální podpory. Pokud byl výplatní termín 6. dne v měsíci, posunul se na 9. popř. 10. den v měsíci. Nicméně aktuálně již byly všechny dávky SSP, kterých se změna týkala, odeslány k výplatě.

středa 8. února

11:00 - Ode dneška začíná Úřad práce ČR oslovovat klienty, kteří využili služeb jeho call centra, včetně možnosti, že se nově mohou informovat i o stavu žádostí o dávky státní sociální podpory. Cílem je zjišťování a vyhodnocování spokojenosti klientů se službami ÚP, aby mohlo docházet k jejich dalšímu zlepšování. Telefonáty budou přicházet z čísla +420 950 172 234 vždy od pondělí do pátku mezi devátou a sedmnáctou hodinou.

9:00 - Úřad práce ČR evidoval k 31. 1. 2023 celkem 283 059 uchazečů o zaměstnání (UoZ), o 11 256 více než v předchozím měsíci a o 15 983 více než loni. Podíl nezaměstnaných osob meziročně vzrostl o 0,3 p. b. na 3,9 %. V mezinárodním srovnání byla i přesto míra nezaměstnanosti podle posledních
dostupných dat EUROSTATU (za prosinec) nejnižší v celé EU. Další informace najdete ZDE.

pondělí 6. února

15:30 - Služby Úřadu práce ČR pomůže do budoucna zlepšit nový projekt EURES+3Z Up!. Poskytované aktivity v oblasti zaměstnanosti se zásluhou projektu stanou dostupnější také cizincům, včetně držitelů dočasné ochrany, kteří do České republiky utíkají před válkou na Ukrajině. Součástí projektu bude digitalizace vybraných služeb úřadů práce a také rozvoj mezinárodní spolupráce. Další informace si můžete přečíst ZDE.

13:30 - Na portále JENDA je plánována pravidelná údržba. Z tohoto důvodu nebude možné se do aplikace přihlásit 13. února od 20:00 do 22:00 hodin, dále pak od 14:00 hodin 18. února do 20:00 hodin 19. února a následně od 14:00 hodin 25.února do 20:00 hodin 26. února.

čtvrtek 2. února 2023

9:00 - Novou náměstkyní člena vlády byla od 1. února 2023 jmenovaná Mgr. Šárka Jelínková.

středa 1. února 2023

16:00 - Transpozici evropských směrnic i další úpravy zavádí novela zákoníku práce, kterou zpracovalo MPSV. V posledních týdnech probíhalo vypořádání připomínek. Výsledkem je kompromisní návrh, na kterém se shodují sociální partneři i vládní koalice. Ti ve středu podepsali dohodu o společném postupu při legislativním procesu. Vláda by předlohu měla projednat v horizontu několika týdnů. Novela přináší mimo jiné změny v oblasti prací na dohody, bližší úpravu home office nebo rozšíření informační povinnosti zaměstnavatele. Detailnější informaci si můžete přečíst ZDE.

11:00 - Proces zprostředkování pěstounské péče je složitý a komplikovaný, a i to jsou důvody, proč v něm mnoho rodin nevytrvá. Je však velmi důležitý a potřebný. K připravované kampani pro podporu náhradní rodinné péče (NRP) vznikl projekt „Standardizace procesů zabezpečení náhradní rodinné péče o děti“, díky němu může Ministerstvo práce a sociálních věcí aktivně podporovat zapojené kraje, mapovat jejich potřeby. Více informací o náhradní rodinné péči najdete ZDE a na webech Buď in pěstoun nebo Právo na dětství. 

10:30 - Ode dneška mohou lidé volající na bezplatnou linku Call centra Úřadu práce ČR (800 77 99 00) nově zjistit, jak daleko je zpracování jejich žádosti o konkrétní dávku, nebo kdy mohou očekávat peníze. Během pilotního provozu se tato služba bude týkat prozatím výhradně dávek státní sociální podpory, tedy příspěvku na bydlení, přídavku na dítě, rodičovského příspěvku nebo porodného. Další podrobnosti najdete ZDE.

úterý 31. ledna 2023

16:00 - Už od zítřka budou mít zaměstnavatelé možnost využít slevy na sociálním pojištění u zaměstnanců, kteří budou pracovat na zkrácený úvazek. Konkrétně se odpočet vztahuje na studenty, pracovníky do 21 let, čerstvě rekvalifikované, zdravotně postižené, na všechny, co pečují o dítě do 10 let nebo i osoby starší 55 let. U nich bude zaměstnavatel z toho, co sám hradí za pracovníky, odvádět na sociálním pojistném o 5 % méně. Další slevy na pojistném se pak chystají pro pracující důchodce na léto. Podrobněji se dočtete ZDE.

13:00 - Novela zákona Lex Ukrajina upraví podporu uprchlíků, kteří museli opustit své domovy kvůli válce na Ukrajině. Změny přinesou především zefektivnění poskytované podpory. Novela počítá mimo jiné s tím, že výše humanitární dávky bude navázána na částku životního minima podle věku a žádost bude možné podat pouze on-line. Příspěvek pro solidární domácnost zůstane do letošního června nezměněn. Zákon vláda schválila minulý týden, nyní jej projedná Parlament. Další informace si můžete přečíst ZDE.

11:00 - MPSV i v letošním roce vyhlašuje výzvu s názvem Obec přátelská rodině a seniorům. Součástí dotačního programu je i soutěž, na jejímž základě budou poskytnuty obcím neinvestiční dotace. K tomuto titulu pořádá MPSV také on-line seminář, na němž se mohou zájemci seznámit s novou metodikou. Tento seminář proběhne v pondělí 13. února od 9:30. Podrobnější informace k programu "Obec přátelská rodině a seniorům 2023" najdete ZDE.

čtvrtek 26. ledna 2023

13:30 - Na portále JENDA je plánována pravidelná údržba ve třech únorových termínech. Z tohoto důvodu nebude možné se do aplikace přihlásit v době od 14:00 hodin 4. února do 20:00 hodin 5. února, dále 13. února od 20:00 do 22:00 hodin a následně od 14:00 hodin 18. února do 20:00 hodin 19. února

středa 25. ledna 2023

17:00 - Dlužníci České správy sociálního zabezpečení se budou moci v průběhu letošního léta zbavit svých neuhrazených závazků vůči státu, aniž by museli platit penále nebo exekuční náklady. Odpuštění penále se bude vztahovat jak na fyzické, tak i právnické osoby. Vláda dnes schválila návrh zákona, který to umožní za podobných podmínek, jako tomu bylo v případě Milostivého léta I a II. Podobný systém bude platit také v souvislosti s daňovými dluhy. Další informace si můžete přečíst ZDE.

pátek 20. ledna 2023

15:00 - Od pondělí 23. ledna začne Úřad práce ČR (ÚP ČR) oslovovat příjemce příspěvku na bydlení a bude zjišťovat, jak jsou spokojení s průběhem i složitostí vyřizování žádosti. Telefonicky budou osloveni ti klienti, kteří podávali žádost o příspěvek osobně na kontaktním pracovišti Úřadu práce nebo prostřednictvím portálu MPSV, a kterým byla dávka přiznaná. Další informace si můžete přečíst ZDE.

čtvrtek 19. ledna 2023

14:30 - Zaměstnavatelé museli v poslední době racionalizovat a více šetří na svých nákladech. Nechtějí však šetřit na lidech, zároveň stále trvá poptávka po nových pracovnících. Nabírat další zaměstnance plánuje většina velkých firem. Jak zároveň avizují dvě třetiny zaměstnavatelů, růst mají i platy. Firmy také uvítaly vládní opatření na snížení dopadů krize. To jsou klíčová zjištění dvou unikátních průzkumů mezi zaměstnavateli, které realizovaly MPSV a společnost LMC. Sběr dat probíhal v závěru loňského roku, výsledky se vzájemně podporují. Detailní informace najdete ZDE.

úterý 17. ledna 2023

9:00 - Zveřejňujeme aktuální statistiky, které se týkají dávek a příspěvků vyplácených Úřadem práce ČR. Jde o výčet nejčastěji poskytovaných forem pomoci v hmotné nouzi, státní sociální podpory a pomoci v souvislosti s válkou na Ukrajině. V prosinci vyplatil stát celkem 1,8 milionu sociálních dávek, postupně se zvyšuje objem podpory. Veškerá data naleznete ZDE.

pátek 13. ledna 2023

10:00 - Falešné internetové stránky, které se snaží napodobit stránky MPSV, stále nově vznikají. Zneužívají podobnosti s oficiálním webem ministertsva a prostřednictvím SMS nebo e-mailových zpráv se snaží vzbudit dojem, že odkazují na příspěvek na bydlení, případně jinou dávku. Ve spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost, sdružením CZ.NIC i policií jich bylo v minulých měsících zablokováno již několik desítek. Nicméně, doporučujeme, aby lidé byli dál velmi obezřetní a neklikali na podezřelé odkazy. Jediná správná doména ministerstva je mpsv.czPodrobné informace o falešných webech si můžete přečíst ZDE.

pondělí 9. 1. 2023

9:00 - Podíl nezaměstnaných osob v prosinci mírně vzrostl na 3,7 %, meziročně jde o zvýšení o 0,2 procentního bodu. Míra nezaměstnanosti zůstává podle posledních dostupných dat EUROSTATU stále nejnižší v celé EU. Další informace najdete ZDE.

čtvrtek 5. 1. 2023

13:00 - Již od počátku války na Ukrajině MPSV monitoruje situaci dětí, které k nám přichází, a snaží se o zajištění jejich potřeb i úspěšnou adaptaci v novém prostředí. V rámci mimořádného dotačního titulu, na němž MPSV spolupracuje s organizací UNICEF, byla vyhlášena nová výzva pro rok 2023. Cílem je podpora služeb pro rodiny s dětmi, které přicházejí z Ukrajiny, a jejich začlenění. Další informace si můžete přečíst ZDE.

středa 21. 12. 2022

16:00 - Od Nového roku se o 1 100 korun zvýší minimální mzda. Dnes o tom rozhodla vláda. Od prvního ledna 2023 by tak nikdo neměl pracovat za méně než 103,80 korun za hodinu a celkově by měsíčně neměl brát méně než 17 300 korun při práci na plný úvazek. Dojde také k úpravě nejvyššího a nejnižšího stupně zaručené mzdy. Další informace najdete ZDE.

úterý 20. 12. 2022

11:00 - Ve Sbírce zákonů dnes byla uveřejněna novela zákona, která povede k posílení a zrychlení práce lékařské posudkové služby. Předpis tak od 1. ledna 2023 začne platit. Do výkonu LPS se nově mohou zapojit i odborní nelékařští pracovníci. Posuzování invalidity nebo nároku na příspěvek na péči bude rychlejší a efektivnější. Více najdete ZDE.

13:00 - U příspěvku na bydlení bude od Nového roku v platnosti řada novinek. Dokládání rozhodných příjmů bude však i nadále možné provádět provést elektronicky. Podrobné informace o připravovaných změnách najdete ZDE.

pátek 16. 12. 2022

10:00 - Se začátkem roku 2023 vejde v platnost řada legislativních novinek z gesce MPSV, které se týkají státní sociální podpory, pomoci v hmotné nouzi nebo například důchodů. Změny se připravují také v oblasti zaměstnanosti. Klíčová bude zejména další úprava příspěvku na bydlení, zvýšení minimální mzdy nebo zefektivnění lékařské posudkové služby. Podrobnosti si můžete přečíst ZDE.

10:30 - 15:00 - Od soboty 17.12. 2022 od 14 do neděle 18.12. 2022 do 20 hodin může docházet ke krátkodobým výpadkům aplikace JENDA, během nichž se do ní nebude možné přihlásit.

čtvrtek 15. 12. 2022

11:30 - MPSV vyhlásilo v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+) tři výzvy pro předkládání projektů zaměřených na integraci Romů. Celkem je do nich vyčleněno 300 milionů korun z evropských fondů. Tyto finance budou směřovat na podporu romských organizací, posílení občanských kompetencí Romů, potírání projevů nenávisti a na komunitní práci. Detailnější informace si přečtěte ZDE.

středa 14. 12. 2022

16:00 - Částky životního a existenčního minima se od ledna zvýší o 5,2 procenta. Spolu s tím vzrostou i některé sociální dávky, nárok na ně nově získá více lidí. Shodla se na tom dnes vláda, která také prodloužila o tři měsíce poskytování příspěvku pro solidární domácnost a zvýšila příspěvky pro pěstounskou péči. Kabinet také upravil maximum, které mohou dětské skupiny účtovat rodičům. Další informace si přečtěte ZDE.

10:00 -  Nástroj Evaldo pomáhá firmám s testováním jejich zaměstnanců pomocí tzv. firemního profilu. Ten umožňuje zaměstnavatelům spravovat v reálném čase průběh a výsledky testování svých zaměstnanců v jejich digitálních kompetencích. Samotný firemní profil a forma hromadného otestování je vytvářen na základě oslovení projektu DigiKompetence, který MPSV realizuje. Podrobnější informace najdete ZDE.

úterý 13. 12. 2022

17:20 - Sněmovna schválila novelu zákona o důchodovém pojištění, kterou jí s pozměňovacím návrhem vrátil na začátku prosince Senát. Nově budou mít možnost jít až o 5 let dříve do penze jak pracovníci záchranné služby, tak i členové jednotek podnikových hasičských záchranných sborů. Součástí schváleného zákona je také snížení starobních důchodů komunistickým prominentům, kteří působili před rokem 1989 ve vysokých politických funcích. Další informace najdete ZDE.

11:00 - Novela úhradové vyhlášky, která stanovuje maximální platby za jednotlivé služby od klientů sociálních zařízení, bude platit od začátku ledna. MPSV novou vyhlášku schválilo tento týden. Úhrady se zvyšují většinou o desetikoruny. V případě klientů, kteří jsou odkázáni na služby v rozsahu více než 80 hodin měsíčně, zůstanou některé úhrady na stejné úrovni jako doposud. Nová vyhláška poskytovatelům vykompenzuje mimo jiné rostoucí náklady, se kterými se v poslední době potýkají. Detailnější informace najdete ZDE.

pondělí 12. 12. 2022

15:00 - Dnes, tedy 12.12. 2022, od 20:00 do 21:00 nebude možné se přihlásit do portálu JENDA z důvodu pravidelné údržby systému.

pátek 9. 12. 2022

13:00 - Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka předal ocenění osobnostem, které přispívají ke zvýšení kvality seniorek a seniorů, případně přispěly k řešení problematiky stárnutí a stáří v ČR. V rámci osmého ročníku Ceny Rady vlády pro seniory získaly ocenění tři osobnosti a jeden kolektiv, a to ve čtyřech kategoriích. Další informace se můžete dočíst ZDE.

čtvrtek 8. 12. 2022

15:00 - V sobotu 10.12. 2022 od 14 do 18 hodin a v neděli 11.12. 2022 od 10 do 14 hodin nebude možné se přihlásit do aplikace JENDA z důvodu odstávky Informačního systému základních registrů (ISZR).

10:30 - MPSV připravilo jednotnou metodiku pro poskytování dávek, jež mohou čerpat uprchlíci z Ukrajiny nebo rodiny, které jim nabízejí ubytování. Jde především o humanitární dávku a příspěvek pro solidární domácnost. Metodika obsahuje nejen podmínky nároku na tyto dávky, pravidla pro vyhodnocení žádostí, ale také konkrétní příklady z praxe. Celý dokument najdete ZDE.

9:00 - Nezaměstnanost se v listopadu udržela na stejné úrovni jako v předchozím měsíci. Podíl nezaměstnaných zůstává na 3,5 procentech, což je o 0,2 procentního bodu více než před rokem. Přesto je v ČR tento ukazetel dlouhodobě nejnižší v celé Evropské unii. Podrobnosti najdete ZDE.

úterý 6. 12. 2022

14:30 - Prostřednictvím dotační výzvy zaměřené na podporu dočasných aktivit pro rodiny s dětmi z Ukrajiny se podařilo pomoci téměř 2 900 dětem a 1 600 rodičům. MPSV v této souvislosti spolupracuje s organizací UNICEF. Dotační výzva směřuje prostřednictvím neziskových organizací pomoc k rodinám, které musely kvůli válce na Ukrajině opustit svou zemi. Pomoc se týká mimo jiné uplatnění na trhu práce. Více si můžete přečíst ZDE.

pondělí 5. 12. 2022

15:00 - Dětské skupiny pomáhají řešit dostupnost předškolní péče a představují alternativu k mateřským školám. Staly významnou součástí systému předškolní péče v Česku. Od roku 2016 fungoval v rámci resortu projekt Podpora implementace dětských skupin. Jeho cílem bylo pomáhat jak se zřizováním, tak i následným provozem dětských skupin. Těch nyní funguje 1 444 s celkovou kapacitou téměř 20 tisíc míst. Projekt v listopadu završila závěrečná konference, dětské skupiny ale MPSV bude podporovat i nadále. Další informace najdete ZDE.

pátek 2. 12. 2022

10:30 - Novelu zákona, která povede k posílení a zrychlení práce lékařské posudkové služby, dnes schválil Senát. Do výkonu LPS se podle nové úpravy mohou zapojit i odborní nelékařští pracovníci. Posuzování invalidity nebo nároku na příspěvek na péči tak bude rychlejší a efektivnější. Aby mohla novela od 1. ledna začít platit, chybí už pouze podpis prezidenta republiky. Více se dočtete ZDE.

čtvrtek 1. 12. 2022

13:00 - Poslanecká sněmovna dnes schválila návrh MPSV na úpravy v příspěvku na bydlení, v započítávání výdělku nezaopatřených dětí při posuzování dávek hmotné nouze a na zvýšení přídavků na děti o 200 korun. Jde o opatření, která pomohou rodinám s nižšími příjmy v současné tíživé  ekonomické situaci. Dojde tak k dalšímu vylepšení pomoci státu domácnostem a rodinám. Ta bude adresnější a pomůže těm, kdo ji nyní nejvíce potřebují. Podrobněji se můžete dočíst ZDE.

středa 30. 11. 2022

16:00 - Přes 270 tisíc lidí se nachází v bytové nouzi. Počet rodin s dětmi, které žijí na ubytovnách se sice snižuje, přesto zde stále bydlí dvanáct tisíc lidí, z toho čtrnáct set dětí do 15 let. V soukromých ubytovnách žije přes šestnáct set seniorů starších 65 let, přičemž každý druhý z nich zde bydlí víc než 5 let. Vyplývá to ze sčítání osob v bytové nouzi, které proběhlo v letošním roce. Na systémové zvýšení dostupnosti bydlení, rozšíření nájemního bydlení i pomoc v bytové nouzi se zaměří připravovaný zákon o podpoře v bydlení. Další informace najdete ZDE.

středa 23. 11. 2022

16:00 - V České republice si od vypuknutí konfliktu na Ukrajině do konce října našlo práci téměř 160 tisíc ukrajinských občanů s dočasnou ochranou. Přestože se někteří již vrátili domů, aktuálně jich v tuzemsku pracuje více než 98 tisíc. Počty zaměstnaných ukrajinských uprchlíků dlouhodobě rostou, zatímco počty příjemců humanitární dávky stabilně klesají. Stejně je tomu i v případě solidárních příspěvků, které kompenzují náklady domácností na ubytování uprchlíků. Podrobnosti si můžete přečíst ZDE.

