Archiv aktualit

pátek 24. června 2022

12:15 - Ke konečnému schválení jednorázového pětitisícového příspěvku na dítě chybí pouze podpis prezidenta. Senát dnes umožnil schválení návrhu MPSV, podle kterého příspěvek obdrží domácnosti s celkovým ročním příjmem do milionu korun hrubého. Jde o jedno z opatření, které rodinám, samoživitelkám a samoživitelům pomohou s rozpočty domácností. Žádost bude jednoduchá, podat ji bude možné i online. Část rodičů peníze dostane automaticky, pokud pobírají přídavek na dítě. Podrobnosti najdete v tiskové zprávě.

12:00 - Poslanecká sněmovna dnes schválila tři klíčové návrhy MPSV, které jsou součástí novely zákona o státní sociální podpoře. Kromě zjednodušení administrace příspěvku na bydlení jde o rozšíření výčtu možných situací, kdy lze žádat o mimořádnou okamžitou pomoc a také flexibilnější čerpání rodičovského příspěvku. Výsledkem bude například podstatně zjednodušený formulář pro podání žádosti o příspěvek na bydlení, který bude od 1. července k dispozici kompletně online. Další informace najdete ZDE.

středa 22. června 2022

18:30 - Od 1. července 2022 začne platit pro osoby invalidní ve třetím stupni nová sleva. Ve vlacích ve druhé třídě a v linkové autobusové dopravě (mimo MHD) si budou moci kupovat jízdenky za 50 % z obyčejného jízdného. Stačí mít QR kód vydaný Českou správou sociálního zabezpečení a při nákupu jízdenky vybrat nebo nahlásit příslušný tarif pro osoby invalidní ve třetím stupni. Další informace najdete ZDE.

pátek 17. června 2022

10:00 - Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes vyhlásilo jednu z prvních výzev v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+). Zaměřuje se na zajištění dostupnosti sociálních služeb a je pro ni vyčleněno zhruba 6,6 miliard korun. Oprávněnými žadateli jsou kraje, včetně hlavního města Prahy. Další informace najdete ZDE

čtvrtek 16. června 2022

19:00 - Ve čtvrtek 16. června proběhlo v Lucemburku zasedání Rady EU pro zaměstnanost a sociální politiku (EPSCO). Za Českou republiku se jednání zúčastnil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Hlavními tématy diskuse byly stav projednávání směrnice o pracovních podmínkách platformových pracovníků, schválení dohody Rady s Evropským parlamentem ke směrnici o přiměřených minimálních mzdách v EU, sociální aspekty evropského semestru, problematika zaměstnávání osob se zdravotním postižením a integrace uprchlíků z Ukrajiny na trh práce EU. Ministr Jurečka v rámci zasedání představil priority a program nadcházejícího českého předsednictví. Další informace najdete ZDE.

středa 15. června 2022

16:00 - Kraje získají od Ministerstva práce a sociálních věcí dodatečné zdroje, které budou určené na dofinancování provozních nákladů poskytovatelů sociálních služeb. MPSV tak reaguje na rekordní inflaci a růst nákladů, s nimiž se zařízení sociálních služeb musí vypořádat. Podrobnosti najdete ZDE.

úterý 14. června 2022

19:30 - Poslanecká sněmovna odhlasovala příspěvek 5 tisíc na dítě. K definitivnímu schválení jednorázového příspěvku tak už chybí jen  souhlas Senátu a podpis prezidenta. Další informace najdete ZDE.

středa 8. června 2022

15:00 - První výzvy v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+) pro období 2021–2027 mohou být spuštěny. MPSV, jež je řídicím orgánem tohoto programu, je může vypisovat až do celkové výše 46 miliard korun. Posledním krokem, který spuštění výzev umožnil, bylo dnešní ustavující zasedání monitorovacího výboru, přičemž samotný program schválila Evropská komise v pátek 3. června. Další informace najdete ZDE.

10:00 - Malí výtvarníci dostali ceny za kresby a malby přihlášené do soutěže Nenič si tělo. Kresby upozorňovaly na špatné návyky a nesprávné techniky ohrožující zdraví člověka při pracovních i běžných činnostech vč. používání informačních technologií. Více informací najdete ZDE.

9:00 - Úřad práce ČR evidoval k 31. 5. 2022 celkem 235 468 uchazečů o zaměstnání (UoZ), tj. o 8 190 méně než v předchozím měsíci a o 50 354 méně než loni. Podíl nezaměstnaných  poklesl na 3,2 %., což je o 0,1 p. b. méně než v dubnu a o 0,7 p.b. méně než před rokem. Míra nezaměstnanosti byla
podle posledních dostupných dat EUROSTATU (za duben) nejnižší v celé EU, a to 2,4 % (průměr EU 6,2 %). Podrobnosti najdete ZDE.

pátek 3. června 2022

12:00 - MPSV prodlužuje termíny pro získání evropských dotací na dětské skupiny. Žádosti do výzev pro předkládání projektů v Operačním programu Zaměstnanost na Vytvoření kapacit nových dětských skupin v ČR (výzva č. 141) a v Praze (výzva č. 142) lze podávat až do 30. června 2022. MPSV tak reaguje na odezvu žadatelů a zvýšenou poptávku po umístění dětí do zařízení předškolní péče. Dotace tak umožní vybudování nových dětských skupin, které by měly zahájit svůj provoz už na podzim letošního roku. Výzvy jsou příležitostí i pro dosavadní provozovatele mikrojeslí, jak získat finance na transformaci zařízení na dětské skupiny. K 1. 6. 2022 již bylo podáno 76 žádostí, z celkové alokace 400 milionů korun ještě zbývá přes 280 milionů korun v obou výzvách.

čtvrtek 2. června 2022

15:00 - V rámci projektu Rozvoj a podpora modelů kvality pro systém sociálních služeb Ministerstva práce a sociálních věcí bylo vyhlášeno 2. kolo přihlašování pro poskytovatele sociálních služeb s dobrou praxí. Přihlašování je možné do 31. 7. 2022. Více informací najdete ZDE.

