Právní základ pobytu, práva
Azylanti
Jako žadatel o azyl nesmíte po dobu 6 měsíců ode dne podání žádosti o udělení mezinárodní ochrany na území ČR pracovat! Více na Zaměstnávání uprchlíků (žadatelů o mezinárodní ochranu). Po uplynutí této doby můžete požádat o vydání povolení k zaměstnání u příslušného úřadu práce a legálně se ucházet o zaměstnání. Platné povolení k zaměstnání vám dovoluje konat pouze to zaměstnání, ke kterému se povolení k zaměstnání vztahuje. Pokud chcete změnit současnou pracovní pozici, musíte žádat o nové povolení k zaměstnání na novou konkrétní pracovní pozici. Více informací najdete na webu MPSV Postup cizince.
b) Azylanti (cizinci, kterým byl udělen azyl) nebo cizinci, kterým byla udělena mezinárodní ochrana formou doplňkové ochrany podle zákona o azylu
Nabytím právní moci rozhodnutí o udělení azylu nebo o udělení doplňkové ochrany získáváte mimo jiné i tzv. volný přístup na pracovní trh ČR a nepotřebujete k zaměstnání žádné úřední povolení a při výběru zaměstnání vás nic nelimituje. Více na Zaměstnávání uprchlíků (žadatelů o mezinárodní ochranu).
Po dobu platnosti vašeho povolení k pobytu máte v oblasti zaměstnanosti stejná práva jako občané ČR. Máte mimo jiné právo na bezplatné služby úřadu práce (pomoc při hledání zaměstnání, rekvalifikace). Zaměstnání nabízejí i inzeráty v tisku a na internetu, využít můžete agentur práce.
Co mám dělat, když jsem ztratil práci?
Pokud jste pracoval jako žadatel o azyl na základě povolení k zaměstnání, můžete si hledat další zaměstnání. Pro výkon tohoto dalšího zaměstnání však musíte požádat o vydání povolení k zaměstnání u příslušného úřadu práce. Platné povolení k zaměstnání vám dovoluje konat pouze to zaměstnání, ke kterému se povolení k zaměstnání vztahuje.
b) Azylanti (cizinci, kterým byl udělen azyl) nebo cizinci, kterým byla udělena mezinárodní ochrana formou doplňkové ochrany podle zákona o azylu
Pokud jste azylant (cizinec, kterému byl udělen azyl) nebo cizinec, kterému byla udělena mezinárodní ochrana formou doplňkové ochrany podle zákona o azylu, tak pro práci v ČR nepotřebujete žádné úřední povolení a při výběru zaměstnání vás nic nelimituje, tudíž si můžete hledat další zaměstnání bez omezení.
Při ztrátě zaměstnání vám doporučujeme zaregistrovat se na úřadu práce, a to nejpozději do tří dnů od skončení zaměstnání a požádat o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání je základním předpokladem pro poskytování podpory v nezaměstnanosti a navázání pojistných dob pro účely důchodového pojištění a zdravotního pojištění.
Poslední aktualizace: 4. 12. 2024