13:00 - Cestou k vyšší produktivitě a efektivnějšímu využití pracovních sil je podpora flexibilnějších úvazků a forem práce, digitalizace i nepřetržité zvyšování kvalifikace pracovníků. Právě tímto směrem namířilo Ministerstvo práce a sociálních věcí svou podporu. Podrobnější informace najdete ZDE.

úterý 22. 11. 2022

11:00 - MPSV vyhlašuje v rámci Národního plánu obnovy (NPO) výzvu, jejímž cílem bude podpořit investiční projekty zaměřené na nákup nízkoemisních vozidel pro poskytovatele služeb sociálního poradenství, sociální prevence a sociální péče, které jsou poskytovány ambulantní a terénní formou. Vozidla mají sloužit primárně pro přepravu pracovníků zajišťující sociální služby za klientem či uživatelem. Pro tento účel je vyčleněno 228 mil. Kč, za něž lze pořídit až 251 automobilů. Příjem žádostí do výzvy bude zahájen zítra, tedy 23. listopadu 2022. Detailnější informace o NPO najdete ZDE a text výzvy ZDE.

pondělí 21. 11. 2022

13:30 - Rychlý technologický pokrok na jedné straně usnadňuje náš každodenní život, na druhé straně má překotný rozvoj digitalizace a automatizace přímý dopad na trh práce. Schopnosti v digitální oblasti, které byly ještě před pár lety „jen“ výhodou, se dnes mění v nutnost. Na pracovním trhu mají šanci jen absolventi s dostatečným penzem znalostí a dovedností. Cílem projektu Kompetence 4.0, který již bezmála čtyři roky mapuje trendy 4. průmyslové revoluce, jejich praktický dopad a vliv na trh práce i vzdělávání, je identifikovat nově požadované dovednosti a navrhovat konkrétní postupy, které lze pak rychle aplikovat do vzdělávacího procesu. Další informace si můžete přečíst ZDE.

pátek 18. 11. 2022

13:00 - Personální posílení a zrychlení práce lékařské posudkové služby je cílem novely zákona, kterou dnes schválila Poslanecká sněmovna. Do výkonu služby by se nově mohli zapojit odborní nelékařští zdravotničtí pracovníci. Záměrem MPSV je, aby při posuzování invalidity nebo nároku na příspěvek na péči došlo nejen ke zrychlení, ale aby bylo možné více agendy i v této oblasti vyřídit elektronicky. Další informace is přečtěte ZDE.

středa 16. 11. 2022

16:00 - Vláda dnes schválila řadu opatření, která jsou za současné situace pilířem pomoci domácnostem. Podle návrhu MPSV má od ledna dojít k některým úpravám v souvislosti s příspěvkem na bydlení. Zvýší se také přídavky na děti, pravidelná podpora pro nízkopříjmové rodiny s dětmi bude adresnější. Další informace si přečtěte ZDE.

16:30 - Očekávaný balíček opatření pro zdravotně znevýhodněné dnes podepsal prezident. Úprava začne platit již od letošního prosince. Cílem těchto změn je podpořit zvlášť zranitelnou skupinu lidí se zdravotním znevýhodněním. Balíček obsahuje především zvýšení příspěvku na mobilitu a jeho speciální výši pro ty, kdo využívají například domácí plicní ventilaci. Zvýší se také příspěvek na pořízení zvláštních pomůcek či pomoc státu při úmrtí nenarozeného dítěte. Podrobnosti najdete ZDE.

úterý 15. 11. 2022

14:00 - MPSV vyhlásilo v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+) výzvu pro předkládání projektů zaměřených na zavádění age managementu do firem. Jedná se o způsob vedení lidí, při kterém se přihlíží k věku a životní etapě zaměstnanců. O více než 230 milionů korun z evropských peněz mohou žádat obchodní korporace a státní podniky. Další informace si můžete přečíst ZDE.

pátek 11. 11. 2022

14:00 - MPSV bude oslovovat s cíleným online dotazníkem uprchlíky z Ukrajiny, kteří přišli do ČR od konce května a do předchozího šetření tak nebyli zapojeni. Odpovědi pomohou ministerstvu lépe poznat jejich situaci a naplánovat co nejefektivnější pomoc. Více informací najdete ZDE.

14:00 - Анкета Міністерства внутрішніх справ для біженців, які прибули до Чехії з кінця травня. Результати допоможуть краще зрозумітиситуацію цих людей та спланувати максимально ефективну допомогу. Збір даних проводиться через онлайн-анкету. Більше інформації TYT.

čtvrtek 10. 11. 2022

10:00 – Nové falešné internetové stránky stále vznikají. Zneužívají podobnosti s oficiálním webem Ministerstva práce a sociálních věcí a prostřednictvím SMS nebo e-mailových zpráv ve většině případů vzbuzují dojem, že odkazují na příspěvek na bydlení. Ve spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost, sdružením CZ.NIC i policií jich bylo zablokováno již několik desítek. Nicméně, doporučujeme, aby lidé byli dál velmi obezřetní. Jediná správná doména ministerstva je mpsv.cz. Podrobné informace o falešných webech si můžete přečíst ZDE.

13:00 - Letošní Evropský den rovného odměňování připadá na 15. listopad. Znamená to, že od tohoto dne pracují ženy v EU v porovnání se svými mužskými kolegy symbolicky zadarmo až do konce roku. Problematice rovnosti v této oblasti se bude věnovat velká konference pořádaná Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR v rámci projektu 22 % K ROVNOSTI / Rovná odměna. Další informace si přečtěte ZDE.

středa 9. 11. 2022

15:00 - Letos 14. listopadu dojde k automatickému přechodu klientů Equa bank do Raiffeisenbank. Výplaty důchodů, nepojistných sociálních dávek či podpor v nezaměstnanosti klientům těchto finančních institucí se to však nijak nedotkne. Platby dorazí v pořádku na správné účty příjemců. Více si přečtěte ZDE.

úterý 8. 11. 2022

11:00 - Klienti, kteří zvažují v současné době podání žádosti o předčasný starobní důchod s datem přiznání ještě do konce roku 2022, ale z důvodu velkého zájmu již nenajdou vyhovující termín pro objednání na příslušnou OSSZ pro sepsání žádosti, mohou  v této mimořádné situaci využít tiskopis, který je k dispozici na stránkách ČSSZZískáte tak možnost dodržení letošního data uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění. Další informace najdete ZDE.

9:00 - Nezaměstnanost se i v říjnu držela na stabilní úrovní. Úřad práce ČR evidoval k 31. 10. 2022 celkem 255 792 uchazečů o zaměstnání (UoZ), což je dokonce o 588 méně než v předchozím měsíci. Podíl nezaměstnaných osob tak zůstal na 3,5 %. Míra nezaměstnanosti byla podle posledních dostupných dat EUROSTATU z letošního září nejnižší v celé EU. Podrobnější informace najdete ZDE

pátek 4. 11. 2022

9:00 - Balíček opatření, jejichž cílem je podpořit skupiny zdravotně znevýhodněných lidí, dnes schválili senátoři. Mezi hlavní změny, které navrhlo MPSV, patří zvýšení příspěvku na mobilitu, větší pomoc státu při pořízení některých zvláštních pomůcek nebo podpora rodičů při úmrtí malého dítěte. Další informace najdete ZDE.

9:30 - Z důvodu pravidelné údržby systému nebude možné se 8. listopadu v době od 20:00 do 23:59 hodin přihlásit na portál JENDA. Na tomto klientském portálu je aktuálně možné online vyřídit jednorázový příspěvek na dítě. Za případné problémy se omlouváme.

14:30 - Sněmovna dnes schválila návrh zákona, který snižuje důchodový věk zdravotnickým záchranářům. Úprava začne platit od 1. ledna 2023. Současně se rozšířil i nárok na zvýšení starobního důchodu o výchovné ve výši 500 korun například pro všechny, kteří pobírali invalidní důchod, a ten se změnil na starobní. Sněmovna také odsouhlasila návrh ministra Jurečky na snížení důchodů komunistických prominentů. Další podrobnosti si můžete přečíst ZDE.

čtvrtek 3. 11. 2022

17:00 - Navýšení příspěvku na bydlení, úsporný energetický tarif i valorizace důchodů – to jsou opatření vlády, o kterých dnes hovořili při bilanční návštěvě MPSV premiér Petr Fiala (ODS) s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Tématem jednání byly také návrhy opatření od Národní ekonomické rady vlády (NERV), které byly včera představeny vládě. Premiér i vicepremiér Jurečka se shodli na potřebě snížit podporu v nezaměstnanosti, což je jedno z doporučení NERV. Další informace najdete ZDE.

středa 26. 10. 2022

14:00 - Vládní balíček, který upravuje podporu pro zdravotně znevýhodněné, ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Změny se týkají především zvýšení příspěvku na mobilitu. Jedno z opatření také zpřístupňuje pořízení zvláštních zdravotnických pomůcek nebo navyšuje příspěvek na diety. Změny reagují na rychlý růst cen v posledních měsících. Úpravu bude muset ještě schválit Senát a podepsat prezident. Další informace si můžete přečíst ZDE.

úterý 25. 10. 2022

10:30 - Od začátku roku se o třetinu zvýšil počet dětí podpořených pravidelným přídavkem na dítě. Objem vyplacených přídavků zároveň za stejné období stoupl o 38 procent. Z dat MPSV navíc vyplývá, že dalších zhruba 90 tisíc rodin na tuto dávku má nárok, ale zatím ji nevyužívá. Tyto rodiny začalo ministerstvo cíleně oslovovat. Od Nového roku navíc přídavek vzroste, nyní činí průměrně 1120 Kč na dítě. Další informace najdete ZDE.

14:30 - Dnes proběhlo vyhlášení čtvrtého ročníku soutěže „Profesionál – koordinátor BOZP na pracovišti“. Ceny vítězům předala náměstkyně MPSV Kateřina Štěpánková spolu s generálním inspektorem SÚIP Rudolfem Hahnem a náměstkem ředitele VÚBP Stanislavem Malým. Soutěž byla vyhlášena u příležitosti Evropského týdne BOZP, který se koná každý rok v říjnu a je nejvýznamnější událostí kampaní Zdravé pracoviště pořádaných Evropskou agenturou pro BOZP. Další informace o soutěži i o jejích vítězích najdete ZDE.

čtvrtek 20. 10. 2022

16:00 - Projekt Predikce trhu práce – KOMPAS má za sebou závěrečnou konferenci. Zástupci MPSV, krajských platforem, MŠMT, Úřadu práce, Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy i realizátoři projektu se shodli, že předvídání vývoje trhu práce je do budoucna nutným nástrojem, který je zapotřebí využít k tomu, abychom mohli efektivně modelovat vývoj zaměstnanosti. KOMPAS dokáže odpovědět na otázky, jakým směrem se bude v následujících letech ubírat pracovní trh nejen na národní úrovni, ale i v regionech. Podrobnosti najdete ZDE.

14:00 - MPSV dnes vyhlásilo v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+) výzvu pro předkládání projektů zaměřených na začleňování občanů Ukrajiny do české společnosti. O celkem 200 mil. Kč z evropských peněz mohou žádat nestátní neziskové organizace, poskytovatelé sociálních služeb a místní akční skupiny (MAS). Bližší informace najdete v tiskové zprávě nebo přímo na stránkách ESF ČR.

12:00 - MPSV ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí  připravilo ucelený informační systém, který nabízí přehledné informace o možnostech úspor energie či finančních příspěvcích státu. Cílem společné kampaně Zkrotíme energie je pomoci domácnostem efektivně snižovat náklady na energie bez toho, aby to výrazněji pocítily na svém komfortu. Úsporná opatření a investice do obnovitelných řešení současně pomáhají chránit životní prostředí a posilovat energetickou nezávislost Česka. Další informace se můžete dozvědět ZDE nebo přímo na webu kampaně.

středa 19. 10. 2022

9:00 - Od pondělí 24. 10. 2022 budou dočasně upravené úřední hodiny na Úřadech práce ČR. Veškerou agendu lze po tomto datu až do konce letošního roku vyřídit v úředních hodinách, které budou nově každé pondělí a středu od 8 do 17 hodin a v úterý od 8 do 11 hodin. Podrobnější informace najdete ZDE.

úterý 18. 10. 2022

16:00 - Pro seniory, kterým vznikne nárok na starobní důchod v roce 2023, může být výhodnější požádat již letos o předčasný důchod bez výplaty. Důvodem této specifické situace jsou vysoké valorizace důchodů, které v letošním roce proběhly. Rozdíly mohou být i v řádech tisícikorun měsíčně. Když někdo požádá ještě letos o předčasný důchod a chce dále pracovat, je to možné. Další informace najdete ZDE.

pátek 14. 10. 2022

11:00 - Výplata humanitární dávky, která sloužila od začátku napadení Ukrajiny Ruskem jako první pomoc pro uprchlíky v nouzi, se postupně snižuje. Zatímco v prvních měsících po vypuknutí konfliktu ji pobíralo přes 230 tisíc Ukrajinců s dočasnou ochranou, nyní je to přes 134 tisíc osob. Podstatná část příjemců dávky (přes 40 %) jsou přitom děti. Detailnější informace najdete ZDE.

13:30 - Dnes pokračovalo zasedání neformální Rady EPSCO v pražském kongresovém centru. Zástupci členských států odpovědní za agendu zaměstnanosti a sociální politiku, evropských sociálních partnerů i neziskových organizací jednali primárně o dopadech rostoucích cen energií a zboží na občany EU. Více se o jednání dozvíte ZDE.

čtvrtek 13. 10. 2022

11:00 - V rámci projektu MPSV Kompetence 4.0 vzniklo dvacet karet široce pojatých povolání, které popisují aktuálně požadované kompetence pro výkon těchto profesí. Veřejnost má nyní možnost se ke kartám povolání vyjádřit. Výsledné kompetenční profily pak poslouží jako podklad pro programy počátečního i dalšího vzdělávání. Své podněty můžete posílat až do 15. 11. 2022 prostřednictvím tohoto dotazníku. Připomínky ve spolupráci s experty z jednotlivých sektorů vyhodnotíme a relevantní podněty následně zapracujeme do konečné podoby výstupů.

17:00 - Zástupci členských států odpovědní za agendu zaměstnanosti a sociální politiku, evropských sociálních partnerů i neziskových organizací se 13. října 2022 v rámci českého předsednictví sešli v pražském kongresovém centru na Neformálním zasedání ministrů pro zaměstnanost a sociální věci (EPSCO). Hlavním bodem jednání byly důsledky ruské agrese na Ukrajině, konkrétně otázka začlenění ukrajinských uprchlíků na trh práce. Jednání bude pokračovat i 14. října a bude se věnovat dopadům energetické krize. Další informace si můžete přečíst ZDE.

středa 12. 10. 2022

10:00 - Snížení důchodů lidem, kteří před rokem 1989 působili ve vysokých politických funkcích, či v řadách StB, SNB, u Pohraniční stráže nebo v Hlavním štábu Lidových milicí, navrhoval předseda KDU-ČSL Marian Jurečka již v minulém volebním období. Nyní se k návrhu vrátil a předkládá v Poslanecké sněmovně upravenou verzi. Další informace si můžete přečíst ZDE.

12:00 - MPSV si Vás dovoluje pozvat na závěrečnou konferenci k tématu Evaluace projektu a sdílení dobré praxe v prostředí sociálních služeb“, která proběhne 2. 11. 2022 v hotelu Duo Praha. Akce se uskuteční v rámci systémového projektu Rozvoj a podpora modelů kvality pro systém sociálních služeb. Více informací a přihlašovací formulář najdete ZDE.

úterý 11. 10. 2022

16:00 - Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka navrhne vládě zvýšení minimální mzdy na 41 procent průměrné mzdy očekávané v roce 2023. Měla by tedy vzrůst z nynějších 16 200 korun o 350 až 400 korun. O změně minimální mzdy bude ještě v listopadu jednat vláda se zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců v rámci tripartity. 

pondělí 10. 10. 2022

9:00 - Nezaměstnanost se i v září držela na stabilní úrovni. Úřad práce ČR evidoval k 30. 9. 2022 celkem 256 380 uchazečů o zaměstnání, o 4 627 více než v předchozím měsíci a o 5 762 méně než loni. Podíl nezaměstnaných osob vzrostl na 3,5 %. To je o 0,1 p. b. více než v srpnu a na stejné úrovni jako před rokem. Další informace najdete ZDE.


16:00 - K úhradě nákladů na bydlení, včetně energií, můžete využít příspěvek na bydlení. Informace podle § 11ae energetického zákona (zákon číslo 458/2000 Sb.) o podmínkách přiznání nároku na dávky státní sociální podpory a dávky pomoci v hmotné nouzi určené k pokrytí nákladů na bydlení a živobytí najdete ZDE.

pátek 7. 10. 2022

16:00 - VAROVÁNÍ! V poslední době vznikly nové falešné internetové stránky, které se tváří jako web MPSV. Odkazy na ně lidé často dostávají SMS zprávami nebo e-maily. Tyto weby nabízí „formuláře“ k příspěvku na bydlení a uživatele nabádají, aby se přihlásil bankovní identitou. Jde ale o podvod a lidé tak mohou přijít o peníze na svých účtech. MPSV spolupracuje s Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost, sdružením CZ.NIC i policií. Zatím se podařilo zablokovat desítky falešných webů. Další informace najdete ZDE.

13:30 - Dnes se uskutečnila v pražském Martinickém paláci konference s názvem Směřování sociálního podnikání v České republice 2022. Zástupci MPSV na ní představili základní obrysy nového zákona o registrovaném sociálním podniku.  Konference se zúčastnili také zástupci členských sítí, krajů, obcí, samozřejmě i samotných sociálních podniků. V rámci doprovodného programu proběhl na Malostranském náměstí také Jarmark sociálních podniků. Další informace se dozvíte ZDE.