12:00 - Ministerstvo práce a sociálních věcí nabízí pomoc všem obyvatelům Domova Alzheimer v Roztokách u Prahy, které zasáhl tragický požár. Ministr Marian Jurečka přímo na místo dorazil už včera večer chvíli po vypuknutí požáru. Úřad práce ČR je v úzkém kontaktu s vedením obce i samotného zařízení, na místo neštěstí zároveň vyslal své specialisty. Klienti domova mohou získat mimořádnou okamžitou pomoc, a to až do výše 63 750 Kč. Podrobnosti najdete ZDE.

středa 1. června 2022

20:30 - Příspěvek ve výši 5 tisíc korun pro rodiny, zjednodušení administrace příspěvku na bydlení, podpora částečných úvazků, pružnější možnosti čerpání rodičovského příspěvku a lepší podpora pěstounů. Tyto návrhy legislativních úprav z dílny MPSV dnes schválila vláda. Příspěvek pro děti je dalším krokem, kterým kabinet reaguje na zvyšující se ceny a inflaci. Příspěvek by měly obdržet na každé nezletilé dítě rodiny s celkovým ročním příjmem do milionu korun hrubého. Rodiče, kteří v červnu pobírají přídavek na dítě, dostanou v srpnu peníze automaticky. Přídavek je nyní vyplácen asi 230 tisícům dětí do 18 let. Podrobnosti najdete ZDE.

středa 25. května 2022

16:30 -  Vláda rozhodla, že se od září o 5,2 procenta zvýší veškeré důchody. To v průměru znamená přilepšení ve výši 700 korun. Vládě byl předložen i návrh MPSV na další pomoc, která reaguje na současnou situaci spojenou s růstem  cen, zejména jednorázový příspěvek pro rodiny. Ten znamená pět tisíc korun za každé dítě ještě před začátkem školního roku. K tomuto návrhu se vláda vrátí  příští týden. Podrobnosti najdete ZDE.

pátek 20. května 2022

16:00 - Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v průběhu svého dnešního výjezdu do Moravskoslezského kraje navštívil mimo jiné organizaci Strom života, která se zabývá terénními službami, Domov Duha zaměřený na služby pro seniory a zdravotně postižené, frýdeckomístecký Hospic, vyloučenou lokalitu v karvinském Předvoji nebo Armádu spásy, která ubytovává uprchlíky v Havířově. Zavítal také do místních firem, například do kopřivnické Tatry. Další informace najdete ZDE.

14:00 - Informace o tom, jak český trh práce změnila pandemie a nyní i uprchlická krize, si můžete poslechnout v rozhovoru s náměstkyní ministra práce a sociálních věcí Kateřinou Štěpánkovou. Mluví v něm i o projektu KOMPAS, který pomáhá především absolventům a studentům v rozhodování o jejich pracovní kariéře.

středa 18. května 2022

15:30 -  Vláda dnes schválila v rámci úpravy zákona „lex Ukrajina“ změny související s výplatou humanitární dávky. Vyplácení dávky pro ukrajinské občany, kteří k nám uprchli před ruskou agresí, bude o něco přísnější. Od července bude nařízením vlády upraveno i poskytování příspěvku pro solidární domácnost. Další informace najdete ZDE.

15:20 - Od června se zvýší kompenzace, které nahrazují výdělek po pracovním úrazu nebo při nemoci z povolání. Rozhodla o tom vláda. Podrobnosti najdete ZDE.

úterý 17. května 2022

13:00 - Přes 50 tisíc ukrajinských občanů, kteří do České republiky uprchli před ruskou agresí, si již u nás našlo práci. Vyplývá to z informací od zaměstnavatelů, které má k dispozici Úřad práce ČR. Ukrajinští uprchlíci nejčastěji nastupují na pozice ve výrobě, stavebnictví, službách nebo třeba v dopravě. Většinou se jedná o dlouhodobě neobsazená místa. Dalších bezmála 8 tisíc uprchlíků si práci hledá a je v evidenci zájemců či uchazečů o zaměstnání. Další informace najdete ZDE.

úterý 10. května 2022

15:00 - Důchody vzrostou od září letošního roku o dalších 5,2 %, což v průměru znamená přilepšení o 700 korun. Půjde už o třetí letošní navýšení a celkem se tak v roce 2022 důchody zvednou v průměru o 2 500 korun. Vláda by růst důchodů měla potvrdit nejpozději 19. června. Další informace najdete ZDE.

pondělí 9. května 2022

14:00 - MPSV připravuje již pátý ročník otevřené konference Fórum rodinné politiky. Letošní akce proběhne ve dnech 23. – 24. června 2022 v prostorách Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Další informace najdete ZDE.

10:00 - MPSV vyhlásilo v rámci Národního plánu obnovy novou výzvu, která podpoří investiční projekty zaměřené na rozvoj a modernizaci materiálně technické základny sociálních služeb. Celkem 2,8 miliardy korun, což je objem finančních prostředků vyčleněných v rámci této výzvy, lze použít na výstavbu, rekonstrukci a úpravu objektů či zázemí sloužících pro poskytování sociálních služeb. Podrobnosti najdete ZDE.

9:00 - Úřad práce ČR evidoval k 30. 4. 2022 celkem 243 658 uchazečů o zaměstnání (UoZ), což je méně než v předchozím měsíci i v loňském dubnu. Podíl nezaměstnaných je 3,3 %., tedy o 0,1 p. b. méně než v březnu a o 0,8 p.b. méně než před rokem. Míra nezaměstnanosti byla podle posledních dostupných dat EUROSTATU (za březen) nejnižší v celé EU, a to 2,3 % (průměr EU 6,4 %). Podrobnosti najdete ZDE.

pátek 6. května 2022

15:00 - Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) se dnes na Vysočině zaměřil na téma péče o seniory. V Novém Městě na Moravě poklepáním na základní kámen symbolicky zahájil výstavbu Domova Pomněnka, navštívil Senior Centrum SeneCura v Humpolci nebo terénní služby pro seniory ve Žďáru nad Sázavou. Mimo to společně s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem uctil v Třešti oběti druhé světové války. V rámci cesty Jurečka zavítal také na jihlavské kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR. Další informace najdete ZDE.

11:30 - Systém eNeschopenky získal v estonském Talinu mezinárodní ocenění od světově významné organizace ISSA. Cenu Certificate with Special Mention za řešení a implementaci eNeschopenky převzal ředitel České správy sociálního zabezpečení František Boháček. Podrobnosti najdete v tiskové zprávě ZDE.

čtvrtek 5. května 2022

13:00 - Sociální podniky mohou žádat až do poloviny příštího roku o úvěry s nulovou úrokovou sazbou. Podporu v rámci programu S-podnik, který je financovaný z evropských peněz, připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou (NRB). Další informace najdete ZDE.

