Právní základ pobytu, práva
Držitelé modré karty
Modrá karta vydaná ČR je povolení k dlouhodobému pobytu na území ČR za účelem výkonu zaměstnání, které vyžaduje vysokou kvalifikaci. Modrá karta vám umožní:
- pobývat na území ČR a
- pracovat na pracovním místě, na které byla modrá karta vydána.
Modrá karta tedy spojuje oprávnění k pobytu i oprávnění k zaměstnání.
Jako držitel modré karty máte mimo jiné právo na bezplatné služby úřadu práce (pomoc při hledání zaměstnání, rekvalifikace - více informací naleznete zde).
Detailní informaci o pobytu najdete na portálu MV ČR Modrá karta
Co bych si měl pohlídat?
Modrá karta se vydává na dobu, na kterou byla uzavřená pracovní smlouva nebo dohoda o pracovní činnosti, plus 3 měsíce, nejdéle však na dobu 3 let. Po skončení platnosti vaší modré karty, pokud si ji neprodloužíte, končí i váš zaměstnanecký poměr. Jak a kdy si modrou kartu prodloužit se dočtete na webu MV Modrá karta - prodloužení.
Kromě toho vám může MV zrušit modrou kartu z důvodů § 46f zákona o pobytu cizinců. Ministerstvo vám v rozhodnutí, kterým zruší platnost modré karty, určí lhůtu k vycestování z území ČR a udělí vám výjezdní příkaz. V tomto případě musíte v určené lhůtě z území ČR vycestovat.
V průběhu platnosti modré karty můžete změnit pracovní pozici, zaměstnavatele, anebo můžete být zaměstnáni na další pracovní pozici nebo u dalšího zaměstnavatele. Jak v takovém případě postupovat se dozvíte na webu MV Modrá karta - změna zaměstnání.
Držitel modré karty má rovněž povinnost nahlásit MV ukončení pracovního poměru do 3 pracovních dnů.
Co mám dělat, když jsem ztratil práci?
Po skončení pracovního poměru máte 90 dnů na to, abyste si našli novou práci.
Pozor, 90. dnem po skončení vašeho pracovního poměru zaniká i platnost vaší modré karty a vy budete muset opustit území České republiky.
Pokud si však do 90 dnů po skončení pracovního poměru najdete nové zaměstnání, musíte tuto změnu zaměstnavatele oznámit MV. Během prvních 2 let pobytu v ČR musíte změnu oznámit MV, které s ní musí souhlasit. Po uplynutí 2 let pobytu stačí změnu pouze nahlásit MV do 3 pracovních dnů.
Při ztrátě zaměstnání vám doporučujeme se rovněž zaregistrovat na úřadu práce, a to nejpozději do tří dnů od skončení zaměstnání požádat o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání je základním předpokladem pro poskytování podpory v nezaměstnanosti a navázání pojistných dob pro účely důchodového pojištění a zdravotního pojištění.
Při první návštěvě úřadu práce vyplníte žádost o zprostředkování zaměstnání a žádost o podporu v nezaměstnanosti (pokud vám na podporu v nezaměstnanosti vznikl nárok). Vezměte si s sebou i doklad o skončení pracovního poměru, nejčastěji výpověď nebo dohodu o skončení pracovního poměru. Pro účely vyplacení podpory v nezaměstnanosti budete předkládat ještě zápočtový list od posledního zaměstnavatele a potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti.
Pokud jste po odchodu z posledního zaměstnání dostali odstupné, doložíte i potvrzení zaměstnavatele o vyplacení odstupného. Podpora vám začne běžet až po uplynutí měsíců, které pokrývalo přiznané odstupné.
Poslední aktualizace: 4. 12. 2024