čtvrtek 6. 10. 2022

13:15 - Díky projektu Obědy do škol, který organizuje MPSV, budou i v aktuálním školním roce zdarma obědvat děti, jejichž rodiče si nemohou dovolit hradit stravné z vlastních zdrojů. V projektu participují všechny kraje v České republice, důležité je ale také zapojení samotných škol. Oproti loňským 929 se letos připojilo 1 204 školských zařízení, což je zatím s přehledem nejvíce za celou dobu fungování projektu. Rozpočet byl navíc zvýšen z původních 65 milionů na 137 milionů korun. Reagujeme tak mimo jiné na zvýšení cen potravin, a tím i obědů. Další informace najdete ZDE.

12:30 - MPSV vyhlásilo na začátku října v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+) dvě výzvy pro předkládání projektů, jejichž cílem je zlepšit uplatnění dětí a mladých lidí na pracovním trhu, a tím i jejich sociální postavení. První z nich se zaměřuje na mladé lidi do 29 let (včetně) a bude v ní k dispozici 1,2 mld. korun. Ve druhé výzvě, zaměřené na předškolní děti a žáky základních škol, bude rozděleno 300 mil. korun. Podrobnosti se dočtete ZDE.

středa 5. 10. 2022

13:00 - Kampaň Mít domov, která právě startuje, informuje o tom, jak si v současné nelehké době udržet bydlení nebo jak jej získat. Na www.mitdomov.cz nabízí nejen srozumitelný seznam možné pomoci a důležitých kontaktů, ale také praktické tipy, jak šetřit energie nebo neplýtvat jídlem. Další informace najdete ZDE.

úterý 4.10. 2022

12:00 - Tým CP4Europe vydal na začátku října zprávu o unikátním nástroji, který byl představený v květnu na konferenci v irském Corku, a jenž slouží pro měření míry zapojování dětí do věcí, které se jich bezprostředně týkají. Součástí projektu „Participace dětí v Evropě – posilování národního rámce a aktivit v rámci participace dětí”, je i Česká republika a MPSV. Více informací najdete ZDE.

pondělí 3. 10. 2022

10:30 - MPSV po celou dobu ozbrojeného konfliktu na Ukrajině monitoruje situaci občanů z Ukrajiny a jejich rodin. Zároveň s tím reflektuje ekonomicky nepříznivý dopad na neziskové organizace, obce a jejich příspěvkové organizace, kraje a jejich příspěvkové organizace, které poskytují těmto rodinám a dětem služby a aktivity.  Resort na základě toho připravil mimořádné dotační řízení v objemu 12 milionů korun, které poslouží ke vzniku a k podpoře dočasných aktivit pro rodiny s dětmi, zejména ve věku od 0 do 6 let, na podporu adaptace rodin a jejich ukotvení ve společnosti po příchodu z Ukrajiny a integraci na trh práce. Další informace najdete ZDE.

čtvrtek 29. 9. 2022

17:00 - MPSV napřímo osloví potenciální příjemce přídavku na dítě. Bude tak pokračovat v přímém oslovování těch, kdo mají nárok na některou z forem pomoci státu. Poprvé došlo k cílenému kontaktování klientů hned na počátku letošního roku, kdy potenciální příjemci příspěvku na bydlení dostali informační e-maily s upozorněním, že na tento příspěvek mohou dosáhnout. Výsledkem byly tisíce nových žádostí. V proklientském přístupu bude resort pokračovat a napřímo osloví i ty, kteří mohou získat přídavky na děti. Další informace najdete ZDE.

pondělí 26. 9. 2022

21:00 - Důchody se od ledna opět zvýší, v průměru to bude o 825 korun. Avizovanou lednovou valorizaci všech důchodů, kromě starobních tedy i invalidních a pozůstalostních, na svém dnešním jednání schválila vláda. Tentokrát půjde o řádnou valorizaci, zvyšovat se tedy budou obě složky důchodů. Kabinet se vyslovil také pro zvýšení příspěvků pro pěstouny a děti z náhradní rodinné péče, ke kterému dojde již od října. Podrobnosti najdete ZDE.

pátek 23. 9. 2022

9:30 - Pozor! Podvodné SMS a e-mailové zprávy stále lákají jejich adresáty na falešné domény napodobující webové stránky MPSV. Na nich se pak jejich provozovatelé snaží návštěvníky přesvědčit, že zde můžou požádat například o příspěvek na bydlení. Nejedná se však o oficiální weby MPSV, ale o stránky sloužící ke krádeži dat a phishingu. Rezort po zjištění těchto nekalých praktik neprodleně kontaktoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost a sdružení CZ.NIC s požadavkem na zrušení falešných stránek. Nyní jsou již podezřelé domény průběžně blokovány, vznikají však stále nové. Nadále proto před nimi důrazně varujeme. Oficiální web MPSV je umístěn pouze na adrese www.mpsv.cz. Další informace najdete ZDE.

čtvrtek 22. 9. 2022

14:00 - Vláda se dohodla na změnách ve státní sociální podpoře, které se chystají od ledna. Půjde především o zvýšení životního a existenčního minima, které má vliv na výpočet výše řady sociálních dávek. Přibližně o 30 procent také vzrostou přídavky na děti. MPSV zároveň na příští rok chystá úpravu, která zajistí spravedlivější zacílení příspěvku na bydlení. Další informace najdete ZDE.

středa 21. 9. 2022

10:00 - Příspěvky pro pěstouny a děti, které vyrůstají v náhradních rodinách, se od začátku letošního října zvýší. Vládní nařízení počítá s tím, že o 27 % vzroste příspěvek na úhradu potřeb dítěte, jednorázový příspěvek při převzetí dítěte, který nebyl navýšen od roku 2008, vzroste o 35 %. Zaopatřovací příspěvek, který pomáhá mladým lidem při odchodu z ústavní, pěstounské nebo poručenské péče, se zvýší o 15 %. Více najdete ZDE.

14:30 - Tématem další z konferencí, kterou 21. a 22. září uspořádalo Ministerstvo práce a sociálních věcí v rámci českého předsednictví, byla podpora lidí se zdravotním postižením v integraci na pracovní trh. Během dvou dnů proběhla řada panelových diskusí, které se zaměřily nejen na strategické cíle s ohledem na politický a ekonomický kontext, ale i příklady dobré praxe. Velká pozornost byla mimo jiné věnována Balíku opatření k integraci osob se zdravotním postižením do trhu práce. Podrobnosti jsou k dispozici ZDE.

15:00 - Normativní náklady, které slouží k výpočtu příspěvku na bydlení se od 1. října výrazně navýší. Vláda dnes schválila návrh MPSV, který bude mít od října dvojí účinek: jednak se příspěvek na bydlení výrazně navýší a jednak na tuto formu pravidelné pomoci dosáhne vyšší počet domácností.  Další informace najdete ZDE.

17:30 - Tuzemský trh práce se dlouhodobě potýká s převisem poptávky po pracovní síle. Prognózy dalšího vývoje naznačují, že tento trend bude pokračovat i v budoucnu. Projekt MPSV, na němž resort spolupracoval s OECD a podpořila jej Evropská komise, přinesl řadu doporučení, která budou součástí návrhu reformy pracovní migrace. Jejím cílem je zavést flexibilní systém výběru a získávání kvalifikovaných pracovníků ze zahraničí a zrychlení náboru pracovníků v nedostatkových profesích. Vládě by reforma měla být předložena v polovině příštího roku. Další informace najdete ZDE.

úterý 20. 9. 2022

12:15 - Odhalování nelegálního zaměstnávání je dlouhodobě jednou z priorit MPSV. V souvislosti s válkou na Ukrajině a příchodem množství uprchlíků do České republiky jde o klíčový úkol Státního úřadu inspekce práce. Ten od začátku letošního roku do konce srpna dokončil 4 914 kontrol zaměřených na odhalování nelegálního zaměstnávání. Udělené pokuty letos zatím přesáhly 143 milionů korun. Další informace najdete ZDE.

13:00 - Pracovní trh se výrazně promění. Podle očekávání projektu Predikce trhu práce KOMPAS v nejbližších letech bude 1 milion pracujících vážně ohrožen zánikem své pozice. Asi 330 tisíc současných zaměstnanců postupně v průběhu let přijde o práci. Současně ale vznikne přes půl milionu nových pracovních míst. Těm budou chybět pracovníci. Které pozice tedy už nebudou potřeba a které budou nově hledat pracovní sílu? Jsme připraveni aktivně řešit budoucí zaměstnanost? Řešení se nabízí v podobě rekvalifikací. Další informace najdete ZDE.

pondělí 19. 9. 2022

15:00 - Od začátku příštího roku se opět zvýší všechny důchody, kromě starobních tedy i invalidní a pozůstalostní. Tentokrát půjde o řádnou valorizaci, což znamená, že se budou zvyšovat obě složky důchodů. O 140 korun dostanou přidáno všichni bez ohledu na to, kolik nyní pobírají. K tomu se zvedne i takzvaná procentní výměra, a to o 5,1 procenta. Průměrný starobní důchod by se tak měl po Novém roce zvýšit o 825 korun. Navíc od ledna ke starobnímu důchodu přibude 500 korun měsíčně za každé vychované dítě. Další informace najdete ZDE.

14:30 - MPSV vyhlásilo v polovině září v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+) výzvu na podporu zaměstnanosti v regionech. Zaměřuje se zejména na lidi ohrožené sociálním vyloučením. Projekty budou realizovat krajské pobočky Úřadu práce ČR, mezi něž bude rozděleno 400 mil. Kč. Více najdete ZDE.

pátek 16. 9. 2022

12:00 - Za první měsíc požádalo o jednorázový příspěvek na dítě 610 tisíc lidí, vždy jde o jednoho z rodičů, případně pěstounů dětí do 18 let. Příspěvek byl již odeslán více než 1,1 milionu dětí. Po výplatách těm, kteří pobírají přídavek na dítě, se začaly proplácet příspěvky na základě podaných žádostí přes klientský portál JENDA nebo vybrané Czech POINTy. Valná většina domácností tak z příspěvku již nyní může financovat náklady související se začátkem školního roku. Další informace najdete  ZDE.

čtvrtek 15. 9. 2022

11:00 - V minulém týdnu proběhlo setkání Platformy odpovědného veřejného zadávání. Během jednání rezonovala potřeba efektivního a funkčního nastavení Národní strategie veřejného nakupování v České republice. Podrobnější informace najdete ZDE.

14:30 - Na Velvyslanectví Švédska v ČR proběhlo v pondělí 12. 9. 2022 předání certifikátů zaměstnavatelům, kteří se zapojili do analýzy rovného odměňování žen a mužů nástrojem Logib. MPSV se na politice rovného odměňování systematicky podílí například projektem 22 % k rovnosti. O předávání certikátů najdete podrobnější informace ZDE.

středa 14. 9. 2022

15:00 - Vláda v příštím týdnu, přesněji ve středu 21. září, projedná návrh MPSV na úpravu normativů pro výpočet příspěvku na bydlení. Pokud vláda tento návrh schválí, pak by se od října mohl příspěvek na bydlení pro nejohroženější domácnosti, jako jsou například samoživitelky nebo domácnosti seniorů s nízkými příjmy, zvýšit až o 4500 korun. Společně s tím se rozšíří i okruh domácností, které na příspěvek budou mít nárok. Zažádat si o něj je možné již od července také on-line.

16:00 - Maximální částka příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením na chráněném trhu práce se zpětně od 1. července 2022 zvyšuje z 13 600 Kč na 14 200 Kč. Rozhodla o tom dnes vláda na návrh, který předložil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Jde o součást balíčku opatření na podporu zdravotně znevýhodněných osob, z nichž většinu na konci srpna již vláda schválila. Další informace najdete ZDE.

pondělí 12. 9. 2022

10:00 - Nabídka pro poskytovatele sociálních služeb s dobrou praxí. V rámci projektu Rozvoj a podpora modelů kvality pro systém sociálních služeb Ministerstva práce a sociálních věcí bylo vyhlášeno 2. kolo přihlašování pro poskytovatele sociálních služeb s dobrou praxí. Přihlašování je možné do 10. 10. 2022. Více informací najdete ZDE.

čtvrtek 8. 9. 2022

0:00 - Vláda schválila návrh zákona, který snižuje důchodový věk zdravotnickým záchranářům. Úprava má začít platit od 1. ledna 2023. Obecné řešení snižování důchodového věku u tzv. náročných profesí bude součástí komplexních změn, které by měly být předloženy již příští rok. Další informace najdete ZDE.

9:00 - Úřad práce ČR evidoval k 31. 8. 2022 celkem 251 753 uchazečů o zaměstnání (UoZ), o 11 047 více než v předchozím měsíci a o 16 136 méně než loni. Podíl nezaměstnaných osob vzrostl na 3,4 %. To je o 0,1 p. b. více než v červenci a o 0,2 p. b. méně než před rokem. Míra nezaměstnanosti byla podle posledních dostupných dat  EUROSTATU (za červenec) nejnižší v celé EU, a to 2,3 % (průměr EU 5,9 %). Další informace najdete ZDE.

pátek 2. 9. 2022

14:00 – Poradní tým pro důchodovou reformu se dnes zabýval definováním hlavních cílů a obecných principů důchodové reformy. Diskutovaným tématem byly zejména základní solidární pilíř důchodovému systému (garantovaná výše důchodu) a zjednodušení, resp. větší srozumitelnost systému pro širokou veřejnost. Další informace o práci poradního týmu najdete ZDE.

čtvrtek 1. 9. 2022

6:00 - Po příspěvku na bydlení a rodičovském příspěvku přichází ode dneška možnost velmi jednoduše a z pohodlí domova požádat i o přídavek na dítě. Ani v případě, že nízkopříjmová domácnost potřebuje pravidelnou finanční podporu na východu dítěte, není třeba chodit na úřad. Stačí pouze elektronická identita (například BankID, Mobilní klíč eGovermentu, NIA ID apod.). Vše zvládne žadatel vyřídit během několika minut. Podrobnosti najdete ZDE a také přímo na stránce, která je věnovaná přídavku, a kde je rovněž tlačítko pro vstup do online žádosti.

středa 31. 8. 2022

15:00 -  Kabinet dnes schválil několik opatření, která zlepší podporu cílenou na zdravotně znevýhodněné. Jde o pomoc, která reaguje zejména na současný růst cen, a to nejen energií. Součástí balíčku je například zvýšení příspěvku na mobilitu, příspěvku na zaměstnávání OZP nebo úprava příspěvků na zvláštní pomůcky. MPSV se soustředí na pomoc formou cílených nástrojů určených sociálně ohroženým skupinám. Těmi jsou mimo jiné právě zdravotně znevýhodnění, ale také příjemci důchodů, samoživitelky nebo rodiny s dětmi. Další informace jsou ZDE.

15:00 - Velké části státních zaměstnanců veřejné správy a služeb, mezi které patří například nepedagogičtí pracovníci ve školství, zaměstnanci v kultuře, správních úřadech, nebo někteří pracovníci sociálních služeb, se od září zvýší platové tarify
o 10 procent.
Celkem se valorizace dotkne zhruba 373 tisíc lidí. O tomto opatření, které mimo jiné reaguje na růst spotřebitelských cen i mezd v soukromém sektoru, dnes rozhodla vláda. Podrobnosti se dozvíte ZDE.

10:00 - Od zítřka spustí MPSV novou aplikaci, které přinese zjednodušení i další důležité funkce pro klienty, kteří žádají o humanitární dávku on-line. Aplikace umožňuje vše vyřídit bez návštěvy úřadu. Uživatelé nově získají detailní přehled o tom, v jakém stavu se jejich žádosti nachází. Výsledek řízení o přiznání dávky i její výši bude viditelný přímo v aplikaci. Pokud bude třeba něco opravit či doplnit, bude o tom žadatel podrobně informován opět přímo v aplikaci. Klienty čekají i další novinky. Přihlásit se lze nově pouze pomocí elektronické identity. Další informace najdete v češtině i ukrajištině ZDE.

9:00 - Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásilo v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+) v srpnu hned několik dotačních výzev na podporu rovných příležitostí v Česku. První z nich se zaměřuje na podporu zaměstnavatelů při zavádění prvků flexibility a diverzity do pracovní kultury. Hlavním úkolem druhé výzvy je podpora státní správy při plnění úkolů vyplývajících z vládní Strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021–2030. Dnes vyhlášená výzva podpoří rovné odměňování a na ní na začátku září naváže další výzva, která má podpořit mladé lidi v nestereotypní volbě studia a povolání. Celkem je v těchto výzvách k dispozici 570 milionů korun. Podrobnější informace najdete ZDE.

neděle 28. 8. 2022

13:00 - Současná krize zaviněná mimo jiné ruskou agresí na Ukrajině dopadá na všechny. V České republice však funguje robustní sociální systém, který lidem v případě potřeby umí efektivně pomoci. V souvislosti se zvyšujícími se náklady na bydlení je kromě energetického tarifu, který představilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, klíčovým nástrojem pomoci třeba příspěvek na bydlení. Ten byl výrazně zjednodušen a lze o něj požádat jednoduše online. Modelové příklady, na kterých ilustrujeme, v jaké výši mohou lidé získat pomoc v rozdílných životních situacích najdete ZDE v tiskové zprávě.

pátek 26. 8. 2022

10:00 - Stovky ukrajinských uprchlíků denně odbaví speciální pracoviště Úřadu práce v pražských Holešovicích. Zpravidla sem klienti přicházejí vyřizovat humanitární dávku. Prostory v Tržnici Holešovice si Úřad práce pronajímá, za bezpečnost je zde primárně zodpovědný vlastník objektu. V poslední době se ale objevily mimo jiné problémy s místní ochrankou. MPSV a ÚP situaci intenzivně řeší. Postupně byla přijata opatření, jejichž cílem je celkový stav výrazně zlepšit. Zároveň dojde k vylepšení webové aplikace, přes kterou je možné již nyní o humanitární dávku požádat a vše vyřešit bez osobní návštěvy úřadu. Další informace najdete ZDE.

9:00 - Vláda schválila návrh novely zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele. Vládní návrh zákona přináší zpřesnění podmínek při podání a vyřízení žádosti o uspokojení dlužných mzdových nároků zaměstnanců, jejichž zaměstnavatel se dostal do pracovní platební neschopnosti. Zahrnuje i úpravy pravidel pro uspokojení nároků zaměstnanců nadnárodních zaměstnavatelů v případě, že se dostanou do platební neschopnosti v některém z členských států EU. Více najdete ZDE.

9:00 - MPSV vyhlásilo v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus dotační výzvu z evropských peněz na podporu sociálního začleňování. Aktivity projektů přímo podpoří lidi odsunuté na okraj společnosti a zaměří se i na prevenci sociálního vyloučení. Klíčové v projektech bude posilování zapojení těchto lidí do ekonomického, sociálního a pracovního života společnosti. Podporovány budou sociální služby, ale také komunitní práce v oblastech s vysokou koncentrací sociálního vyloučení. V rámci výzvy se nezapomíná ani na problémy spojené s dluhy, zdravotní gramotnost nebo dostupnost zdravotní péče. Až 900 milionů korun se může rozdělit mezi obce, které aktivně řeší na svém území problematiku sociálního vyloučení. Další informace najdete ZDE.