15:30 - Zástupci MPSV v čele s náměstkyní ministra Zuzanou Freitas Lopesovou se dnes setkali se členy zahraniční delegace, kterou vedla zvláštní představitelka generální tajemnice Rady Evropy pro migraci a uprchlíky Leyla Kayacik. Jednání se týkalo podmínek přijímání uprchlíků v ČR, jejich přístupu ke zdravotní a sociální péči a možnostech jejich pracovního uplatnění. Tématem byly také s tím spojené rizikové faktory, zneužívání v rámci pracovního trhu, násilí na ženách nebo dětech apod.

středa 4. května 2022

10:00 - Za březen a duben evidujeme celkem 19 567 žádostí o příspěvek pro solidární domácnost. Zhruba polovina z nich již byla automaticky vyplacena. V aplikaci se každému žadateli zobrazuje stav žádosti.

pondělí 2. května 2022

11:30 - Nabídka pro poskytovatele sociálních služeb s dobrou praxí. V rámci projektu Rozvoj a podpora modelů kvality pro systém sociálních služeb Ministerstva práce a sociálních věcí bylo vyhlášeno 2. kolo přihlašování pro poskytovatele sociálních služeb s dobrou praxí. Přihlašování je možné do 31. 5. 2022. Více informací najdete ZDE.

pátek 29. dubna 2022

10:30 - Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes vyhlásilo dvě mimořádné dotační výzvy na dětské skupiny. Díky nim bude možné čerpat evropské prostředky na rychlé vytvoření nových kapacit dětských skupin a reagovat na narůstající poptávku po umístění dětí v předškolních zařízeních. Na dotační výzvy bylo vyčleněno 400 mil. Kč, za které by mohlo vzniknout až 2 800 míst. Podrobnosti najdte ZDE.

čtvrtek 28. dubna 2022

16:30 - Ministerstvo práce a sociálních věcí připraví návrh zákona, který umožní vyplatit rodinám jednorázový příspěvek na děti ve výši 5 tisíc korun. Nárok na příspěvek by měly mít rodiny s hrubým ročním příjmem do jednoho milionu korun. Předpokládaný termín výplaty je srpen 2022. Další informace najdete ZDE.

středa 27. dubna 2022

11:00 - Projekt DigiKompetence, který zajišťuje Ministerstvo práce a sociálních věcí, má za úkol nastavit systémovou a metodickou podporu pro rozšíření práce z domova a pomoci využívat nástroje vhodné pro její výkon. Podrobnosti o tomoto projektu najdete ZDE.

úterý 26. dubna 2022

13:30 - V rámci projektu Krajská rodinná politika, který směřuje ke svému konci, si Vás dovolujeme pozvat na odbornou konferenci. Ta se uskuteční hybridní formou dne 5. května 2022 v prostorách Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství na Václavském náměstí v Praze. Na konferenci se můžete seznámit s výstupy projektu a zhodnocením aktuálního stavu rodinné politiky v krajích. Zapojí se do ní mimo ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), a dalších tuzemských odborníků, také zástupci vybraných evropských zemí. Výstupem pak bude sborník s anotacemi jednotlivých příspěvků. Konferenci bude možné sledovat ZDE. Pozvánku, program a důležité odkazy pro registraci najdete ZDE.

pátek 22. dubna 2022

13:00 - Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) bude dál jednat s odboráři v souvislosti se stávkovou pohotovostí na Úřadu práce ČR. Vzhledem k aktuálním událostem došlo k výraznému nárůstu agendy v celém resortu, proto už od počátku roku probíhají jednání s cílem řešit přetížení a mzdovou situaci zaměstnanců. Podrobnosti najdete ZDE.

čtvrtek 21. dubna 2022

11:00 - Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představili společné kroky k řešení energetické krize. Nízkopříjmové domácnosti budou mít možnost využít až 95 % dotační podporu na výměnu neekologických kotlů za nové. Podrobnosti najdete ZDE.

středa 20. dubna 2022

12:30 - Od 24. února 2022 zatím využilo možnosti pracovat v ČR podle dostupných zdrojů celkem 23 973 občanů Ukrajiny pod dočasnou ochranou. Ti mají od 21. 3. 2022 volný vstup na český trh práce. Nastupují na pozice ve výrobě nebo v dopravě, ale také v logistice nebo třeba ve službách. Zpravidla se jedná o dlouhodobě neobsazená pracovní místa. Nejvíce příchozích cizinců pracuje v Plzeňském, Středočeském a Jihomoravském kraji. Podrobné informace najdete ZDE.

9:00 - Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje na neděli 8. května Den otevřených dveří, kdy bude možné budovu navštívit a dozvědět se zajímavosti z její historie i z minulosti samotného ministerstva. Srdečně všechny zájemce zveme! Podrobnosti najdete ZDE.

úterý 19. dubna 2022

16:00 - Úřad práce řeší dvanáctkrát více žádostí oproti běžnému stavu, na takovou extrémní zátěž není systém stavěný. Problémy se daří řešit, přesto zpracování žádostí o solidární příspěvek trvá déle. Předpokládáme, že vyřizování žádostí začne na začátku příštího týdne.

středa 13. dubna 2022

16:30 - Vláda schválila strategické priority týkající se zvládání uprchlické vlny, která souvisí s ruskou agresí na Ukrajině. Cílem tohoto materiálu je, aby Česká republika ze současné situace vyšla silnější v oblasti hodnot, společenské vzájemnosti, kultury a ekonomiky. Resort práce a sociálních věcí se soustředí zejména na zaměstnanost uprchlíků, jazykové vzdělávání a zajištění sociálních služeb či péče o děti. Řada kroků v této oblasti již byla zavedena do praxe. Podrobnosti najdete ZDE.

úterý 12. dubna 2022

8:00 - Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka zavítal do Ústeckého kraje, kde se zajímal o problematiku zaměstnanosti, praktické zkušenosti terénních pracovníků ve vyloučených lokalitách a o související problémy, kterými tyto lokality trápí. „Nechci být ministrem, který svoji agendu řeší jen od stolu, situaci potřebuji vidět na vlastní oči a slyšet o problémech od lidí z praxe,“ uvedl ministr. Další informace najdete ZDE.

11:30 - Snadný přístup k důležitým informacím a odpovědi na situace, které je potřeba řešit po příjezdu do Česka. To nabízí aplikace Smart Migration (Chytrá migrace) určená lidem prchajícím před válkou na Ukrajině, kterou spustilo MPSV. V ukrajinštině, angličtině a ruštině nabízí to nejdůležitější o zaměstnávání, zdravotní péči či vzdělávání. Další podrobnosti najdete ZDE.

