Orientační výpočty záloh na energie

Orientační výpočty záloh na energie

Růst cen energií vyvolává ve všech obavy. Pro vládu a MPSV je proto prioritou pomoc v oblasti energií a bydlení. Připravili jsme pro Vás kalkulačku pro orientační ověření záloh na energie. Díky naší kalkulačce zjistíte, zda máte zálohy nastaveny v odpovídající výši.

Výši záloh dodavatelé obvykle mění při vystavení ročního vyúčtování. Zálohy by měly být nastaveny tak, aby co nejvíce odpovídaly spotřebě domácnosti a řádné vyúčtování neskončilo výrazným nedoplatkem ani přeplatkem. Příliš nízké zálohy znamenají vysoký nedoplatek, který bude muset domácnost jednorázově uhradit. U vysokých záloh může dojít k problémům s vrácením přeplatků, kdyby dodavatel náhle ukončil činnost. Přeplatek může také ovlivnit nárok na příspěvek na bydlení.

Postup, jak můžete konkrétně řešit vysoké zálohy na energie, najdete v tomto jednoduchém a přehledném návodu.

Kalkulačka záloh pracuje s pevnou cenou energie. Není určena pro výpočet ceny spotových produktů, u kterých probíhá změna ceny na trhu na denní bázi. Zda nakupujete energie za spotové nebo pevné ceny, zjistíte ve své smlouvě s dodavatelem energií. Výpočet také nezohledňuje tzv. úsporný tarif.

Výpočet celkové ceny a záloh je zjednodušený a orientační. Kalkulačka používá pro výpočet záloh 1/12 z celkové roční platby. Jestliže Vám zálohy vycházejí výrazně vyšší než výpočet, kontaktujte svého dodavatele a požádejte o vysvětlení rozdílu. Někteří dodavatelé počítají zálohy jako 1/11 roční platby. Jde-li o chybu, dodavatel ji musí napravit. Pokud dodavatel výši záloh nedokáže zdůvodnit a zároveň chybu nenapraví, je čas obrátit se na Energetický regulační úřad.

Snížením spotřeby energií můžete ušetřit až desetitisíce ročně. Podrobnější informace najdete na stránkách ZkrotimeEnergie.cz

 

Poslední aktualizace: 23. 11. 2022

Menu