čtvrtek 25. 8. 2022

15:00 - Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se v den zahájení mezinárodního agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích zapojil do osvěty, která je zaměřená na bezpečnost a ochranu zdraví při práci v zemědělství. Informace a poradenství k tomuto tématu jsou k dispozici na společném stánku MPSV, Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, Státního úřadu inspekce práce a Evropské agentury pro BOZP. Další podrobnosti najdete ZDE.

středa 24. 8. 2022

12:00 - MPSV vyhlásilo v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+) dvě dotační výzvy na podporu přímé práce s rodinou. První výzva podpoří neformální pečující, kteří se většinou starají o své blízké v jejich přirozeném prostředí. Druhá z výzev se zaměří na zajištění péče o ohrožené děti, aby vyrůstaly v bezpečném a rodinném prostředí. Zároveň podpoří mladé lidi opouštějící náhradní péči. O peníze z těchto výzev mohou žádat zejména neziskové organizace, obce a jimi zřizované organizace, i poskytovatelé sociálních služeb. Celkem se mezi ně může rozdělit až 650 milionů korun. Další informace najdete ZDE

pondělí 22. 8. 2022

16:00 Druhou politickou náměstkyní na Ministerstvu práce a sociálních věcí se k 22. srpnu 2022 stala Kateřina Sadílková. Zaměří se především na koordinaci činností směrem k úřadu práce vedoucích k procesu jeho transformace a zlepšení služeb v souvislosti s digitalizací sociálních dávek. Dříve působila jako generální ředitelka ÚP ČR a v poslední době jako ředitelka krajské pobočky ÚP v Liberci. Zkušenosti má i z MPSV, kde zastávala pozici ředitelky projektu na podporu finanční gramotnosti. Více informací naleznete ZDE.

09:00 - Dlužníci, kteří se chtějí zbavit svých dluhů bez nutnosti platit náklady exekuce a vysoké úroky, dostanou druhou šanci. Milostivé léto II začne 1. září 2022 a potrvá do 30. listopadu 2022 a je určené všem, kdo chtějí uhradit dluhy veřejnoprávním institucím. Více informací naleznete ZDE.

středa 17. 8. 2022

18:00 - MPSV ve spolupráci s Modrou linkou a Oblastním spolkem Českého červeného kříže Prahy 1 od čtvrtka 18. srpna zřizují call centrum sociální asistence pro uprchlíky z Ukrajiny. Hlavním cílem je poskytnout této skupině lidí informace i podporu. Linka je dostupná bezplatně na čísle 800 60 10 20, a to hned v několika jazycích. Fungovat bude ve dvou částech – sociálního poradenství a krizové intervence. Více informací naleznete ZDE.

neděle 14. 8. 2022

21:00 - O jednorázový příspěvek 5 000 korun na dítě lze žádat už nyní. Všechny potřebné informace k příspěvku najdete ZDE. Požádat můžete online přes formulář na webu MPSV nebo osobně na pobočkách Czech POINTu (na všech krajských, městských a obecních úřadech).

čtvrtek 4. 8. 2022

14:00 - Pozor! Falešné domény napodobují web MPSV. Tento týden byly zprovozněny mimo jiné stránky mpsv-cz.cz, které měly uživatele přesvědčit, že zde může požádat třeba o příspěvek na bydlení. Odkaz byl rozesílán SMS zprávami a e-maily. Nejednalo se ale o oficiální web MPSV, šlo o stránky sloužící ke krádeži dat. Resort neprodleně kontaktoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost a sdružení CZ.NIC s požadavkem na zrušení falešných stránek. Nyní jsou již podezřelé domény blokovány. Nadále ale důrazně varujeme před dalšími falešnými weby, které napodobují doménu MPSV a slouží k phishingu. Další informace najdete ZDE.

pondělí 1. 8. 2022

16:00 - Od dnešního dne je možné na webu Ministerstva práce a sociálních věcí zažádat on-line o rodičovský příspěvek. Od zítřka půjde bez návštěvy úřadu každé tři měsíce měnit také výši jeho čerpání podle potřeb rodičů. Měsíční výši příspěvku si rodiče mohou zvolit sami. Rodičovský příspěvek tak představuje nejpružnější dávku pro rodiny s malými dětmi. Žádost je možné i nadále podat osobně na Úřadu práce. Další informace najdete v tiskové zprávě nebo přímo na stránce, kde lze zadat i žádost.

pátek 29. 7. 2022

10:00 - Přihlášení do výzvy pro poskytovatele sociálních služeb s dobrou praxí je možné do 10. 9. 2022. V rámci projektu Rozvoj a podpora modelů kvality pro systém sociálních služeb Ministerstva práce a sociálních věcí bylo vyhlášeno 2. kolo přihlašování pro poskytovatele sociálních služeb s dobrou praxí. Více informací najdete ZDE.

čtvrtek 28. 7. 2022

16:30 - První příspěvky na dítě ve výši 5 000 korun se začaly vyplácet. Týká se to všech, kteří v červnu měli nárok na přídavky na děti a splňují podmínky nároku na jednorázový příspěvek. Peníze lidé dostanou na účty nejpozději v průběhu srpna. Ostatní si o příspěvek mohou požádat od 15. srpna. Bude to možné dvěma jednoduchými cestami. První variantou je elektronická žádost v klientském portálu na webu MPSV. Požádat bude možné také osobně na vybraných Czech POINTech. Od prvního srpna se také spustí zjednodušený online formulář pro žádost o rodičovský příspěvek, kde bude možné řešit také úpravy čerpání. Podrobnosti najdete ZDE nebo na webovém portále ZDE.

středa 27. 7. 2022

16:00 - S náhradním výživným, které už rok pomáhá samoživitelkám a samoživitelům, je spokojeno 90 % příjemců. Pro 60 % z nich je výrazným přínosem pro úhradu nezbytných nákladů. Náhradní výživné většinou pobírají rodiče, kteří jsou výdělečně činní a zároveň se sami starají o dítě. Vyplývá to z analýzy zpracované Výzkumným ústavem práce a sociálních věcí. Další informace o výzkumu najdete ZDE.

úterý 26. 7. 2022

16:00 - Již nyní je zřejmé, že od ledna 2023 čeká příjemce důchodů další zvýšení. V průměru by mělo dosáhnout přinejmenším 850 korun, přičemž se tentokrát zvedne jak základní výměra (částka, která se vyplácí všem ve stejné výši), tak i procentní výměra, která je závislá na délce pojištěné doby a výši výdělků. Přesné částky a procentní nárůsty budou známy v září 2022, kdy bude podle vývoje mezd za první pololetí roku 2022 určeno rozdělení valorizace mezi základní a procentní výměru. Další informace najdete ZDE.

14: 00 - Na začátku srpna přijdou první výplaty pětitisícového příspěvku pro rodiny s dětmi. Ten se začne vyplácet první těm, kteří měli za měsíc červen nárok na přídavek na dítě. Ostatní rodiče, kteří na jednorázový příspěvek mají nárok, o něj mohou požádat od poloviny srpna, a to na vybraných Czech POINTech anebo na webu MPSV, kde bude k dispozici jednoduchý formulář. S výplatami na základě těchto žádostí se začne na přelomu srpna a září.

úterý 19. 7. 2022

14:00 - Nový příspěvek na bydlení vyplníte online a je mnohem jednodušší. Tvrdí to 98 % ze zhruba 1300 žadatelů, kteří vyplnili novou online žádost o příspěvek od začátku července. Aplikaci hodnotí jako maximálně jednoduchou a podařenou i lidé nad 70 let, kteří až dosud vyplňovali formuláře ručně. Kdokoliv si chce předem zjistit, zda a v jaké výši na příspěvek na bydlení dosáhne, má k dispozici jednoduchou online orientační kalkulačku

13:30 - Projekt Predikce trhu práce-KOMPAS, který je financovaný z Operačního programu Zaměstnanost, ukáže přehledným způsobem směr, jakým se bude v následujících pěti letech ubírat pracovní trh na národní a krajské úrovni. KOMPAS je určen odborné veřejnosti a všem, co se zajímají o své optimální uplatnění na proměnlivém trhu práce. Další informace k projektu najdete ZDE.

10:00 - MPSV vyhlásilo dvě nové výzvy v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus. Více než 1 miliarda korun je určena na komunitně vedený místní rozvoj, 300 milionů korun poputuje na podporu sociální práce. Peníze lze využít například na příměstské tábory, komunitní dílny nebo zahrady, na vytváření pracovních míst pro zdravotně nebo sociálně znevýhodněné, na podporu domácí péče o nemocné nebo seniory. Touto cestou lze podpořit i sociálního pracovníka, kterého bude sdílet více obcí. Další informace najdete ZDE.

pátek 15. července 2022

15:00 - Státní úřad inspekce práce se zaměřil kromě běžné agendy i na kontroly podmínek, za kterých v ČR pracují uprchlíci z Ukrajiny. Zatím zahájil 311 takto zacílených kontrol, z nichž dokončil 90. V jejich průběhu úřad sice odhalil případy nelegálního nebo zastřeného zaměstnávání, případně porušení informačních povinností. V ani jednom případě se ale neukázalo, že by uprchlíci z Ukrajiny pracovali za nižší mzdy nebo za horších pracovních podmínek, než je obvyklé. Podrobnější informace najdete ZDE.

9:00 - Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje balíček opatření na podporu pro zdravotně znevýhodněné. Záměrem je sestavit zacílenou pomoc, ale zároveň nezasáhnout pouze několik úzce vymezených skupin. Změny reagují zejména na stávající inflaci a zdražování energií. Součástí balíčku je například zvýšení příspěvku na mobilitu, příspěvku na zaměstnávání OZP nebo úprava příspěvků na zvláštní pomůcky. Cílem je, aby uvedené změny byly účinné co nejdříve. Další informace najdete ZDE.

středa 13. července 2022

15:00 - Z unikátní analýzy zpracované MPSV, která se týká uprchlíků z Ukrajiny, vyplývá, že k nám nejčastěji přicházejí mladé a vzdělané matky s malými dětmi. Z velké části již mají zajištěné stabilní ubytování, a to zejména díky solidárním domácnostem. Problém mají však s jazykovou bariérou, i proto často nemohou zastávat profese, pro něž mají kvalifikaci. Tři čtvrtiny uprchlíků se přitom potýkají s vážnými finančními problémy. MPSV pro potřeby analýzy využilo jak administrativní data, tak především provedlo vlastní výzkum, který pokryl 50 tisíc osob. Další informace včetně kompletní analýzy najdete ZDE.

12:00 - Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení podpořila novelu zákona o důchodovém pojištění, kterou připravilo MPSV. Novela upravuje podporu nezprostředkovaných pěstounů, kterým bylo svěřeno dítě do péče před 1. lednem 2022. Novela je znovu začlení do důchodového systému. Za minulé vlády z tohoto systému nezprostředkovaní pěstouni vypadli, což je jednak v rozporu s cílem dlouhodobě snižovat počet dětí v ústavní péči, jednak i s legitimními požadavky samotných pěstounů, kteří v systému důchodového pojištění od roku 2013 byli. Současná vláda tak naplňuje prioritu podpory neústavní péče o nezaopatřené děti.

úterý 12. července 2022

9:00 - Nezaměstnanost opět mírně poklesla. Úřad práce ČR evidoval k 30. 6. 2022 celkem 231 309 uchazečů o zaměstnání (UoZ), což je o 4 159 méně než v předchozím měsíci a o 41 993 méně než loni. Podíl nezaměstnaných osob je 3,1 %. Míra nezaměstnanosti byla podle posledních dostupných dat EUROSTATU (za květen) nejnižší v celé EU, a to 2,4 % (průměr EU 5,9 %). Podrobnosti najdete ZDE.

pondělí 11. července 2022

19:00 - Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) zahájil program v Bruselu, kde v tomto týdnu ministři české vlády postupně budou představovat priority českého předsednictví europoslancům. Jde o důležité a detailní jednání nad hlavními úkoly následujícího půlroku, kde ministři musejí představit vytyčené priority a záměry při předsednictví Radě EU. Další informace najdete ZDE.

středa 29. června 2022

15:30 - Vláda rozhodla o mimořádném navýšení životního a existenčního minima o 8,8 procenta. Životní minimum pro jednotlivce bude od července dosahovat 4620 korun a existenční minimum 2980 korun. Od nových částek se budou odvíjet i dávky vyplácené v rámci pomoci v hmotné nouzi a dávky státní sociální podpory. Zvýší se zároveň počet rodin, které dosáhnou například na přídavek na dítě nebo porodné. Další informace najdete ZDE.

15:30 - Podmínky pro výplatu humanitární dávky a příspěvku pro solidární domácnost se od července změní. Začne platit novela zákona lex Ukrajina, která náležitosti zpřísňuje. Novou výši příspěvku pro solidární domácnosti stanovila vláda dnešním nařízením. Podrobnosti najdete ZDE.

10:00 - MPSV společně s Českou rozvojovou agenturou zahájilo v tomto týdnu rozvojový projekt v Moldavsku. Projekt podpoří například vytváření systému vzdělávání pracovníků v oblasti sociální práce a sociálních služeb. Další informace najdete ZDE.

úterý 28. června 2022

16:00 - Česká republika bude od pátku v čele Rady Evropské unie. Jak informoval ministr Marian Jurečka, rezort MPSV se v rámci českého předsednictví soustředí na agendu z oblasti práce, zaměstnanosti a sociální politiky. Mezi aktuální výzvy patří zvládnutí uprchlické krize spojené s ruskou agresí na Ukrajině či řešení energetické krize. Mezi klíčová témata MPSV v rámci předsednictví patří také kvalitní pracovní podmínky a ochrana zaměstnanců, dětská chudoba či transparentnost v odměňování žen a mužů. Další informace najdete ZDE.

pátek 24. června 2022

12:15 - Ke konečnému schválení jednorázového pětitisícového příspěvku na dítě chybí pouze podpis prezidenta. Senát dnes umožnil schválení návrhu MPSV, podle kterého příspěvek obdrží domácnosti s celkovým ročním příjmem do milionu korun hrubého. Jde o jedno z opatření, které rodinám, samoživitelkám a samoživitelům pomohou s rozpočty domácností. Žádost bude jednoduchá, podat ji bude možné i online. Část rodičů peníze dostane automaticky, pokud pobírají přídavek na dítě. Podrobnosti najdete v tiskové zprávě.

12:00 - Poslanecká sněmovna dnes schválila tři klíčové návrhy MPSV, které jsou součástí novely zákona o státní sociální podpoře. Kromě zjednodušení administrace příspěvku na bydlení jde o rozšíření výčtu možných situací, kdy lze žádat o mimořádnou okamžitou pomoc a také flexibilnější čerpání rodičovského příspěvku. Výsledkem bude například podstatně zjednodušený formulář pro podání žádosti o příspěvek na bydlení, který bude od 1. července k dispozici kompletně online. Další informace najdete ZDE.

středa 22. června 2022

18:30 - Od 1. července 2022 začne platit pro osoby invalidní ve třetím stupni nová sleva. Ve vlacích ve druhé třídě a v linkové autobusové dopravě (mimo MHD) si budou moci kupovat jízdenky za 50 % z obyčejného jízdného. Stačí mít QR kód vydaný Českou správou sociálního zabezpečení a při nákupu jízdenky vybrat nebo nahlásit příslušný tarif pro osoby invalidní ve třetím stupni. Další informace najdete ZDE.

pátek 17. června 2022

10:00 - Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes vyhlásilo jednu z prvních výzev v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+). Zaměřuje se na zajištění dostupnosti sociálních služeb a je pro ni vyčleněno zhruba 6,6 miliard korun. Oprávněnými žadateli jsou kraje, včetně hlavního města Prahy. Další informace najdete ZDE

čtvrtek 16. června 2022

19:00 - Ve čtvrtek 16. června proběhlo v Lucemburku zasedání Rady EU pro zaměstnanost a sociální politiku (EPSCO). Za Českou republiku se jednání zúčastnil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Hlavními tématy diskuse byly stav projednávání směrnice o pracovních podmínkách platformových pracovníků, schválení dohody Rady s Evropským parlamentem ke směrnici o přiměřených minimálních mzdách v EU, sociální aspekty evropského semestru, problematika zaměstnávání osob se zdravotním postižením a integrace uprchlíků z Ukrajiny na trh práce EU. Ministr Jurečka v rámci zasedání představil priority a program nadcházejícího českého předsednictví. Další informace najdete ZDE.

středa 15. června 2022

16:00 - Kraje získají od Ministerstva práce a sociálních věcí dodatečné zdroje, které budou určené na dofinancování provozních nákladů poskytovatelů sociálních služeb. MPSV tak reaguje na rekordní inflaci a růst nákladů, s nimiž se zařízení sociálních služeb musí vypořádat. Podrobnosti najdete ZDE.

úterý 14. června 2022

19:30 - Poslanecká sněmovna odhlasovala příspěvek 5 tisíc na dítě. K definitivnímu schválení jednorázového příspěvku tak už chybí jen  souhlas Senátu a podpis prezidenta. Další informace najdete ZDE.

středa 8. června 2022

15:00 - První výzvy v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+) pro období 2021–2027 mohou být spuštěny. MPSV, jež je řídicím orgánem tohoto programu, je může vypisovat až do celkové výše 46 miliard korun. Posledním krokem, který spuštění výzev umožnil, bylo dnešní ustavující zasedání monitorovacího výboru, přičemž samotný program schválila Evropská komise v pátek 3. června. Další informace najdete ZDE.

10:00 - Malí výtvarníci dostali ceny za kresby a malby přihlášené do soutěže Nenič si tělo. Kresby upozorňovaly na špatné návyky a nesprávné techniky ohrožující zdraví člověka při pracovních i běžných činnostech vč. používání informačních technologií. Více informací najdete ZDE.