15:30 - Výuka českého jazyka je pro občany Ukrajiny velmi důležitá; dětem umožňuje zapojení do vzdělávání v ČR a dospělým pak snazší uplatnění na trhu práce. Ministerstvo práce a sociálních věcí společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy proto intenzivně pracují na přípravě vzdělávacích jazykových kurzů češtiny pro držitele dočasné ochrany, kteří museli kvůli ruské agresi na Ukrajině opustit své domovy. Další informace najdete ZDE.

pátek 8. dubna 2022

9:30 - Úřad práce ČR evidoval k 31. 3. 2022 celkem 252 873 uchazečů o zaměstnání, což je o 10 560 méně než v předchozím měsíci a o 53 743 méně než loni. Podíl nezaměstnaných osob poklesl meziměsíčně o 0,1 procentního bodu na 3,4 %. Podrobnosti najdete ZDE.

15:30 - Od pondělí 11. dubna mohou domácnosti, které ubytovávají Ukrajince prchající před válkou, žádat o solidární příspěvek. Ten znamená 3 tisíce korun měsíčně za jednoho ubytovaného uprchlíka, maximálně pak 12 tisíc korun za měsíc. Příspěvek má alespoň částečně fyzickým osobám kompenzovat náklady. Žádost bude možné od pondělí podat pouze online. Předpokladem přihlášení do aplikace je jakákoliv forma elektronické identity občana. Možností je třeba bankovní identita (Bank ID) či mobilní klíč eGovernmentu, který lze získat online i na jakémkoliv CzechPointu. Podrobnosti najdete ZDE.

úterý 5. dubna 2022

12:00 - Odběratelům energií, kteří jsou déle než 6 měsíců evidováni u dodavatelů poslední instance (DPI), hrozí, že jim budou dodávky ukončeny i přesto, že za odebrané energie řádně a včas platí. Například pro klienty Bohemia Energy je z tohoto pohledu kritickým datem 14. duben 2022. Ve snaze předejít odpojení těchto domácností od energií, pomáhá Úřad práce s oslovením odběratelů, které se DPI nedařilo kontaktovat. Ze zhruba jednoho tisíce lidí se pracovníkům Úřadu práce nakonec podařilo oslovit více než 96 % klientů. Další informace najdete ZDE.

pondělí 4. dubna 2022

14:30 - Ode dneška poskytuje Krajská pobočka Úřadu práce ČR v Praze své služby občanům Ukrajiny na speciálním kontaktním místě. Lidé prchající před válkou mohou o humanitární dávku žádat na novém pracovišti v Pražské tržnici v Holešovicích. Více najdete ZDE

pátek 1. dubna 2022

14:30 - V rámci své návštěvy v Česku zavítal generální ředitel pro zaměstnanost, sociální záležitosti a začleňování Evropské komise Joost Korte na MPSV, kde jednal mimo jiné s náměstkyněmi Martinou Štěpánkovou, Kateřinou Štěpánkovou, Danou Roučkovou a Ivou Merhautovou. Předmětem jednání byla především příprava českého předsednictví. Joost Korte ještě před tím navštívil centrum pro ukrajinské uprchlíky. Další informace k setkání jsou ZDE.

15:00 - Poradní tým, jehož úkolem je připravit dlouho odkládanou, a přitom velmi potřebnou důchodovou reformu, se za týden poprvé sejde na MPSV. Cílem reformy je zabezpečit do budoucna adekvátní důchody a zároveň stabilitu i dlouhodobou finanční udržitelnost důchodového systému. Podrobnosti najdete ZDE.

15:30 - Od 11. dubna budou mít možnost české domácnosti, které ubytovaly válečné uprchlíky z Ukrajiny, možnost čerpat solidářní příspěvek. Informace o něm najdete ZDE

čtvrtek 31. března 2022

9:30 - V rámci projektu Rozvoj a podpora modelů kvality pro systém sociálních služeb Ministerstva práce a sociálních věcí bylo vyhlášeno 2. kolo přihlašování pro poskytovatele sociálních služeb s dobrou praxí. Přihlašování je možné do 30. 4. 2022. Více informací najdete ZDE.

12:00 - Zákon č. 66/2022 Sb., o opatřeních v oblasti zaměstnanosti a oblasti sociálního zabezpečení v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace, který v § 5 odst. 2 a 3 upravuje odbornou způsobilost cizinců s dočasnou ochranou na pozici pracovník v sociálních službách, nabyl účinnosti 21. 3. 2022. Bližší podrobnosti o úpravě odborné způsobilosti pracovníků, kterých se zákon týká, najdete ZDE.

středa 30. března 2022

15:00 - O 10 % se od 1. dubna 2022 mimořádně navýší životní a existenční minimum. Schválila to vláda v reakci na současnou situaci domácností spojenou s vysokou inflací a růstem cen energií. Navýšení životního a existenčního minima má dopad i na některé sociální dávky. Podrobnosti najdete ZDE.

úterý 29. března 2022

14:00 - Dnes se uskutečnilo on-line jednání pracovní skupiny primární prevence. Zástupci MPSV, dalších institucí, odbornice a odborníci z praxe diskutovali o aktuálních prorodinných aktivitách a možnostech systémové podpory rodin. Samostatná část debaty se věnovala možnostem víceletého financování prorodinných aktivit. Podpora pro-rodinných aktivit a služeb primární prevence např. v oblasti upevňování rodičovských a partnerských kompetencí, slaďování pracovního a rodinného života, je jednou z priorit MPSV.

pondělí 28. března 2022

15:00 - Občané Ukajiny prochající před válkou mají volný přístup na český trh práce. Jak se nenechat okrádat podvodníky a jaká jsou práva zaměstnanců v ČR je možné se dozvědět v krátkém videu ZDE

pátek 25. března 2022

12:00 - Zajímáte se o téma kvality v sociálních službách? Máte zkušenosti v oblasti řízení kvality sociálních služeb? V rámci projektu Rozvoj a podpora modelů kvality pro systém sociálních služeb MPSV došlo k prodloužení přihlašování do 2. kola pilotáže pro poskytovatele sociálních služeb s nadstandartní praxí. Poskytovatelé se zkušenostmi v řízení kvality sociálních služeb, kteří mají o hodnocení nadstandardní praxe zájem, se mohou přihlásit do 30. 6. 2022. Více informací najdete ZDE.
16:00 - Na 120 tisíc přijatých žádostí o jednorázovou mimořádnou okamžitou pomoc a téměř 60 tisíc žádostí o humanitární dávku. Taková je dosavadní bilance Úřadu práce ČR v souvislosti s poskytováním finanční pomoci lidem prchajícím před válkou na Ukrajině. Podrobnější informace najdete v tiskové zprávě ZDE.