9:00 - Úřad práce ČR evidoval k 31. 5. 2022 celkem 235 468 uchazečů o zaměstnání (UoZ), tj. o 8 190 méně než v předchozím měsíci a o 50 354 méně než loni. Podíl nezaměstnaných  poklesl na 3,2 %., což je o 0,1 p. b. méně než v dubnu a o 0,7 p.b. méně než před rokem. Míra nezaměstnanosti byla
podle posledních dostupných dat EUROSTATU (za duben) nejnižší v celé EU, a to 2,4 % (průměr EU 6,2 %). Podrobnosti najdete ZDE.

pátek 3. června 2022

12:00 - MPSV prodlužuje termíny pro získání evropských dotací na dětské skupiny. Žádosti do výzev pro předkládání projektů v Operačním programu Zaměstnanost na Vytvoření kapacit nových dětských skupin v ČR (výzva č. 141) a v Praze (výzva č. 142) lze podávat až do 30. června 2022. MPSV tak reaguje na odezvu žadatelů a zvýšenou poptávku po umístění dětí do zařízení předškolní péče. Dotace tak umožní vybudování nových dětských skupin, které by měly zahájit svůj provoz už na podzim letošního roku. Výzvy jsou příležitostí i pro dosavadní provozovatele mikrojeslí, jak získat finance na transformaci zařízení na dětské skupiny. K 1. 6. 2022 již bylo podáno 76 žádostí, z celkové alokace 400 milionů korun ještě zbývá přes 280 milionů korun v obou výzvách.

čtvrtek 2. června 2022

15:00 - V rámci projektu Rozvoj a podpora modelů kvality pro systém sociálních služeb Ministerstva práce a sociálních věcí bylo vyhlášeno 2. kolo přihlašování pro poskytovatele sociálních služeb s dobrou praxí. Přihlašování je možné do 31. 7. 2022. Více informací najdete ZDE.

12:00 - Ministerstvo práce a sociálních věcí nabízí pomoc všem obyvatelům Domova Alzheimer v Roztokách u Prahy, které zasáhl tragický požár. Ministr Marian Jurečka přímo na místo dorazil už včera večer chvíli po vypuknutí požáru. Úřad práce ČR je v úzkém kontaktu s vedením obce i samotného zařízení, na místo neštěstí zároveň vyslal své specialisty. Klienti domova mohou získat mimořádnou okamžitou pomoc, a to až do výše 63 750 Kč. Podrobnosti najdete ZDE.

středa 1. června 2022

20:30 - Příspěvek ve výši 5 tisíc korun pro rodiny, zjednodušení administrace příspěvku na bydlení, podpora částečných úvazků, pružnější možnosti čerpání rodičovského příspěvku a lepší podpora pěstounů. Tyto návrhy legislativních úprav z dílny MPSV dnes schválila vláda. Příspěvek pro děti je dalším krokem, kterým kabinet reaguje na zvyšující se ceny a inflaci. Příspěvek by měly obdržet na každé nezletilé dítě rodiny s celkovým ročním příjmem do milionu korun hrubého. Rodiče, kteří v červnu pobírají přídavek na dítě, dostanou v srpnu peníze automaticky. Přídavek je nyní vyplácen asi 230 tisícům dětí do 18 let. Podrobnosti najdete ZDE.

středa 25. května 2022

16:30 -  Vláda rozhodla, že se od září o 5,2 procenta zvýší veškeré důchody. To v průměru znamená přilepšení ve výši 700 korun. Vládě byl předložen i návrh MPSV na další pomoc, která reaguje na současnou situaci spojenou s růstem  cen, zejména jednorázový příspěvek pro rodiny. Ten znamená pět tisíc korun za každé dítě ještě před začátkem školního roku. K tomuto návrhu se vláda vrátí  příští týden. Podrobnosti najdete ZDE.

pátek 20. května 2022

16:00 - Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v průběhu svého dnešního výjezdu do Moravskoslezského kraje navštívil mimo jiné organizaci Strom života, která se zabývá terénními službami, Domov Duha zaměřený na služby pro seniory a zdravotně postižené, frýdeckomístecký Hospic, vyloučenou lokalitu v karvinském Předvoji nebo Armádu spásy, která ubytovává uprchlíky v Havířově. Zavítal také do místních firem, například do kopřivnické Tatry. Další informace najdete ZDE.

14:00 - Informace o tom, jak český trh práce změnila pandemie a nyní i uprchlická krize, si můžete poslechnout v rozhovoru s náměstkyní ministra práce a sociálních věcí Kateřinou Štěpánkovou. Mluví v něm i o projektu KOMPAS, který pomáhá především absolventům a studentům v rozhodování o jejich pracovní kariéře.

středa 18. května 2022

15:30 -  Vláda dnes schválila v rámci úpravy zákona „lex Ukrajina“ změny související s výplatou humanitární dávky. Vyplácení dávky pro ukrajinské občany, kteří k nám uprchli před ruskou agresí, bude o něco přísnější. Od července bude nařízením vlády upraveno i poskytování příspěvku pro solidární domácnost. Další informace najdete ZDE.

15:20 - Od června se zvýší kompenzace, které nahrazují výdělek po pracovním úrazu nebo při nemoci z povolání. Rozhodla o tom vláda. Podrobnosti najdete ZDE.

úterý 17. května 2022

13:00 - Přes 50 tisíc ukrajinských občanů, kteří do České republiky uprchli před ruskou agresí, si již u nás našlo práci. Vyplývá to z informací od zaměstnavatelů, které má k dispozici Úřad práce ČR. Ukrajinští uprchlíci nejčastěji nastupují na pozice ve výrobě, stavebnictví, službách nebo třeba v dopravě. Většinou se jedná o dlouhodobě neobsazená místa. Dalších bezmála 8 tisíc uprchlíků si práci hledá a je v evidenci zájemců či uchazečů o zaměstnání. Další informace najdete ZDE.

úterý 10. května 2022

15:00 - Důchody vzrostou od září letošního roku o dalších 5,2 %, což v průměru znamená přilepšení o 700 korun. Půjde už o třetí letošní navýšení a celkem se tak v roce 2022 důchody zvednou v průměru o 2 500 korun. Vláda by růst důchodů měla potvrdit nejpozději 19. června. Další informace najdete ZDE.

pondělí 9. května 2022

14:00 - MPSV připravuje již pátý ročník otevřené konference Fórum rodinné politiky. Letošní akce proběhne ve dnech 23. – 24. června 2022 v prostorách Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Další informace najdete ZDE.

10:00 - MPSV vyhlásilo v rámci Národního plánu obnovy novou výzvu, která podpoří investiční projekty zaměřené na rozvoj a modernizaci materiálně technické základny sociálních služeb. Celkem 2,8 miliardy korun, což je objem finančních prostředků vyčleněných v rámci této výzvy, lze použít na výstavbu, rekonstrukci a úpravu objektů či zázemí sloužících pro poskytování sociálních služeb. Podrobnosti najdete ZDE.

9:00 - Úřad práce ČR evidoval k 30. 4. 2022 celkem 243 658 uchazečů o zaměstnání (UoZ), což je méně než v předchozím měsíci i v loňském dubnu. Podíl nezaměstnaných je 3,3 %., tedy o 0,1 p. b. méně než v březnu a o 0,8 p.b. méně než před rokem. Míra nezaměstnanosti byla podle posledních dostupných dat EUROSTATU (za březen) nejnižší v celé EU, a to 2,3 % (průměr EU 6,4 %). Podrobnosti najdete ZDE.

pátek 6. května 2022

15:00 - Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) se dnes na Vysočině zaměřil na téma péče o seniory. V Novém Městě na Moravě poklepáním na základní kámen symbolicky zahájil výstavbu Domova Pomněnka, navštívil Senior Centrum SeneCura v Humpolci nebo terénní služby pro seniory ve Žďáru nad Sázavou. Mimo to společně s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem uctil v Třešti oběti druhé světové války. V rámci cesty Jurečka zavítal také na jihlavské kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR. Další informace najdete ZDE.

11:30 - Systém eNeschopenky získal v estonském Talinu mezinárodní ocenění od světově významné organizace ISSA. Cenu Certificate with Special Mention za řešení a implementaci eNeschopenky převzal ředitel České správy sociálního zabezpečení František Boháček. Podrobnosti najdete v tiskové zprávě ZDE.

čtvrtek 5. května 2022

13:00 - Sociální podniky mohou žádat až do poloviny příštího roku o úvěry s nulovou úrokovou sazbou. Podporu v rámci programu S-podnik, který je financovaný z evropských peněz, připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou (NRB). Další informace najdete ZDE.

15:30 - Zástupci MPSV v čele s náměstkyní ministra Zuzanou Freitas Lopesovou se dnes setkali se členy zahraniční delegace, kterou vedla zvláštní představitelka generální tajemnice Rady Evropy pro migraci a uprchlíky Leyla Kayacik. Jednání se týkalo podmínek přijímání uprchlíků v ČR, jejich přístupu ke zdravotní a sociální péči a možnostech jejich pracovního uplatnění. Tématem byly také s tím spojené rizikové faktory, zneužívání v rámci pracovního trhu, násilí na ženách nebo dětech apod.

středa 4. května 2022

10:00 - Za březen a duben evidujeme celkem 19 567 žádostí o příspěvek pro solidární domácnost. Zhruba polovina z nich již byla automaticky vyplacena. V aplikaci se každému žadateli zobrazuje stav žádosti.

pondělí 2. května 2022

11:30 - Nabídka pro poskytovatele sociálních služeb s dobrou praxí. V rámci projektu Rozvoj a podpora modelů kvality pro systém sociálních služeb Ministerstva práce a sociálních věcí bylo vyhlášeno 2. kolo přihlašování pro poskytovatele sociálních služeb s dobrou praxí. Přihlašování je možné do 31. 5. 2022. Více informací najdete ZDE.

pátek 29. dubna 2022

10:30 - Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes vyhlásilo dvě mimořádné dotační výzvy na dětské skupiny. Díky nim bude možné čerpat evropské prostředky na rychlé vytvoření nových kapacit dětských skupin a reagovat na narůstající poptávku po umístění dětí v předškolních zařízeních. Na dotační výzvy bylo vyčleněno 400 mil. Kč, za které by mohlo vzniknout až 2 800 míst. Podrobnosti najdte ZDE.

čtvrtek 28. dubna 2022

16:30 - Ministerstvo práce a sociálních věcí připraví návrh zákona, který umožní vyplatit rodinám jednorázový příspěvek na děti ve výši 5 tisíc korun. Nárok na příspěvek by měly mít rodiny s hrubým ročním příjmem do jednoho milionu korun. Předpokládaný termín výplaty je srpen 2022. Další informace najdete ZDE.

středa 27. dubna 2022

11:00 - Projekt DigiKompetence, který zajišťuje Ministerstvo práce a sociálních věcí, má za úkol nastavit systémovou a metodickou podporu pro rozšíření práce z domova a pomoci využívat nástroje vhodné pro její výkon. Podrobnosti o tomoto projektu najdete ZDE.

úterý 26. dubna 2022

13:30 - V rámci projektu Krajská rodinná politika, který směřuje ke svému konci, si Vás dovolujeme pozvat na odbornou konferenci. Ta se uskuteční hybridní formou dne 5. května 2022 v prostorách Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství na Václavském náměstí v Praze. Na konferenci se můžete seznámit s výstupy projektu a zhodnocením aktuálního stavu rodinné politiky v krajích. Zapojí se do ní mimo ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), a dalších tuzemských odborníků, také zástupci vybraných evropských zemí. Výstupem pak bude sborník s anotacemi jednotlivých příspěvků. Konferenci bude možné sledovat ZDE. Pozvánku, program a důležité odkazy pro registraci najdete ZDE.

pátek 22. dubna 2022

13:00 - Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) bude dál jednat s odboráři v souvislosti se stávkovou pohotovostí na Úřadu práce ČR. Vzhledem k aktuálním událostem došlo k výraznému nárůstu agendy v celém resortu, proto už od počátku roku probíhají jednání s cílem řešit přetížení a mzdovou situaci zaměstnanců. Podrobnosti najdete ZDE.

čtvrtek 21. dubna 2022

11:00 - Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představili společné kroky k řešení energetické krize. Nízkopříjmové domácnosti budou mít možnost využít až 95 % dotační podporu na výměnu neekologických kotlů za nové. Podrobnosti najdete ZDE.

středa 20. dubna 2022

12:30 - Od 24. února 2022 zatím využilo možnosti pracovat v ČR podle dostupných zdrojů celkem 23 973 občanů Ukrajiny pod dočasnou ochranou. Ti mají od 21. 3. 2022 volný vstup na český trh práce. Nastupují na pozice ve výrobě nebo v dopravě, ale také v logistice nebo třeba ve službách. Zpravidla se jedná o dlouhodobě neobsazená pracovní místa. Nejvíce příchozích cizinců pracuje v Plzeňském, Středočeském a Jihomoravském kraji. Podrobné informace najdete ZDE.

9:00 - Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje na neděli 8. května Den otevřených dveří, kdy bude možné budovu navštívit a dozvědět se zajímavosti z její historie i z minulosti samotného ministerstva. Srdečně všechny zájemce zveme! Podrobnosti najdete ZDE.

úterý 19. dubna 2022

16:00 - Úřad práce řeší dvanáctkrát více žádostí oproti běžnému stavu, na takovou extrémní zátěž není systém stavěný. Problémy se daří řešit, přesto zpracování žádostí o solidární příspěvek trvá déle. Předpokládáme, že vyřizování žádostí začne na začátku příštího týdne.

středa 13. dubna 2022

16:30 - Vláda schválila strategické priority týkající se zvládání uprchlické vlny, která souvisí s ruskou agresí na Ukrajině. Cílem tohoto materiálu je, aby Česká republika ze současné situace vyšla silnější v oblasti hodnot, společenské vzájemnosti, kultury a ekonomiky. Resort práce a sociálních věcí se soustředí zejména na zaměstnanost uprchlíků, jazykové vzdělávání a zajištění sociálních služeb či péče o děti. Řada kroků v této oblasti již byla zavedena do praxe. Podrobnosti najdete ZDE.

úterý 12. dubna 2022

8:00 - Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka zavítal do Ústeckého kraje, kde se zajímal o problematiku zaměstnanosti, praktické zkušenosti terénních pracovníků ve vyloučených lokalitách a o související problémy, kterými tyto lokality trápí. „Nechci být ministrem, který svoji agendu řeší jen od stolu, situaci potřebuji vidět na vlastní oči a slyšet o problémech od lidí z praxe,“ uvedl ministr. Další informace najdete ZDE.

11:30 - Snadný přístup k důležitým informacím a odpovědi na situace, které je potřeba řešit po příjezdu do Česka. To nabízí aplikace Smart Migration (Chytrá migrace) určená lidem prchajícím před válkou na Ukrajině, kterou spustilo MPSV. V ukrajinštině, angličtině a ruštině nabízí to nejdůležitější o zaměstnávání, zdravotní péči či vzdělávání. Další podrobnosti najdete ZDE.

15:30 - Výuka českého jazyka je pro občany Ukrajiny velmi důležitá; dětem umožňuje zapojení do vzdělávání v ČR a dospělým pak snazší uplatnění na trhu práce. Ministerstvo práce a sociálních věcí společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy proto intenzivně pracují na přípravě vzdělávacích jazykových kurzů češtiny pro držitele dočasné ochrany, kteří museli kvůli ruské agresi na Ukrajině opustit své domovy. Další informace najdete ZDE.

pátek 8. dubna 2022

9:30 - Úřad práce ČR evidoval k 31. 3. 2022 celkem 252 873 uchazečů o zaměstnání, což je o 10 560 méně než v předchozím měsíci a o 53 743 méně než loni. Podíl nezaměstnaných osob poklesl meziměsíčně o 0,1 procentního bodu na 3,4 %. Podrobnosti najdete ZDE.

15:30 - Od pondělí 11. dubna mohou domácnosti, které ubytovávají Ukrajince prchající před válkou, žádat o solidární příspěvek. Ten znamená 3 tisíce korun měsíčně za jednoho ubytovaného uprchlíka, maximálně pak 12 tisíc korun za měsíc. Příspěvek má alespoň částečně fyzickým osobám kompenzovat náklady. Žádost bude možné od pondělí podat pouze online. Předpokladem přihlášení do aplikace je jakákoliv forma elektronické identity občana. Možností je třeba bankovní identita (Bank ID) či mobilní klíč eGovernmentu, který lze získat online i na jakémkoliv CzechPointu. Podrobnosti najdete ZDE.

úterý 5. dubna 2022

12:00 - Odběratelům energií, kteří jsou déle než 6 měsíců evidováni u dodavatelů poslední instance (DPI), hrozí, že jim budou dodávky ukončeny i přesto, že za odebrané energie řádně a včas platí. Například pro klienty Bohemia Energy je z tohoto pohledu kritickým datem 14. duben 2022. Ve snaze předejít odpojení těchto domácností od energií, pomáhá Úřad práce s oslovením odběratelů, které se DPI nedařilo kontaktovat. Ze zhruba jednoho tisíce lidí se pracovníkům Úřadu práce nakonec podařilo oslovit více než 96 % klientů. Další informace najdete ZDE.

pondělí 4. dubna 2022

14:30 - Ode dneška poskytuje Krajská pobočka Úřadu práce ČR v Praze své služby občanům Ukrajiny na speciálním kontaktním místě. Lidé prchající před válkou mohou o humanitární dávku žádat na novém pracovišti v Pražské tržnici v Holešovicích. Více najdete ZDE

pátek 1. dubna 2022

14:30 - V rámci své návštěvy v Česku zavítal generální ředitel pro zaměstnanost, sociální záležitosti a začleňování Evropské komise Joost Korte na MPSV, kde jednal mimo jiné s náměstkyněmi Martinou Štěpánkovou, Kateřinou Štěpánkovou, Danou Roučkovou a Ivou Merhautovou. Předmětem jednání byla především příprava českého předsednictví. Joost Korte ještě před tím navštívil centrum pro ukrajinské uprchlíky. Další informace k setkání jsou ZDE.

15:00 - Poradní tým, jehož úkolem je připravit dlouho odkládanou, a přitom velmi potřebnou důchodovou reformu, se za týden poprvé sejde na MPSV. Cílem reformy je zabezpečit do budoucna adekvátní důchody a zároveň stabilitu i dlouhodobou finanční udržitelnost důchodového systému. Podrobnosti najdete ZDE.

15:30 - Od 11. dubna budou mít možnost české domácnosti, které ubytovaly válečné uprchlíky z Ukrajiny, možnost čerpat solidářní příspěvek. Informace o něm najdete ZDE

čtvrtek 31. března 2022

9:30 - V rámci projektu Rozvoj a podpora modelů kvality pro systém sociálních služeb Ministerstva práce a sociálních věcí bylo vyhlášeno 2. kolo přihlašování pro poskytovatele sociálních služeb s dobrou praxí. Přihlašování je možné do 30. 4. 2022. Více informací najdete ZDE.

12:00 - Zákon č. 66/2022 Sb., o opatřeních v oblasti zaměstnanosti a oblasti sociálního zabezpečení v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace, který v § 5 odst. 2 a 3 upravuje odbornou způsobilost cizinců s dočasnou ochranou na pozici pracovník v sociálních službách, nabyl účinnosti 21. 3. 2022. Bližší podrobnosti o úpravě odborné způsobilosti pracovníků, kterých se zákon týká, najdete ZDE.

středa 30. března 2022

15:00 - O 10 % se od 1. dubna 2022 mimořádně navýší životní a existenční minimum. Schválila to vláda v reakci na současnou situaci domácností spojenou s vysokou inflací a růstem cen energií. Navýšení životního a existenčního minima má dopad i na některé sociální dávky. Podrobnosti najdete ZDE.

úterý 29. března 2022

14:00 - Dnes se uskutečnilo on-line jednání pracovní skupiny primární prevence. Zástupci MPSV, dalších institucí, odbornice a odborníci z praxe diskutovali o aktuálních prorodinných aktivitách a možnostech systémové podpory rodin. Samostatná část debaty se věnovala možnostem víceletého financování prorodinných aktivit. Podpora pro-rodinných aktivit a služeb primární prevence např. v oblasti upevňování rodičovských a partnerských kompetencí, slaďování pracovního a rodinného života, je jednou z priorit MPSV.

pondělí 28. března 2022

15:00 - Občané Ukajiny prochající před válkou mají volný přístup na český trh práce. Jak se nenechat okrádat podvodníky a jaká jsou práva zaměstnanců v ČR je možné se dozvědět v krátkém videu ZDE

pátek 25. března 2022

12:00 - Zajímáte se o téma kvality v sociálních službách? Máte zkušenosti v oblasti řízení kvality sociálních služeb? V rámci projektu Rozvoj a podpora modelů kvality pro systém sociálních služeb MPSV došlo k prodloužení přihlašování do 2. kola pilotáže pro poskytovatele sociálních služeb s nadstandartní praxí. Poskytovatelé se zkušenostmi v řízení kvality sociálních služeb, kteří mají o hodnocení nadstandardní praxe zájem, se mohou přihlásit do 30. 6. 2022. Více informací najdete ZDE.
16:00 - Na 120 tisíc přijatých žádostí o jednorázovou mimořádnou okamžitou pomoc a téměř 60 tisíc žádostí o humanitární dávku. Taková je dosavadní bilance Úřadu práce ČR v souvislosti s poskytováním finanční pomoci lidem prchajícím před válkou na Ukrajině. Podrobnější informace najdete v tiskové zprávě ZDE.

čtvrtek 24. března 2022

9:00 - Novým náměstkem na MPSV byl 23. března 2022 jmenován Ing. Stanislav Klik, Ph.D. Bude mít na starosti řízení ekonomické a provozní sekce. Na MPSV přišel Stanislav Klik z Univerzity Karlovy v Hradci Králové, kde v minulosti působil například jako kvestor. Titul získal na Vysoké škole ekonomické v Praze.
16:00 - Webová aplikace sloužící pro výplatu humanitární dávky Ukrajincům, kteří opustili své domovy kvůli válce, je nyní už dostupná pro všechny bez ohledu na datum vydání speciálního víza. Aplikaci najdete ZDE. Více informací o humanitární dávce najdete ZDE.

úterý 22. března 2022

10:00 - Webová aplikace určená pro výplatu humanitární dávky je ode dneška dostupná už i pro občany Ukrajiny s datem udělení víza před 8. 3. 2022. Více informací o humanitární dávce najdete ZDE.
17:30 - Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) se dnes setkal se zástupci evropských institucí, tématy jednání bylo nejen blížící se české předsednictví, ale také válka na Ukrajině a související uprchlická krize. Bližší informace najdete ZDE.

pondělí 21. března 2022

9:00 - Dnes bylo zahájeno vyplácení humanitární dávky určené pro občany Ukrajiny, kteří byli vyhnáni za svých domovů válečným konfliktem a našli útočiště v ČR. Cizinci s dočasnou ochranou mohou čerpat finanční příspěvek ve výši 5 000 Kč měsíčně. Slouží na úhradu základních životních potřeb. S jednodušší a rychlejší výplatou pomůže webové aplikace (dnes je dostupná zatím pouze osoby s datem udělení víza před 4. 3. 2022) . Výhodou pro příjemce dávky je i účet vedený v české bance, na nějž lze prostředky převést bezhotovostně. Více informací najdete ZDE.

pátek 18. března 2022

15:00 - MPSV vyhlašuje v rámci Národního plánu obnovy výzvu, jejímž cílem bude podpořit investiční projekty na budování nových dětských skupin, ať už výstavbou nových budov, nákupem nebo rekonstrukcí budov tak, aby tyto objekty následně dlouhodobě sloužily pro provoz dětských skupin. Další informace najdete ZDE.
12:00 - V pondělí 21. března bude do funkce náměstkyně na MPSV jmenovaná Zdislava Odstrčilová. Na starosti bude mít sekci rodinné politiky a sociálních služeb.Podrobnosti najdete ZDE.

čtvrtek 17. března 2022

17:00 - V pondělí 21. března může začít výplata humanitární dávky pro ukrajinské občany, kteří k nám utíkají před válkou. Senát i prezident se dnes vyslovili pro novelu opatření v oblasti zaměstnanosti a sociálního zabezpečení. MPSV nyní intenzivně pracuje na tom, aby proces vyplácení žádostí probíhal on-line a nebylo tak nutné osobně navštívit pobočky Úřadu práce ČR. Schválena je i solidární dávka určená domácnostem, které ubytují ukrajinské občany v nouzi. Podrobnosti najdete ZDE.

středa 16. března 2022

16:00 - Vláda dnes našla shodu na výši solidárního příspěvku. Ten bude určen pro domácnosti, které ubytují ukrajinské státní příslušníky, kteří do ČR utekli před válkou. Příspěvek by měl být vyplácen ve výši 3 000 korun měsíčně na každého ubytovaného uprchlíka, zároveň ale nesmí přesáhnout 9 000 korun za měsíc na domácnost. Vláda také navýšila příspěvek na ubytování pro kraje. Podrobnosti najdete ZDE.

úterý 15. března 2022

15:00 - Ministerstvo práce a sociálních věcí u příležitosti Světového dne sociální práce, který letos připadá na úterý 15. března, vyjadřuje své uznání všem sociálním pracovníkům a pracovnicím. V tento den také uspořádalo konferenci na téma Sociální práce ve veřejné správě. Součástí programu je i předání ocenění „Gratias 2022 – sociální pracovník roku“. Ceny jsou udělovány v pěti kategoriích. Podrobnosti najdete ZDE.

pondělí 14. března 2022

17:30 - Ukrajina a pomoc lidem prchajícím před ruskou válečnou agresí bylo hlavním tématem jednání ministryň a ministrů pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele, kteří se sešli v Bruselu na Radě EPSCO. Zástupci členských států rovněž schválili společnou pozici k návrhu, který má přispět ke zlepšení genderové vyváženosti v dozorčích a řídicích orgánech firem kotovaných na burze. Diskuse se vedla i o tom, jak lépe zapojit seniory do trhu práce. Podrobnosti najdete ZDE.

17:00 - Zítra, tedy v úterý 15. března, se slaví Světový den sociální práce, který je věnovaný všem sociálním pracovníkům a pracovníkům v sociálních službách. Patří jim velké uznání a respekt, zvláště v této době. Pokud chcete i vy poděkovat, vystřihněte si srdce, které si můžete stáhnout ZDE a nalepte si ho viditelně na okna, případně na dveře. Fotku SRDCE pak můžete sdílet na sociálních sítích s hashtagem #srdceprosocialnipracovniky, #srdcepropracovnikyvsocialnichsluzbach nebo #SrdceSocialnimSluzbam.

pátek 11. března 2022

16:30 - Poslanecká sněmovna schválila na dnešní mimořádné schůzi v režimu zkráceného jednání pomoc lidem prchajícím před válkou na Ukrajině. Hlavními body opatření jsou humanitární dávka, volný vstup uprchlíků na trh práce a příspěvek pro solidární domácnosti za ubytování. Podrobnosti najdete ZDE.

středa 9. března 2022

17:00 - V souvislosti s konfliktem na Ukrajině a přílivem válečných uprchlíků do České republiky předložilo Ministerstvo práce a sociálních věcí návrh na zavedení tzv. humanitární dávky, která je určena pro ukrajinské státní příslušníky v nouzi. Zásadní novinkou je také volný vstup na trh práce pro držitele speciálních víz vydávaných Ministerstvem vnitra. Upravit by se v souvislosti s příchodem uprchlíků z Ukrajiny měl také zákon o dětských skupinách. Návrh legislativní úpravy dnes schválila vláda, musí ji ještě projednat parlament. Další informace najdete ZDE.
9:00 - Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) se účastní summitu EPP (European People's Party), který se koná 10. března v Paříži. Tématem jednání, které předchází neformálnímu setkání vrcholných politiků zemí EU ve dnech 10. a 11. března, bude mimo jiné i situace na Ukrajině a pomoc lidem, kteří z tohoto regionu kvůli válce odcházejí do evropských zemí.

úterý 8. března 2022

10:00 - MPSV podepsalo s dodavateli poslední instance memorandum o spolupráci. Cílem je ochránit odběratele, kterým hrozí odpojení od energií. Ty, kterých se to týká, kontaktují zaměstnanci Úřadu práce ČR a pomohou jim s rychlým řešením situace. Další informace najdete ZDE.
9:00 - Podíl nezaměstnaných klesl v únoru na 3,5 %, což je o 0,1 procentního bodu méně než v lednu a o 0,8 procentního bodu méně než před rokem. Podrobnosti najdete ZDE.

pátek 4. března 2022

12:00 - Od začátku března působí na Ministerstvu práce a sociálních věcí dva noví náměstci. Náměstkyní člena vlády je nyní Zuzana Freitas Lopesová a sekci informačních technologií řídí Karel Trpkoš. Podrobnosti najdete ZDE.
13:30 - 
V souvislosti s pomocí poskytovanou občanům Ukrajiny, kteří z důvodu válečného konfliktu opustili svou zemi, vydává Ministerstvo práce a sociálních věcí Výkladové stanovisko k poskytování sociálních služeb občanům Ukrajiny. Najdete ho ZDE.

úterý 1. března 2022

15:00 - Nabídka pro poskytovatele sociálních služeb s dobrou praxí. V rámci projektu Rozvoj a podpora modelů kvality pro systém sociálních služeb Ministerstva práce a sociálních věcí bylo vyhlášeno 2. kolo přihlašování pro poskytovatele sociálních služeb s dobrou praxí. Přihlašování je možné do 31. 3. 2022. Více informací najdete ZDE.

pondělí 28. února 2022

14:45 - Česká správa sociálního zabezpečení i Úřad práce ČR pozastavují výplaty důchodů, dávek a podpor v nezaměstnanosti na účty vedené u Sberbank. Dosud nerealizované platby do Sberbank byly zastaveny a nadále nebudou prováděny. Klienti banky se mohou obrátit na příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení a kontaktní pracoviště ÚP ČR nebo vyplnit on-line formulář a změnit si tak způsob výplaty svých peněz. Podrobnosti najdete ZDE

pátek 25. února 2022

18:00 - Ministerstvo práce a sociálních věcí rozšiřuje okruh pomoci pro Ukrajince a také jejich zaměstnavatele. Ti, kterým Ministerstvo vnitra udělilo speciální vízum, budou mít možnost zažádat o dávky mimořádné okamžité pomoci. Podrobnosti o pomoci najdete v tiskové zprávě ZDE, informace jsou v češtině i ukrajinštině k dispozici ZDE.

16:00 - Důležité informace pro zaměstnavatele a cizince v návaznosti na konflikt na Ukrajině najdete ZDE.

15:00 - MPSV hledá cesty, jak v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině pomoci rodinám Ukrajinců žijících v Česku, kteří odjedou bránit vlast. Mimořádná dávka by mohla pomoci i uprchlíkům. Co nejdříve zprovozníme help linku, kde budou připraveni ukrajinsky mluvící operátoři. Více o pomoci MPSV najdete ZDE.

10:00 - U více než třiceti tisíc domácností stále ještě hrozí odpojení od plynu nebo elektřiny. Zástupci ministerstva práce a sociálních věcí a ministerstva průmyslu a obchodu se proto domluvili s dodavateli poslední instance na spolupráci, aby se předešlo případnému odpojení klientů od odběru energií. Domácnosti budou pracovníci Úřadu práce napřímo oslovovat s cílem upozornit je na možnosti řešení jejich situace a pomoci ze strany státu. Podrobnosti najdete ZDE.

úterý 22. února 2022

12:00 - Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlašuje už čtrnáctý ročník soutěže „Obec přátelská rodině a seniorům 2022“. Cílem projektu je motivovat obce, městyse, města nebo městské části, aby připravovaly aktivity podporující rodiny a seniory. Soutěž je vyhlášená ve dvou dotačních oblastech (Obec přátelská rodině a Obec přátelská seniorům) a v pěti kategoriích (podle počtu obyvatel). Další informace najdete ZDE.

úterý 15. února 2022

16:00 - Ve francouzském Bordeaux se uskutečnilo neformální setkání ministrů práce a sociální politiky Evropské unie. Za Českou republiku se zasedání zúčastnila náměstkyně pro řízení Sekce evropských fondů a mezinárodní spolupráce Martina Štěpánková, která zastupovala ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL). Tématem setkání byly především dopady digitální a environmentální transformace na trh práce. Podrobnosti najdete v tiskové zprávě ZDE.

pondělí 14. února 2022

15:15 - Od letošního června budou starobní důchodci dostávat o 8,2 procenta větší procentní výměry svých důchodů. V průměru jim tak na účet přijde o 1017 korun víc. Mimořádné zvýšení si vyžádal růst cen, který od loňského června přesáhl zákonem stanovených 5 procent. Více informací najdete v tiskové zprávě ZDE.

čtvrtek 10. února 2022

14:00 - Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlašuje další ročník ceny Pečující roku. Cílem ocenění je upozornit na problematiku neformální péče. Slavnostní vyhlášení soutěže proběhne 9. června 2022 na Fóru rodinné politiky ve Zlíně. Neformální péče, tedy péče o seniory, blízké s postižením či dlouhodobě nemocné, je v ČR stále málo diskutovaným tématem, týká se však až dvou milionů dospělých lidí. Podrobnosti najdete ZDE.

15:30 - Úřad práce ČR přijal od začátku roku do 4. února 17 tisíc nových žádostí o příspěvek na bydlení. Další přibývají každý den. Jedná se o cílenou a adresnou dávku, která pomáhá domácnostem zvládnout současnou situaci nejen po podzimním pádu dodavatelů energií, ale také po zvýšení všech služeb spojených s bydlením. Místo plošných opatření, které zvolila minulá vláda, byl zvolen postup adresné pomoci. Ta zákazníkům dodavatelů elektřiny či plynu, kteří skončili v režimu DPI, pomůže s úhradami za nové smlouvy s aktuálními vysokými cenami energií. Detailnější informace najdete v tiskové zprávě ZDE.

středa 9. února 2022

13:30 - MPSV v rozpočtu svého resortu ušetří téměř 6 miliard korun, na sociální služby však vyčlenilo více než loni. Úspory MPSV našlo mimo jiné v provozních a investičních výdajích. Podrobnosti najdete v tiskové zprávě ZDE.

15:30 - Novela vyhlášky k zákonu o sociálních službách, kterou připravilo MPSV, a která již prošla mezirezortním připomínkovým řízením, plošně navýší možné maximální úhrady za poskytování sociálních služeb péče i prevence. Podle jednotlivých typů služeb půjde o zvýšení maximálních úhrad o 4 až 20 procent z částky, kterou mohou uživatelé sociálních služeb platit nyní. Měla by platit od začátku letošního března. Podrobnosti najdete ZDE.

úterý 8. února 2022

9:00 - Nezaměstnanost mírně vzrostla. Úřad práce ČR evidoval k na konci ledna 267 076 uchazečů o zaměstnání, což je o 8 903 více než v předchozím měsíci a o 41 783 méně než loni. Podíl nezaměstnaných osob vzrostl na 3,6 %. To je o 0,1 procentního bodu více než v prosinci a o 0,7 procentního bodu méně než před rokem. Míra nezaměstnanosti byla podle posledních dostupných dat EUROSTATU (za prosinec 2021) nejnižší v celé EU. Podrobnosti najdete ZDE.

pátek 4. února 2022

12:00 - Senát včera schválil návrh zákona, podle kterého bude krizové ošetřovné náležet i v případech, kdy ředitelé škol při epidemii onemocnění COVID-19 vyhlásí mimořádné ředitelské volno nebo mimořádné distanční vzdělávání. Mimořádné ředitelské volno budou mít možnost vyhlásit i ředitelé mateřských škol.

čtvrtek 3. února 2022

15:00 - Jakou podporu od státu mohou aktuálně čerpat pěstounské rodiny, které pečují o své příbuzné dítě, nebo o dítě, které do péče převzaly mimo systém odborného zprostředkování? Stručný přehled o státní podpoře, a to včetně příkladů, najdete ZDE.

středa 2. února 2022

16:00 - Česká správa sociální zabezpečení spustila novou online službu Informace o zaplacených zálohách na pojistné na důchodové pojištění OSVČ, která zdigitalizuje komunikaci mezi osobami samostatně výdělečně činnými a ČSSZ/OSSZ/PSSZ/MSSZ. ČSSZ již nebude rozesílat tzv. inventury pohledávek. OSVČ budou mít všechny informace k dispozici v nové službě ePortálu ČSSZ, která jim rovnou pomůže i s podáním přehledu o příjmech a výdajích za předchozí kalendářní rok. Podrobnosti najdete v tiskové zprávě ZDE.

úterý 1. února 2022

15:30 - Již čtyři roky mohou novopečení tatínci zůstat doma s novorozencem a čerpat  tzv. otcovskou. Aktuálně je její délka 14 dní. Za dobu trvání otcovské Česká správa sociálního zabezpečení vyplatila 186 804 dávek otcovské poporodní péče ve výši přesahující 1 miliardu Kč. Více o „otcovské“ si můžete přečíst ZDE.