čtvrtek 24. března 2022

9:00 - Novým náměstkem na MPSV byl 23. března 2022 jmenován Ing. Stanislav Klik, Ph.D. Bude mít na starosti řízení ekonomické a provozní sekce. Na MPSV přišel Stanislav Klik z Univerzity Karlovy v Hradci Králové, kde v minulosti působil například jako kvestor. Titul získal na Vysoké škole ekonomické v Praze.
16:00 - Webová aplikace sloužící pro výplatu humanitární dávky Ukrajincům, kteří opustili své domovy kvůli válce, je nyní už dostupná pro všechny bez ohledu na datum vydání speciálního víza. Aplikaci najdete ZDE. Více informací o humanitární dávce najdete ZDE.

úterý 22. března 2022

10:00 - Webová aplikace určená pro výplatu humanitární dávky je ode dneška dostupná už i pro občany Ukrajiny s datem udělení víza před 8. 3. 2022. Více informací o humanitární dávce najdete ZDE.
17:30 - Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) se dnes setkal se zástupci evropských institucí, tématy jednání bylo nejen blížící se české předsednictví, ale také válka na Ukrajině a související uprchlická krize. Bližší informace najdete ZDE.

pondělí 21. března 2022

9:00 - Dnes bylo zahájeno vyplácení humanitární dávky určené pro občany Ukrajiny, kteří byli vyhnáni za svých domovů válečným konfliktem a našli útočiště v ČR. Cizinci s dočasnou ochranou mohou čerpat finanční příspěvek ve výši 5 000 Kč měsíčně. Slouží na úhradu základních životních potřeb. S jednodušší a rychlejší výplatou pomůže webové aplikace (dnes je dostupná zatím pouze osoby s datem udělení víza před 4. 3. 2022) . Výhodou pro příjemce dávky je i účet vedený v české bance, na nějž lze prostředky převést bezhotovostně. Více informací najdete ZDE.

pátek 18. března 2022

15:00 - MPSV vyhlašuje v rámci Národního plánu obnovy výzvu, jejímž cílem bude podpořit investiční projekty na budování nových dětských skupin, ať už výstavbou nových budov, nákupem nebo rekonstrukcí budov tak, aby tyto objekty následně dlouhodobě sloužily pro provoz dětských skupin. Další informace najdete ZDE.
12:00 - V pondělí 21. března bude do funkce náměstkyně na MPSV jmenovaná Zdislava Odstrčilová. Na starosti bude mít sekci rodinné politiky a sociálních služeb.Podrobnosti najdete ZDE.

čtvrtek 17. března 2022

17:00 - V pondělí 21. března může začít výplata humanitární dávky pro ukrajinské občany, kteří k nám utíkají před válkou. Senát i prezident se dnes vyslovili pro novelu opatření v oblasti zaměstnanosti a sociálního zabezpečení. MPSV nyní intenzivně pracuje na tom, aby proces vyplácení žádostí probíhal on-line a nebylo tak nutné osobně navštívit pobočky Úřadu práce ČR. Schválena je i solidární dávka určená domácnostem, které ubytují ukrajinské občany v nouzi. Podrobnosti najdete ZDE.

středa 16. března 2022

16:00 - Vláda dnes našla shodu na výši solidárního příspěvku. Ten bude určen pro domácnosti, které ubytují ukrajinské státní příslušníky, kteří do ČR utekli před válkou. Příspěvek by měl být vyplácen ve výši 3 000 korun měsíčně na každého ubytovaného uprchlíka, zároveň ale nesmí přesáhnout 9 000 korun za měsíc na domácnost. Vláda také navýšila příspěvek na ubytování pro kraje. Podrobnosti najdete ZDE.

úterý 15. března 2022

15:00 - Ministerstvo práce a sociálních věcí u příležitosti Světového dne sociální práce, který letos připadá na úterý 15. března, vyjadřuje své uznání všem sociálním pracovníkům a pracovnicím. V tento den také uspořádalo konferenci na téma Sociální práce ve veřejné správě. Součástí programu je i předání ocenění „Gratias 2022 – sociální pracovník roku“. Ceny jsou udělovány v pěti kategoriích. Podrobnosti najdete ZDE.

pondělí 14. března 2022

17:30 - Ukrajina a pomoc lidem prchajícím před ruskou válečnou agresí bylo hlavním tématem jednání ministryň a ministrů pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele, kteří se sešli v Bruselu na Radě EPSCO. Zástupci členských států rovněž schválili společnou pozici k návrhu, který má přispět ke zlepšení genderové vyváženosti v dozorčích a řídicích orgánech firem kotovaných na burze. Diskuse se vedla i o tom, jak lépe zapojit seniory do trhu práce. Podrobnosti najdete ZDE.

17:00 - Zítra, tedy v úterý 15. března, se slaví Světový den sociální práce, který je věnovaný všem sociálním pracovníkům a pracovníkům v sociálních službách. Patří jim velké uznání a respekt, zvláště v této době. Pokud chcete i vy poděkovat, vystřihněte si srdce, které si můžete stáhnout ZDE a nalepte si ho viditelně na okna, případně na dveře. Fotku SRDCE pak můžete sdílet na sociálních sítích s hashtagem #srdceprosocialnipracovniky, #srdcepropracovnikyvsocialnichsluzbach nebo #SrdceSocialnimSluzbam.

pátek 11. března 2022

16:30 - Poslanecká sněmovna schválila na dnešní mimořádné schůzi v režimu zkráceného jednání pomoc lidem prchajícím před válkou na Ukrajině. Hlavními body opatření jsou humanitární dávka, volný vstup uprchlíků na trh práce a příspěvek pro solidární domácnosti za ubytování. Podrobnosti najdete ZDE.

středa 9. března 2022

17:00 - V souvislosti s konfliktem na Ukrajině a přílivem válečných uprchlíků do České republiky předložilo Ministerstvo práce a sociálních věcí návrh na zavedení tzv. humanitární dávky, která je určena pro ukrajinské státní příslušníky v nouzi. Zásadní novinkou je také volný vstup na trh práce pro držitele speciálních víz vydávaných Ministerstvem vnitra. Upravit by se v souvislosti s příchodem uprchlíků z Ukrajiny měl také zákon o dětských skupinách. Návrh legislativní úpravy dnes schválila vláda, musí ji ještě projednat parlament. Další informace najdete ZDE.
9:00 - Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) se účastní summitu EPP (European People's Party), který se koná 10. března v Paříži. Tématem jednání, které předchází neformálnímu setkání vrcholných politiků zemí EU ve dnech 10. a 11. března, bude mimo jiné i situace na Ukrajině a pomoc lidem, kteří z tohoto regionu kvůli válce odcházejí do evropských zemí.