16:00 - Příspěvky na veřejně prospěšné práce mohou obce čerpat i v rozpočtovém provizoriu. Úřad práce ČR poskytuje i v letošním roce příspěvky zaměstnavatelům, kteří pomáhají v pracovním uplatnění, zejména dlouhodobě evidovaným uchazečům o zaměstnání. Obce i firmy mohou nadále podávat žádosti o podporu míst v rámci veřejně prospěšných prací (VPP) či společensky účelných pracovních míst (SÚPM). Podrobnosti najdete ZDE.

pátek 28. ledna 2022

14:30 - V případech, kdy bylo zaměstnancům krizové ošetřovné vyplaceno pouze za období 9 kalendářních dnů, přestože potřeba péče v souvislosti s karanténou nebo izolací trvala déle, je možné požádat o doplacení ošetřovného. Ministerstvo práce a sociálních věcí doporučuje pojištěncům, kterých se to týká, aby požádali o doplacení dávky prostřednictvím svého zaměstnavatele na formuláři „Žádost o ošetřovné při péči o dítě / jinou osobu / za kalendářní měsíc při mimořádných opatřeních při epidemii (krizové ošetřovné)“. Ten najdete ZDE.

pátek 21. ledna 2022

14:00 - Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil opatření, jak pomoci domácnostem s energetickou chudobou. Obě komory Parlamentu ČR jednoznačně podpořily navýšení příspěvku na bydlení. Dnes ho pobírá zhruba 150 tisíc domácností, dalších 200 tisíc má dle některých výzkumů na příspěvek nárok, ale z různých důvodů nečerpá. Podrobnosti najdete v tiskové zprávě ZDE. Ministerstvo nově připravilo online kalkulačku, aby si lidé mohli spočítat, zda na příspěvek dosáhnou a případně v jaké výši.

pondělí 17. ledna 2022

14:00 - Nabídka pro poskytovatele sociálních služeb s dobrou praxí. V rámci projektu Rozvoj a podpora modelů kvality pro systém sociálních služeb Ministerstva práce a sociálních věcí bylo vyhlášeno 2. kolo přihlašování pro poskytovatele sociálních služeb s dobrou praxí. Přihlašování je možné do 28. 2. 2022. Více informací naleznete ZDE.

pátek 14. ledna 2022

14:30 - Dětské skupiny mohou od 1. ledna 2022 poprvé žádat o státní příspěvek na svůj provoz. Tuto státní finanční podporu mohou využít na pokrytí běžných výdajů, jako jsou náklady na mzdy, povinné další vzdělávání pečujících osob, spotřební materiál, stravování dětí a jiné. Aby státní příspěvek dětské skupiny získaly, musí žádost podat nejpozději 31. ledna 2022. Po tomto datu nebude již možné podporu na letošní rok získat. Podrobnosti najdete ZDE.

úterý 11. ledna 2022

17:30 - Poslanecká sněmovna schválila ve zkráceném jednání novelu zákona o státní sociální podpoře, která v souvislosti s rostoucími cenami energie výrazně zmírňuje podmínky pro získání příspěvku na bydlení. Nová pravidla, pokud je schválí i Senát a zákon podepíše prezident, by měla platit zpětně od ledna. Podrobné informace o pomoci při růstu cen energií najdete ZDE.

pondělí 10. ledna 2022

10:00 - Nezaměstnanost u nás mírně vzrostla. Úřad práce ČR evidoval k 31. 12. 2021 celkem 258 173 uchazečů o zaměstnání (UoZ), o 12 624 více než v předchozím měsíci a o 33 804 méně než loni. Podíl nezaměstnaných osob vzrostl na 3,5 %. To je o 0,2 p. b. více než v listopadu a o 0,5 p.b. méně než před rokem. Míra nezaměstnanosti byla podle posledních dostupných dat  EUROSTATU (za říjen 2021) nejnižší v celé EU, a to 2,6 % (průměr EU 6,6 %). Podrobné informace najdete ZDE.

pátek 7. ledna

13:00 - Vláda premiéra Petra Fialy schválila finální verzi Programového prohlášení vlády České republiky, se kterým předstoupí přístí středu (12. ledna) před Poslaneckou Sněmovnu Parlamentu ČR. Celé programové prohlášení si můžete přečíst ZDE. Hlavní priority v oblasti sociální a rodinné politiky pak najdete ZDE.

čtvrtek 6. 1. 2022

12:30 - Tři králové z organizace Charita Česká republika dnes dorazili i na ministerstvo práce a sociálních věcí, kde je uvítal také ministr Marian Jurečka. Více se dozvíte ZDE.

středa 5. 1. 2022

16:00 - Vláda schválila novelu zákona o státní sociální podpoře, která umožní, aby více lidí dosáhlo na příspěvek na bydlení a mohlo ho využít i na úhradu vyšších faktur za energie. Nová pravidla by měla platit od ledna. Vedle toho metodický pokyn MPSV zároveň zpřístupní většímu okruhu domácností i další dávku - tzv. mimořádnou okamžitou pomoc (MOP). Podrobnosti najdete ZDE.

pondělí 3. 1. 2022

16:00 - Kalkulačku, která slouží zaměstnancům i zaměstnavatelům pro orientační výpočet náhrady mzdy/platu a příplatku (tzv. izolačky) při nařízené karanténě, si můžete stáhnout ZDE. Podrobné informace o "izolačce" pak najdete ZDE

středa 29. 12. 2021

14:00 - Vláda rozhodla o valorizaci platů ve veřejné sféře. Přidáno dostanou pracovníci v sociálních službách, zdravotníci či učitelé. Podrobnosti najdete ZDE.
14:30 - Rok 2022 přinese řadu změn v oblasti práce a sociálních věcí. Jedná se například o zvýšení minimální mzdy, valorizaci důchodů, pomoc v hmotné nouzi a řadu novelizací zákonů. Přehled novinek najdete ZDE.
16:40 - 
Domácnostem, které nejvíce postihl skokový nárůst cen energií, pomůže překlenout finanční problémy změna příspěvku na bydlení. Změna zajistí, že na pomoc dosáhne více rodin. Domácnosti, které nemají dost prostředků na pokrytí nedoplatků za energie v režimu dodavatelů poslední instance (DPI), kam nedobrovolně spadly po ukončení činnosti některých dodavatelů, budou moci čerpat mimořádnou okamžitou pomoc. Podnikatelé pak při vynucené změně dodavatele energií mohou využít rozšíření programu Záruka 2015 až 2023. Další informace najdete ZDE.

čtvrtek 23. 12. 2021

10:00 - Aktuální informace o tzv. krizovém ošetřovném včetně jednoduché kalkulačky pro jeho výpočet najdete ZDE. Bude vypláceno od 1. 11. 2021 (zpětně) do 28. 2. 2022, přičemž výše ošetřovného činí 80 % denního vyměřovacího základu (denní minimální výše je 400 Kč při plném úvazku).

středa 22. 12. 2021

16:00 - Česká správa sociálního zabezpečení spustila další online službu ePortálu ČSSZ určenou zaměstnavatelům. Díky této službě mohou zaměstnavatelé získat přístup k údajům o otevřených pojistných vztazích svých zaměstnanců, vyhledat lze zaměstnance všech nebo jedné mzdové účtárny či údaje o jednom konkrétním zaměstnanci. Podrobnosti najdete ZDE.

pondělí 20. 12. 2021

16:00 - Na Ministerstvo práce a sociálních věcí nastupuje k 20. prosinci 2021 náměstkyně Iva Merhautová. Na starosti bude mít např. plánované změny v důchodovém systému a také řešení dalších priorit vytyčených v koaliční smlouvě. Ministerstvo má od 20. prosince také novou tiskovou mluvčí Evu Davidovou. Podrobnosti najdete ZDE.

čtvrtek 23. 12. 2021

10:00 - Aktuální informace o tzv. krizovém ošetřovném včetně jednoduché kalkulačky pro jeho výpočet najdete ZDE. Bude vypláceno od 1. 11. 2021 (zpětně) do 28. 2. 2022, přičemž výše ošetřovného činí 80 % denního vyměřovacího základu (denní minimální výše je 400 Kč při plném úvazku).

středa 22. 12. 2021

16:00 - Česká správa sociálního zabezpečení spustila další online službu ePortálu ČSSZ určenou zaměstnavatelům. Díky této službě mohou zaměstnavatelé získat přístup k údajům o otevřených pojistných vztazích svých zaměstnanců, vyhledat lze zaměstnance všech nebo jedné mzdové účtárny či údaje o jednom konkrétním zaměstnanci. Podrobnosti najdete ZDE.

pondělí 20. 12. 2021

16:00 - Na Ministerstvo práce a sociálních věcí nastupuje k 20. prosinci 2021 náměstkyně Iva Merhautová. Na starosti bude mít např. plánované změny v důchodovém systému a také řešení dalších priorit vytyčených v koaliční smlouvě. Ministerstvo má od 20. prosince také novou tiskovou mluvčí Evu Davidovou. Podrobnosti najdete ZDE.

pátek 17. 12. 2021

16:00 - Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka byl dnes jmenován ministrem práce a sociálních věcí. Jednou z hlavních priorit nového ministra práce a sociálních věcí bude důchodová reforma, jejíž základ bude spočívat především v mezigenerační solidaritě. Chce se věnovat také sociálně adresné politice a za klíčové považuje skloubení pracovního a rodinného života, kde preferuje větší využívání částečných úvazků. Nebude však zapomínat ani na dlouhodobé palčivé problémy naší společnosti a péči o lidi s handicapem nebo ty, kteří si sami nedokáží pomoci. Ze všeho nejdříve však chce urychleně a adresně pomoci lidem, které postihl pád dodavatelů energií. Více informací najdete ZDE.

čtvrtek 16. 12. 2021

16:00 - Dne 10. 12. 2021 byla schválena novela vyhlášky č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem, která zavádí i povinné očkování proti nemoci covid–19 pro některé skupiny osob. Mezi ně patří také osoby připravující se na výkon zdravotnického povolání u poskytovatele zdravotních služeb nebo osoby připravujícími se na výkon odborné činnosti podle § 115 zákona o sociálních službách, pokud konají praktickou výuku u poskytovatele sociálních služeb v sociální službě. Jinými slovy musí být očkováni také všichni žáci a studenti před nástupem na praxi konané v rámci vzdělávání, pokud se připravují na výkon odborné činnosti v sociálních službách u poskytovatele sociálních služeb. Dokončené očkování musejí tito žáci nebo studenti mít podle vyhlášky do 28. 2. 2022. Pro školy, jejichž žáků nebo studentů se povinné očkování týká, připravuje MZ ČR podrobnější informaci ohledně právních souvislostí této povinnosti.

středa 15. 12. 2021

11:30 - Po rychlém projednání ve Sněmovně prošel návrh MPSV na krizové ošetřovné hladce i Senátem. Rodiče ho díky tomu mohou čerpat už zpětně od začátku listopadu. Bude dosahovat 80 procent denního vyměřovacího základu, minimálně pak 400 Kč na den, přičemž se bude vztahovat i na tzv. dohodáře, kteří se účastní nemocenského pojištění. Čerpat ho mohou i další blízcí příbuzní, tedy například prarodiče. Další informace najdete ZDE.
12:00 - Senát schválil návrh MPSV na vyplácení mimořádného příspěvku, pro který se vžil název Izolačka. Lidé, kteří jsou v karanténě nebo izolaci kvůli infekčnímu onemocnění, dostanou zpětně od 30. listopadu 2021 až 370 Kč za den jako náhradu mzdy. Zaměstnanci se tedy už nemusí bát ztráty příjmů, pokud zůstanou doma. Podrobnosti najdete ZDE.

pondělí 12. 12. 2021

15:30 - Vláda schválila zařazení těžkého poškození bederní páteře způsobeného dlouhodobou těžkou fyzickou prací do seznamu nemocí z povolání. Více informací se dozvíte ZDE.
14:45 -
Vláda dnes schválila nařízení vlády, kterým se od ledna příštího roku navyšují normativní náklady na bydlení. Zároveň byl vládou odsouhlasen návrh novely zákona o státní sociální podpoře obsahující mimořádné navýšení normativů tak, aby mohl být zohledněn skokový růst cen energií. Tato mimořádná úprava nyní poputuje ke schválení do Poslanecké sněmovny. Podrobnosti najdete ZDE.

čtvrtek 9. 12. 2021

13:30 - Zajímáte se o téma kvality v sociálních službách? Máte zkušenosti v oblasti řízení kvality sociálních služeb? V rámci projektu Rozvoj a podpora modelů kvality pro systém sociálních služeb Ministerstva práce a sociálních věcí došlo k prodloužení přihlašování do 2. kola pilotáže pro poskytovatele sociálních služeb s nadstandardní praxí. Vyzýváme tímto poskytovatele s praxí v řízení kvality sociálních služeb, kteří mají o hodnocení nadstandardní praxe zájem, aby se přihlásili do pilotáže tohoto Programu kvality. Celou výzvu najdete ZDE a podrobné informace najdete také ZDE. Z přihlášených poskytovatelů hodnotitelé vyberou deset organizací, u kterých následně proběhne hodnocení řízení kvality. Přihlašování je možné do 31. 3. 2022.

středa 8. 12. 2021

15:00 - Od 1. ledna 2022 podpoří přechod mladých dospělých z náhradní péče do běžného života také nová nepojistná sociální dávka – zaopatřovací příspěvek. Ten, společně s posílením sociální práce, upravuje novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí. V těchto dnech probíhají on-line setkání sociálních pracovníků, aby byla pomoc mladým dopělým efektivní a jednotná po celé republice. Více najdete ZDE.
10:00 -
 Nezaměstnanost v listopadu klesla na 3,3 %. Úřad práce ČR evidoval k 30. 11. 2021 celkem 245 549 uchazečů o zaměstnání, o 6 140 méně než v předchozím měsíci a o 28 977 méně než loni. Míra nezaměstnanosti byla podle posledních dostupných dat  EUROSTATU (za říjen 2021) nejnižší v celé EU. Podrobnosti najdete ZDE

úterý 7. 12. 2021

13:45 - Ministryně a ministři pro zaměstnanost a sociální politiku 27 členských zemí EU schválili společný postoj k přiměřeným minimálním mzdám v EU, které mají zajistit prevenci chudoby a důstojnou životní úroveň obyvatel ve všech státech Unie. Na jednání Rady pro zaměstnanost, zdraví a ochranu spotřebitele (EPSCO) se také shodli na opatřeních, která se týkají transparentnosti v odměňování žen a mužů. Více informací najdete ZDE.
9:30 -
Na základě mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví č.j.: MZDR 42085/2021-1/MIN/KAN ze dne 20. listopadu 2021, ve znění mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví č.j.: MZDR 42085/2021-2/MIN/KAN ze dne 22. listopadu 2021 (dále jen „MO“), bylo uloženo všem zaměstnavatelům zajistit pravidelné testování všech svých zaměstnanců (až na výjimky uvedené v mimořádném opatření) na stanovení přítomnosti antigenu viru SARS-CoV-2, provedeného na pracovišti prostřednictvím rychlého antigenního testu (RAT) určeného pro sebetestování (použití laickou osobou), a to s frekvencí jedenkrát za týden. Tuto povinnost jsou zaměstnavatelé poprvé povinni zajistit nejpozději do 29. listopadu 2021. Podrobnosti najdete ZDE.

pondělí 6. 12. 2021

11:30 - ČSSZ vydala aktualizované údaje počtů neschopenek, karantén a dávek nemocenského pojištění k 6. prosinci. Statistiky si můžete prohlédnout ZDE (48.29 kB).
9:30 - Pro sociální pracovníky obecních úřadů je určený nový vzdělávací program, jehož cílem je zlepšovat výkon a efektivitu sociální práce ve veřejné správě. Podrobnosti se dozvíte ZDE.

středa 1. 12. 2021

17:15 - Poslanecká sněmovna v takzvaném zkráceném jednání schválila návrhy MPSV na tzv. Izolačku, tedy mimořádný příspěvek až 370 Kč za den pro lidi, kteří jsou v karanténě nebo izolaci kvůli infekčnímu onemocnění (podrobnosti najdete ZDE), a na krizové ošetřovné, které budou moci čerpat rodiče v případě, že školy zavřou třídy v souvislosti s epidemií COVID-19 (více se dočtete ZDE).

pondělí 29. 11. 2021

15:15 -  Vláda schválila na návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové prodloužení režimu A programu Antivirus, a to do 28. února 2022. Zároveň znovu aktivovala režim B na období od 1. listopadu 2021 do 28. února 2022. Podrobnosti najdete ZDE.
15:00 - Lidé, kteří chtějí žádat o některou z nepojistných sociálních dávek, jako je např. příspěvek či doplatek na bydlení, přídavek na dítě či rodičovský příspěvek, nemusí na Úřad práce ČR osobně. Žádosti a další podklady je možné zasílat i jinou cestou a vše tak vyřešit z pohodlí domova. Toto zjednodušení umožňuje vyhlášený nouzový stav. Po dobu jeho trvání tak není nutný zaručený elektronický podpis. Více se dočtete ZDE
11:30 - ČSSZ vydala aktualizované údaje počtů neschopenek, karantén a dávek nemocenského pojištění k 29. listopadu. Statistiky si můžete prohlédnout ZDE (48.08 kB).
10:00 - Úřad práce ČR zveřejnil počty uchazečů o zaměstnání k 26. 11. 2021. Dokument naleznete  ZDE (142.68 kB).
9:45 -
MPSV vydalo leták s doporučeními a radami pro rodiče dětí, které docházejí nebo budou docházet do dětských skupin. Naleznete jej  ZDE (929.98 kB)
9:30 - Ve středu 1. prosince 2021 se v čase od 12:00 do 13:00 hod. bude konat videokonference pro zaměstnance v sociálních službách. Hlavním tématem této akce organizované Ministerstvem práce a sociálních věcí ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví a Asociací poskytovatelů sociálních služeb bude problematika očkování proti onemocnění COVID 19.
Videokonference se kromě zástupců MPSV zúčastní, MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., náměstkyně pro zdravotní péči na Ministerstvu zdravotnictví a prof. MUDr. Roman Chlíbek, Ph.D, Univerzita obrany.
Snahou Ministerstva práce a sociálních věcí je umožnit účast na uvedené akci co největšímu počtu zaměstnanců v sociálních službách, proto bude možné sledovat uvedenou konferenci on-line ZDE.

pátek 26. 11. 2021

13:00 - Do projektu Profíci II, který skončí na konci listopadu, se zapojilo od roku 2017 celkem 808 sociálních pracovníků. Měli možnost si rozšířit své odborné kompetence prostřednictvím kurzů, seminářů, konferencí nebo odborných publikací. Vybraní sociální pracovníci byli oceněni v rámci soutěže „Gratias“ – sociální pracovník roku. Více se dozvíte ZDE.

čtvrtek 25. 11. 2021

15:30 - Důchody v příštím roce porostou. Jak se vám konkrétně zvýší důchod zjistíte ZDE.
13:00 - Informace a přehled změn, které  přináší Novela zákona č. 359/1999 o sociálně-právní ochraně dětí, najdete na jednom místě (ZDE) souhrnně a přehledně. 

úterý 23.11. 2021

9:00 - UPOZORNĚNÍ – Konzultační dny pro veřejnost, které jsou na MPSV každou středu od 14 do 17 hodin, se do odvolání ruší.

pondělí 22. 11. 2021

14:00 - V rámci projektu Rozvoj a podpora modelů kvality pro systém sociálních služeb vyzýváme všechna Centra duševního zdraví, která mají zájem o zpětnou vazbu v podobě hodnocení kvality poskytovaných služeb, aby se přihlásila k účasti v druhém kole pilotních auditů. Účast v projektu umožní vytvořit a otestovat jednotný formát ověřování kvality péče Center duševního zdraví, který bude reflektovat principy dobré praxe poskytování terénní multidisciplinární péče. Přihlášky zasílejte na emailovou adresu kristyna.svejdova@mpsv.cz, do předmětu uveďte Reforma psychiatrické péče: Audity kvality CDZ 2. Uzávěrka přihlášek je 15. 1. 2022. Podrobnější informace najdete ZDE nebo přímo na webové stránce projektu ZDE.
13:00 - ČSSZ vydala aktualizované údaje počtů neschopenek, karantén a dávek nemocenského pojištění k 22. listopadu. Statistiky si můžete prohlédnout ZDE (48.07 kB).
10:00 - Úřad práce ČR zveřejnil počty uchazečů o zaměstnání k 19. 11. 2021. Dokument naleznete  ZDE (142.43 kB).

pátek 19. 11. 2021

13:00 - Vláda schválila návrh na opětovné zavedení krizového ošetřovného. Rodiče, kteří budou doma se svými dětmi, nárok na ošetřovné po celou dobu uzavření školy nebo třídy a nebo při nařízení individuální karantény dítěti. Ošetřovné bude navýšeno na 80 procent denního vyměřovacího základu. Rodiče dostanou minimálně 400 Kč na den. Krizové ošetřovné se bude vztahovat i na tzv. dohodáře, kteří odvádí pojistné. Návrh nyní zamíří k projednání v parlamentu. Více se dočtete ZDE

13:00 - Vláda dnes
schválila návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové na opětovné zavedení mimořádného příspěvku zaměstnanci při nařízené karanténě, tedy tzv. izolačku. Zaměstnanci, kterému vznikl z důvodu nařízené karantény nárok na náhradu příjmu, bude příslušet za každý kalendářní den příspěvek ve výši 370 Kč, nejdéle však po dobu prvních 14 kalendářních dnů trvání nařízené karantény. Pokud součet příspěvku a náhrady příjmu přesáhne 90 % průměrného výdělku zaměstnance, příspěvek se sníží. Příspěvek má být vyplácen nejdéle do 30. června 2022. Návrh musí ještě schvápi parlament a podepsat prezident republiky. Podroněji ZDE

čtvrtek 18. 11. 2021

9:00 - Jak je to s mimořádnou valorizací důchodů v případě rychlého tempa růstu cen? V případě, že spotřebitelské ceny porostou rychlým tempem, budou se důchody zvyšovat i v mimořádném termínu. Zákon na takovou situaci pamatuje. Podmínkou je dosažení růstu cen nejméně o 5 % oproti měsíci, který byl zohledněn pro aktuálně schválenou valorizaci od ledna 2022. Pokud ceny porostou dle předpokladů, pak budou důchody poprvé zvýšeny v červnu 2022. Více se dočtete ZDE

pondělí 15. 11. 2021

12:00 - ČSSZ vydala aktualizované údaje počtů neschopenek, karantén a dávek nemocenského pojištění k 15. listopadu. Statistiky si můžete prohlédnout ZDE (48.08 kB).
12:00 - Úřad práce ČR zveřejnil počty uchazečů o zaměstnání k 12. 11. 2021. Dokument naleznete  ZDE (141.59 kB).

čtvrtek 11. 11. 2021

15:00 - Projekt MPSV Podpora sociálního bydlení vydává novou publikaci s názvem Sociální bydlení v ČR. Brožuru ocení zejména starostové a zástupci obcí, kteří hledají způsob, jak nastavit systém sociálního bydlení pro své občany a zajistit tím tak jednu z nezbytných částí bytové politiky obce. Jedná se o inspirativní materiál, který motivuje k sociálnímu bydlení zejména skrze již prověřenou dobrou praxi 16 obcí, které spolu s MPSV úspěšně pilotovaly systém sociálního bydlení. Více informací naleznete ZDE

středa 10. 11. 2021

15:00 - Platové tarify většiny zaměstnanců ve veřejných službách a správě a státních zaměstnanců se od ledna příštího roku zvýší plošně o 1 000 korun, v průměru o 400 korun pak vzrostou prostředky určené na mimotarifní složky. Jinak to ale bude například u učitelů nebo zdravotníků. Rozhodla o tom vláda na svém dnešním zasedání. Podrobnosti najdete ZDE.

13:00 - Komu náleží vdovský či vdovecký důchod a za jakých podmínek? V textu, který najdete ZDE, se to dozvíte. Zároveň jsou v něm vyvráceny nejčastější omyly, které kolují o vdovských a vdoveckých důchodech.

úterý 9. 11. 2021

15:00 - Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo pro domácnosti, které bojují s růstem cen energií, novou formu podpory s názvem „MOP – vyúčtování DPI“, personálně posílí Úřad práce ČR, aby mohl rychle a účinně vyřizovat žádosti občanů, a zároveň chystá zohlednění skokového zvýšení cen energií v dávkách na bydlení. Podrobnosti najdete ZDE.

pondělí 8. 11. 2021

11:30 - ČSSZ vydala aktualizované údaje počtů neschopenek, karantén a dávek nemocenského pojištění k 8. listopadu. Statistiky si můžete prohlédnout ZDE (48.05 kB).

11:00 - Nezaměstnanost v ČR v říjnu klesla na 3,4 %, je nejnižší v EU.
Úřad práce ČR evidoval k 31. 10. 2021 celkem 251 689 uchazečů o zaměstnání, o 10 453 méně než v předchozím měsíci a o 19 996 méně než loni. Podíl nezaměstnaných osob činil 3,4 %. To je o 0, 1 p. b. méně než v září a o 0,3 p.b. méně než před rokem. Míra nezaměstnanosti byla podle posledních dostupných dat EUROSTATU (za září 2021) nejnižší v celé EU, a to 2,5 % (průměr EU 6,6 %). Více se dočtete ZDE

pátek 5. 11. 2021

11:30 - Vláda schválila zvýšení minimální mzdy o 1 000 korun na 16 200 korun. Spolu s ní se zvýší i nejnižší zaručené mzdy v osmi skupinách prací odstupňovaných zejména podle jejich složitosti a odpovědnosti. Podrobnosti najdete ZDE.

čtvrtek 4. 11. 2021

V rámci projektu Rady Evropy „Participace dětí v Evropě – posilování národního rámce a aktivit v rámci participace dětí ”, který se zaměřuje na zapojování dětí a mladých dospělých do tvorby politiky na národní úrovni, se 16. listopadu koná úvodní webinář „Proč naslouchat dětem, aneb proč to bez participace nejde?“.

Úvodní webinář se věnuje představení klíčových aktivit projektu, unikátního nástroje Rady Evropy „Sada indikátorů pro participaci dětí (CPAT) a nové metodiky „Participace dětí“ v rámci národních aktivit. Pojďte společně s námi diskutovat, jaká je úroveň participace v ČR a v Evropě a jak a proč participaci posílit. Úvodní webinář se koná v rámci projektu „CP4Children Participace dětí v Evropě – posilování národního rámce a aktivit v rámci participace dětí“, který koordinuje Rada Evropy a je financován Programem Evropské Unie pro práva, rovnost a občanství (2014–2020).

Více informací včetně programu semináře se dozvíte v odkazech Úvodní webinářPozvánka Program.

pondělí 1. 11. 2021

15:45 - ODSTÁVKA WEBŮ: Vážení klienti ÚP ČR, ČSSZ a MPSV, dovolujeme si vás upozornit, že od soboty 13. 11. 2021 od 20:00 hod. do neděle 14. 11. 2021 do 4:00 hod. budou z důvodu nezbytné technické údržby mimo provoz web ÚP ČR (www.uradprace.cz), ePortál ČSSZ (eportal.cssz.cz), eNeschopenka, otevřená data ČSSZ (data.cssz.cz), web ČSSZ (www.cssz.cz), web dětská skupina (www.detskaskupina.cssz.cz), web MPSV (www.mpsv.cz), otevřená data MPSV (data.mpsv.cz) a web Cizinci (www.cizinci.cz). Děkujeme za pochopení.

12:30 - ČSSZ vydala aktualizované údaje počtů neschopenek, karantén a dávek nemocenského pojištění k 1. listopadu. Statistiky si můžete prohlédnout ZDE (47.88 kB).

pátek 29. 10. 2021

10:00 - Titulem „Bezpečný podnik“ bylo oceněno 14 společností. Jejich zástupci převzali prestižní ocenění z rukou ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové a generálního inspektora Státního úřadu inspekce práce Rudolfa Hahna. Splnění náročných kritérií pro získání titulu „Bezpečný podnik“ dokazuje, že pro vedení těchto společností je bezpečnost a ochrana zdraví zaměstnanců na pracovištích stejně důležitá jako ekonomické výsledky. Osvědčení „Bezpečný podnik“ se získává na tři roky, kdy po celou dobu je takto oceněná společnost pod zvýšeným dohledem inspektorátů práce. V České republice se v současné době prokazuje platným osvědčením celkem 73 společností, které zaměstnávají dohromady přibližně 50 tisíc zaměstnanců. Více informací najdete ZDE.

středa 27. 10. 2021

16:00 - Na základě informací a předběžných dat od Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Energetického regulačního úřadu (ERÚ) nedisponuje Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) žádným nástrojem, který by mohl řešit vzniklou situaci, kdy v důsledku přechodu stovek tisíc zákazníků k dodavatelům poslední instance (DPI), jsou tyto domácnosti nuceny uhradit v extrémně krátkém termínu několikanásobně vyšší zálohy na energie, v řádech i desítek tisíc korun. Více se dočtete ZDE

úterý 26. 10. 2021

12:30 - Tzv. Milostivé léto začíná už tento čtvrtek! Od 28. října až do 28. ledna 2022 budou mít dlužníci šanci se relativně bezbolestně vypořádat s některými svými dluhy. Akce se týká exekučních sporů s veřejnými institucemi jako jsou zdravotní pojišťovny, města, obce, dopravní podniky, školy nebo Česká televize nebo Český rozhlas. Více se dočtete ZDE

10:00 - Práce z domova, která je hojně využívaná zejména v období epidemie koronaviru, našla své místo v běžném fungování na pracovištích. Ministerstvo práce a sociálních věcí zmapovalo situaci už druhým průzkumem o míře využívání tzv. home office, o hlavních výhodách a limitech a o celkové spokojenosti zaměstnanců i vedoucích pracovníků. Jasná většina oslovených hodnotí práci z domova pozitivně. Více se dozvíte ZDE.

pondělí 25. 10. 2021

16:00 - Režim A úspěšného programu Antivirus je prodloužený do konce roku 2021. Vztahuje se na případy, kdy je zaměstnancům nařízena karanténa. Rozhodla o tom, s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci, vláda na dnešním zasedání. Podrobnosti najdete ZDE.
11:00 - Úřad práce ČR zveřejnil počty uchazečů o zaměstnání k 22. 10. 2021. Dokument naleznete  ZDE (140.96 kB).
11:00 -
ČSSZ vydala aktualizované údaje počtů neschopenek, karantén a dávek nemocenského pojištění k 25. říjnu. Statistiky si můžete prohlédnout ZDE (47.88 kB).

pátek 22. 10. 2021

13:30 - Jak je to s ošetřovným v době podzimních prázdnin, ředitelského volna nebo v souvislosti s karanténou se dozvíte ZDE.

čtvrtek 21. 10. 2021

13:00 - Lidé, kterým výrazně vzrostou výdaje na energie a nebude se jim tak dostávat financí na úhradu základních potřeb, mohou požádat Úřad práce ČR o některou z nepojistných sociálních dávek. Konkrétně o příspěvek nebo doplatek na bydlení. Ve vybraných situacích lze poskytnout také dávku mimořádné okamžité pomoci. Více informací  ZDE (235.29 kB)

9:00 - Vystavování příslušných tiskopisů pro uplatnění nároku na ošetřovné: V případě, že orgán ochrany veřejného zdraví (příslušná hygienická stanice) nařídí školskému zařízení (příp. jen některé třídě) karanténu, formulář Žádost o ošetřovné při péči o dítě z důvodu uzavření školského / dětského zařízení (školy) potvrzuje příslušné školské zařízení. O potřebě ošetřování či péče o nemocné dítě rozhoduje ošetřující lékař osoby, u které je dána potřeba ošetřování nebo péče, při nařízení karantény jednomu dítěti rozhoduje orgán veřejného zdraví a to vystavením Rozhodnutí o potřebě ošetřování (péče) pro nemoc nebo nařízení karantény.

středa 20. 10. 2021

9:45 - Ve čtvrtek 21. října 2021 od 14:00 do 17:30 hod. se koná 1. mezinárodní konference na vysoké úrovni Pokrok směrem ke smysluplné účasti dětí na rozhodování, dialog s více zúčastněnými stranami". Bližší informace naleznete ZDE 

úterý 19. 10. 2021

16:00 - Česká správa sociálního zabezpečení vydala Statistickou ročenku z oblasti důchodového pojištění za rok 2020. Ta přináší podrobný pohled na oblast důchodového pojištění, který je doplněn o základní demografické informace a údaje, jež ilustrují některé fáze zpracování důchodové agendy. Podrobnosti naleznete ZDE

pondělí 18. 10. 2021

15:00 - ČSSZ vydala aktualizované údaje počtů neschopenek, karantén a dávek nemocenského pojištění k 18. říjnu. Statistiky si můžete prohlédnout ZDE (47.87 kB)
10:00 - Úřad práce ČR zveřejnil počty uchazečů o zaměstnání k 15. 10. 2021. Dokument naleznete  ZDE (141.17 kB).

pátek 15. 10. 2021

16:30 - Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo varianty pomoci zaměstnavatelům v automobilovém průmyslu, u kterých hrozí zastavení výroby kvůli nedostatku komponentů. Tento materiál poslouží jako podklad pro jednání Rady hospodářské a sociální dohody ČR. Najdete ho  ZDE (424.81 kB).

pondělí 11. 10. 2021

11:00 - Úřad práce ČR zveřejnil počty uchazečů o zaměstnání k 8. 10. 2021. Dokument naleznete  ZDE (141.15 kB).
11:00 -
ČSSZ vydala aktualizované údaje počtů neschopenek, karantén a dávek nemocenského pojištění k 11. říjnu. Statistiky si můžete prohlédnout ZDE (48.07 kB)
12:00 - MPSV vydalo Příručku praxe sociální práce, která je souhrnným výstupem zkušeností nabytých v průběhu realizace projektu Systémová podpora výkonu sociální práce na obcích. Více ZDE

pátek 8. 10. 2021

12:00 - Jak je to s nemocenským pojištěním a placením sociálního pojištění z odměn členů volebních komisí? Výše odměny členům volební komise nezakládá účast na nemocenském pojištění. Ze zvláštní odměny se pojistné na sociální zabezpečení neplatí. Podrobnosti naleznete ZDE (141.84 kB)
14:00 - Česká správa sociálního zabezpečení a Sociálna poisťovňa podepsaly dohodu o elektronické výměně údajů. Informaci o žití jako zákonem požadovanou podmínku vyplacení důchodu do zahraničí si od Nového roku budou mezi sebou vyměňovat přímo Česká správa sociálního zabezpečení a Sociálna poisťovňa a senioři tak ušetří čas i peníze při ověřování podpisu na potvrzení. Více informací ZDE

čtvrtek 7. 10. 2021

17:00 - Ministerstvo práce a sociálních věcí je připraveno přispět k udržení pracovních míst v automobilovém průmyslu podobně jako pomohlo zachránit přes jeden milion pracovních míst v době pandemie. Ministryně Jana Maláčová požádá o svolání Tripartity. Více ZDE.

úterý 5. 10. 2021

11:30 - Úřad práce ČR evidoval k 30. 9. 2021 celkem 262 142 uchazečů o zaměstnání (UoZ), o 5 747 méně než v předchozím měsíci a o 14 873 méně než loni. Podíl nezaměstnaných osob činil 3, 5 %. To je o 0, 1 p. b. méně než v srpnu a o 0,3 p.b. méně než před rokem. Míra nezaměstnanosti byla podle posledních dostupných dat  EUROSTATU (za srpen 2021) nejnižší v celé EU, a to 3 % (průměr EU 6,7 %). Podrobnosti najdete ZDE.
16:00 -  Program Antivirus zachraňoval pracovní místa v době, kdy byla nejvíce ohrožená. Podařilo se tak zažehnat zemětřesení na trhu práce. Celkem se prostřednictvím Antiviru podařilo podpořit 1 073 133 zaměstnanců, přičemž každému z nich byla díky MPSV vyplacena náhrada mzdy v průměru za více než 4 měsíce. Program přispěl k udržení pracovních míst pro 37 % zaměstnanců pracujících v soukromé sféře. To vše vyplývá ze souhrnných dat programu Antivirus. Více informací najdete ZDE.

pondělí 4. 10. 2021

11:30 - ČSSZ vydala aktualizované údaje počtů neschopenek, karantén a dávek nemocenského pojištění k 4. říjnu. Statistiky si můžete prohlédnout ZDE. (48.08 kB)
14:30 - Vláda schválila Operační program Zaměstnanost plus, díky němuž může  Česká republika získat v období mezi roky 2021 až 2027 z evropských fondů celkem 1,459 miliard EUR. Program poslouží především ke zlepšení šancí pro lidi, kteří jsou z nějakého důvodu znevýhodněni na trhu práce. Jde zejména o zdravotně postižené, dlouhodobě nezaměstnané nebo mladé lidi po škole. Podrobnosti najdete ZDE
16:00 - Ředitelem Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí (VÚPSV) je od začátku letošního října Robin Maialeh. Podrobnosti najdete ZDE.

pátek 1. 10. 2021

13:00 - Součástí letošního Fóra sociálních služeb, jehož pořadatelem je Ministerstvo práce a sociálních věcí, bylo také ocenění osobností a kolektivů za jejich významný přínos ke zvýšení kvality života seniorek a seniorů a k řešení problematiky stárnutí i stáří v České republice. V době covidu šlo o klíčové téma. V kategorii osobnost-profesionál získala ocenění Neli Zaworová, v kategorii osobnost-neprofesionál Milena Hesová, ze zajímavých projektů byly oceněny Létající týmy Domova důchodců Tmavý důl a zvláštní cenu předsedkyně Rady vlády od ministryně Jany Maláčové získala Nadace Krása pomoci. Podrobnosti najdete ZDE.

Starší aktuality po měsících

2021

Září
Srpen
Červenec
Červen
Květen
Duben
Březen
Únor
Leden

2020

Prosinec
Listopad
Říjen
Září
Srpen
Červenec
Červen
Květen
Duben
Březen

Poslední aktualizace: 29. 5. 2023