úterý 8. března 2022

10:00 - MPSV podepsalo s dodavateli poslední instance memorandum o spolupráci. Cílem je ochránit odběratele, kterým hrozí odpojení od energií. Ty, kterých se to týká, kontaktují zaměstnanci Úřadu práce ČR a pomohou jim s rychlým řešením situace. Další informace najdete ZDE.
9:00 - Podíl nezaměstnaných klesl v únoru na 3,5 %, což je o 0,1 procentního bodu méně než v lednu a o 0,8 procentního bodu méně než před rokem. Podrobnosti najdete ZDE.

pátek 4. března 2022

12:00 - Od začátku března působí na Ministerstvu práce a sociálních věcí dva noví náměstci. Náměstkyní člena vlády je nyní Zuzana Freitas Lopesová a sekci informačních technologií řídí Karel Trpkoš. Podrobnosti najdete ZDE.
13:30 - 
V souvislosti s pomocí poskytovanou občanům Ukrajiny, kteří z důvodu válečného konfliktu opustili svou zemi, vydává Ministerstvo práce a sociálních věcí Výkladové stanovisko k poskytování sociálních služeb občanům Ukrajiny. Najdete ho ZDE.

úterý 1. března 2022

15:00 - Nabídka pro poskytovatele sociálních služeb s dobrou praxí. V rámci projektu Rozvoj a podpora modelů kvality pro systém sociálních služeb Ministerstva práce a sociálních věcí bylo vyhlášeno 2. kolo přihlašování pro poskytovatele sociálních služeb s dobrou praxí. Přihlašování je možné do 31. 3. 2022. Více informací najdete ZDE.

pondělí 28. února 2022

14:45 - Česká správa sociálního zabezpečení i Úřad práce ČR pozastavují výplaty důchodů, dávek a podpor v nezaměstnanosti na účty vedené u Sberbank. Dosud nerealizované platby do Sberbank byly zastaveny a nadále nebudou prováděny. Klienti banky se mohou obrátit na příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení a kontaktní pracoviště ÚP ČR nebo vyplnit on-line formulář a změnit si tak způsob výplaty svých peněz. Podrobnosti najdete ZDE

pátek 25. února 2022

18:00 - Ministerstvo práce a sociálních věcí rozšiřuje okruh pomoci pro Ukrajince a také jejich zaměstnavatele. Ti, kterým Ministerstvo vnitra udělilo speciální vízum, budou mít možnost zažádat o dávky mimořádné okamžité pomoci. Podrobnosti o pomoci najdete v tiskové zprávě ZDE, informace jsou v češtině i ukrajinštině k dispozici ZDE.

16:00 - Důležité informace pro zaměstnavatele a cizince v návaznosti na konflikt na Ukrajině najdete ZDE.

15:00 - MPSV hledá cesty, jak v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině pomoci rodinám Ukrajinců žijících v Česku, kteří odjedou bránit vlast. Mimořádná dávka by mohla pomoci i uprchlíkům. Co nejdříve zprovozníme help linku, kde budou připraveni ukrajinsky mluvící operátoři. Více o pomoci MPSV najdete ZDE.

10:00 - U více než třiceti tisíc domácností stále ještě hrozí odpojení od plynu nebo elektřiny. Zástupci ministerstva práce a sociálních věcí a ministerstva průmyslu a obchodu se proto domluvili s dodavateli poslední instance na spolupráci, aby se předešlo případnému odpojení klientů od odběru energií. Domácnosti budou pracovníci Úřadu práce napřímo oslovovat s cílem upozornit je na možnosti řešení jejich situace a pomoci ze strany státu. Podrobnosti najdete ZDE.

úterý 22. února 2022

12:00 - Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlašuje už čtrnáctý ročník soutěže „Obec přátelská rodině a seniorům 2022“. Cílem projektu je motivovat obce, městyse, města nebo městské části, aby připravovaly aktivity podporující rodiny a seniory. Soutěž je vyhlášená ve dvou dotačních oblastech (Obec přátelská rodině a Obec přátelská seniorům) a v pěti kategoriích (podle počtu obyvatel). Další informace najdete ZDE.

úterý 15. února 2022

16:00 - Ve francouzském Bordeaux se uskutečnilo neformální setkání ministrů práce a sociální politiky Evropské unie. Za Českou republiku se zasedání zúčastnila náměstkyně pro řízení Sekce evropských fondů a mezinárodní spolupráce Martina Štěpánková, která zastupovala ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL). Tématem setkání byly především dopady digitální a environmentální transformace na trh práce. Podrobnosti najdete v tiskové zprávě ZDE.

pondělí 14. února 2022

15:15 - Od letošního června budou starobní důchodci dostávat o 8,2 procenta větší procentní výměry svých důchodů. V průměru jim tak na účet přijde o 1017 korun víc. Mimořádné zvýšení si vyžádal růst cen, který od loňského června přesáhl zákonem stanovených 5 procent. Více informací najdete v tiskové zprávě ZDE.

čtvrtek 10. února 2022

14:00 - Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlašuje další ročník ceny Pečující roku. Cílem ocenění je upozornit na problematiku neformální péče. Slavnostní vyhlášení soutěže proběhne 9. června 2022 na Fóru rodinné politiky ve Zlíně. Neformální péče, tedy péče o seniory, blízké s postižením či dlouhodobě nemocné, je v ČR stále málo diskutovaným tématem, týká se však až dvou milionů dospělých lidí. Podrobnosti najdete ZDE.

15:30 - Úřad práce ČR přijal od začátku roku do 4. února 17 tisíc nových žádostí o příspěvek na bydlení. Další přibývají každý den. Jedná se o cílenou a adresnou dávku, která pomáhá domácnostem zvládnout současnou situaci nejen po podzimním pádu dodavatelů energií, ale také po zvýšení všech služeb spojených s bydlením. Místo plošných opatření, které zvolila minulá vláda, byl zvolen postup adresné pomoci. Ta zákazníkům dodavatelů elektřiny či plynu, kteří skončili v režimu DPI, pomůže s úhradami za nové smlouvy s aktuálními vysokými cenami energií. Detailnější informace najdete v tiskové zprávě ZDE.

středa 9. února 2022

13:30 - MPSV v rozpočtu svého resortu ušetří téměř 6 miliard korun, na sociální služby však vyčlenilo více než loni. Úspory MPSV našlo mimo jiné v provozních a investičních výdajích. Podrobnosti najdete v tiskové zprávě ZDE.

15:30 - Novela vyhlášky k zákonu o sociálních službách, kterou připravilo MPSV, a která již prošla mezirezortním připomínkovým řízením, plošně navýší možné maximální úhrady za poskytování sociálních služeb péče i prevence. Podle jednotlivých typů služeb půjde o zvýšení maximálních úhrad o 4 až 20 procent z částky, kterou mohou uživatelé sociálních služeb platit nyní. Měla by platit od začátku letošního března. Podrobnosti najdete ZDE.

úterý 8. února 2022

9:00 - Nezaměstnanost mírně vzrostla. Úřad práce ČR evidoval k na konci ledna 267 076 uchazečů o zaměstnání, což je o 8 903 více než v předchozím měsíci a o 41 783 méně než loni. Podíl nezaměstnaných osob vzrostl na 3,6 %. To je o 0,1 procentního bodu více než v prosinci a o 0,7 procentního bodu méně než před rokem. Míra nezaměstnanosti byla podle posledních dostupných dat EUROSTATU (za prosinec 2021) nejnižší v celé EU. Podrobnosti najdete ZDE.

pátek 4. února 2022

12:00 - Senát včera schválil návrh zákona, podle kterého bude krizové ošetřovné náležet i v případech, kdy ředitelé škol při epidemii onemocnění COVID-19 vyhlásí mimořádné ředitelské volno nebo mimořádné distanční vzdělávání. Mimořádné ředitelské volno budou mít možnost vyhlásit i ředitelé mateřských škol.

čtvrtek 3. února 2022

15:00 - Jakou podporu od státu mohou aktuálně čerpat pěstounské rodiny, které pečují o své příbuzné dítě, nebo o dítě, které do péče převzaly mimo systém odborného zprostředkování? Stručný přehled o státní podpoře, a to včetně příkladů, najdete ZDE.

středa 2. února 2022

16:00 - Česká správa sociální zabezpečení spustila novou online službu Informace o zaplacených zálohách na pojistné na důchodové pojištění OSVČ, která zdigitalizuje komunikaci mezi osobami samostatně výdělečně činnými a ČSSZ/OSSZ/PSSZ/MSSZ. ČSSZ již nebude rozesílat tzv. inventury pohledávek. OSVČ budou mít všechny informace k dispozici v nové službě ePortálu ČSSZ, která jim rovnou pomůže i s podáním přehledu o příjmech a výdajích za předchozí kalendářní rok. Podrobnosti najdete v tiskové zprávě ZDE.

úterý 1. února 2022

15:30 - Již čtyři roky mohou novopečení tatínci zůstat doma s novorozencem a čerpat  tzv. otcovskou. Aktuálně je její délka 14 dní. Za dobu trvání otcovské Česká správa sociálního zabezpečení vyplatila 186 804 dávek otcovské poporodní péče ve výši přesahující 1 miliardu Kč. Více o „otcovské“ si můžete přečíst ZDE.

16:00 - Příspěvky na veřejně prospěšné práce mohou obce čerpat i v rozpočtovém provizoriu. Úřad práce ČR poskytuje i v letošním roce příspěvky zaměstnavatelům, kteří pomáhají v pracovním uplatnění, zejména dlouhodobě evidovaným uchazečům o zaměstnání. Obce i firmy mohou nadále podávat žádosti o podporu míst v rámci veřejně prospěšných prací (VPP) či společensky účelných pracovních míst (SÚPM). Podrobnosti najdete ZDE.

pátek 28. ledna 2022

14:30 - V případech, kdy bylo zaměstnancům krizové ošetřovné vyplaceno pouze za období 9 kalendářních dnů, přestože potřeba péče v souvislosti s karanténou nebo izolací trvala déle, je možné požádat o doplacení ošetřovného. Ministerstvo práce a sociálních věcí doporučuje pojištěncům, kterých se to týká, aby požádali o doplacení dávky prostřednictvím svého zaměstnavatele na formuláři „Žádost o ošetřovné při péči o dítě / jinou osobu / za kalendářní měsíc při mimořádných opatřeních při epidemii (krizové ošetřovné)“. Ten najdete ZDE.

pátek 21. ledna 2022

14:00 - Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil opatření, jak pomoci domácnostem s energetickou chudobou. Obě komory Parlamentu ČR jednoznačně podpořily navýšení příspěvku na bydlení. Dnes ho pobírá zhruba 150 tisíc domácností, dalších 200 tisíc má dle některých výzkumů na příspěvek nárok, ale z různých důvodů nečerpá. Podrobnosti najdete v tiskové zprávě ZDE. Ministerstvo nově připravilo online kalkulačku, aby si lidé mohli spočítat, zda na příspěvek dosáhnou a případně v jaké výši.

pondělí 17. ledna 2022

14:00 - Nabídka pro poskytovatele sociálních služeb s dobrou praxí. V rámci projektu Rozvoj a podpora modelů kvality pro systém sociálních služeb Ministerstva práce a sociálních věcí bylo vyhlášeno 2. kolo přihlašování pro poskytovatele sociálních služeb s dobrou praxí. Přihlašování je možné do 28. 2. 2022. Více informací naleznete ZDE.

pátek 14. ledna 2022

14:30 - Dětské skupiny mohou od 1. ledna 2022 poprvé žádat o státní příspěvek na svůj provoz. Tuto státní finanční podporu mohou využít na pokrytí běžných výdajů, jako jsou náklady na mzdy, povinné další vzdělávání pečujících osob, spotřební materiál, stravování dětí a jiné. Aby státní příspěvek dětské skupiny získaly, musí žádost podat nejpozději 31. ledna 2022. Po tomto datu nebude již možné podporu na letošní rok získat. Podrobnosti najdete ZDE.

úterý 11. ledna 2022

17:30 - Poslanecká sněmovna schválila ve zkráceném jednání novelu zákona o státní sociální podpoře, která v souvislosti s rostoucími cenami energie výrazně zmírňuje podmínky pro získání příspěvku na bydlení. Nová pravidla, pokud je schválí i Senát a zákon podepíše prezident, by měla platit zpětně od ledna. Podrobné informace o pomoci při růstu cen energií najdete ZDE.

pondělí 10. ledna 2022

10:00 - Nezaměstnanost u nás mírně vzrostla. Úřad práce ČR evidoval k 31. 12. 2021 celkem 258 173 uchazečů o zaměstnání (UoZ), o 12 624 více než v předchozím měsíci a o 33 804 méně než loni. Podíl nezaměstnaných osob vzrostl na 3,5 %. To je o 0,2 p. b. více než v listopadu a o 0,5 p.b. méně než před rokem. Míra nezaměstnanosti byla podle posledních dostupných dat  EUROSTATU (za říjen 2021) nejnižší v celé EU, a to 2,6 % (průměr EU 6,6 %). Podrobné informace najdete ZDE.

pátek 7. ledna

13:00 - Vláda premiéra Petra Fialy schválila finální verzi Programového prohlášení vlády České republiky, se kterým předstoupí přístí středu (12. ledna) před Poslaneckou Sněmovnu Parlamentu ČR. Celé programové prohlášení si můžete přečíst ZDE. Hlavní priority v oblasti sociální a rodinné politiky pak najdete ZDE.

čtvrtek 6. 1. 2022

12:30 - Tři králové z organizace Charita Česká republika dnes dorazili i na ministerstvo práce a sociálních věcí, kde je uvítal také ministr Marian Jurečka. Více se dozvíte ZDE.

středa 5. 1. 2022

16:00 - Vláda schválila novelu zákona o státní sociální podpoře, která umožní, aby více lidí dosáhlo na příspěvek na bydlení a mohlo ho využít i na úhradu vyšších faktur za energie. Nová pravidla by měla platit od ledna. Vedle toho metodický pokyn MPSV zároveň zpřístupní většímu okruhu domácností i další dávku - tzv. mimořádnou okamžitou pomoc (MOP). Podrobnosti najdete ZDE.

pondělí 3. 1. 2022

16:00 - Kalkulačku, která slouží zaměstnancům i zaměstnavatelům pro orientační výpočet náhrady mzdy/platu a příplatku (tzv. izolačky) při nařízené karanténě, si můžete stáhnout ZDE. Podrobné informace o "izolačce" pak najdete ZDE

středa 29. 12. 2021

14:00 - Vláda rozhodla o valorizaci platů ve veřejné sféře. Přidáno dostanou pracovníci v sociálních službách, zdravotníci či učitelé. Podrobnosti najdete ZDE.
14:30 - Rok 2022 přinese řadu změn v oblasti práce a sociálních věcí. Jedná se například o zvýšení minimální mzdy, valorizaci důchodů, pomoc v hmotné nouzi a řadu novelizací zákonů. Přehled novinek najdete ZDE.
16:40 - 
Domácnostem, které nejvíce postihl skokový nárůst cen energií, pomůže překlenout finanční problémy změna příspěvku na bydlení. Změna zajistí, že na pomoc dosáhne více rodin. Domácnosti, které nemají dost prostředků na pokrytí nedoplatků za energie v režimu dodavatelů poslední instance (DPI), kam nedobrovolně spadly po ukončení činnosti některých dodavatelů, budou moci čerpat mimořádnou okamžitou pomoc. Podnikatelé pak při vynucené změně dodavatele energií mohou využít rozšíření programu Záruka 2015 až 2023. Další informace najdete ZDE.

čtvrtek 23. 12. 2021

10:00 - Aktuální informace o tzv. krizovém ošetřovném včetně jednoduché kalkulačky pro jeho výpočet najdete ZDE. Bude vypláceno od 1. 11. 2021 (zpětně) do 28. 2. 2022, přičemž výše ošetřovného činí 80 % denního vyměřovacího základu (denní minimální výše je 400 Kč při plném úvazku).

středa 22. 12. 2021

16:00 - Česká správa sociálního zabezpečení spustila další online službu ePortálu ČSSZ určenou zaměstnavatelům. Díky této službě mohou zaměstnavatelé získat přístup k údajům o otevřených pojistných vztazích svých zaměstnanců, vyhledat lze zaměstnance všech nebo jedné mzdové účtárny či údaje o jednom konkrétním zaměstnanci. Podrobnosti najdete ZDE.

pondělí 20. 12. 2021

16:00 - Na Ministerstvo práce a sociálních věcí nastupuje k 20. prosinci 2021 náměstkyně Iva Merhautová. Na starosti bude mít např. plánované změny v důchodovém systému a také řešení dalších priorit vytyčených v koaliční smlouvě. Ministerstvo má od 20. prosince také novou tiskovou mluvčí Evu Davidovou. Podrobnosti najdete ZDE.

čtvrtek 23. 12. 2021

10:00 - Aktuální informace o tzv. krizovém ošetřovném včetně jednoduché kalkulačky pro jeho výpočet najdete ZDE. Bude vypláceno od 1. 11. 2021 (zpětně) do 28. 2. 2022, přičemž výše ošetřovného činí 80 % denního vyměřovacího základu (denní minimální výše je 400 Kč při plném úvazku).

středa 22. 12. 2021

16:00 - Česká správa sociálního zabezpečení spustila další online službu ePortálu ČSSZ určenou zaměstnavatelům. Díky této službě mohou zaměstnavatelé získat přístup k údajům o otevřených pojistných vztazích svých zaměstnanců, vyhledat lze zaměstnance všech nebo jedné mzdové účtárny či údaje o jednom konkrétním zaměstnanci. Podrobnosti najdete ZDE.

pondělí 20. 12. 2021

16:00 - Na Ministerstvo práce a sociálních věcí nastupuje k 20. prosinci 2021 náměstkyně Iva Merhautová. Na starosti bude mít např. plánované změny v důchodovém systému a také řešení dalších priorit vytyčených v koaliční smlouvě. Ministerstvo má od 20. prosince také novou tiskovou mluvčí Evu Davidovou. Podrobnosti najdete ZDE.

pátek 17. 12. 2021

16:00 - Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka byl dnes jmenován ministrem práce a sociálních věcí. Jednou z hlavních priorit nového ministra práce a sociálních věcí bude důchodová reforma, jejíž základ bude spočívat především v mezigenerační solidaritě. Chce se věnovat také sociálně adresné politice a za klíčové považuje skloubení pracovního a rodinného života, kde preferuje větší využívání částečných úvazků. Nebude však zapomínat ani na dlouhodobé palčivé problémy naší společnosti a péči o lidi s handicapem nebo ty, kteří si sami nedokáží pomoci. Ze všeho nejdříve však chce urychleně a adresně pomoci lidem, které postihl pád dodavatelů energií. Více informací najdete ZDE.

čtvrtek 16. 12. 2021

16:00 - Dne 10. 12. 2021 byla schválena novela vyhlášky č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem, která zavádí i povinné očkování proti nemoci covid–19 pro některé skupiny osob. Mezi ně patří také osoby připravující se na výkon zdravotnického povolání u poskytovatele zdravotních služeb nebo osoby připravujícími se na výkon odborné činnosti podle § 115 zákona o sociálních službách, pokud konají praktickou výuku u poskytovatele sociálních služeb v sociální službě. Jinými slovy musí být očkováni také všichni žáci a studenti před nástupem na praxi konané v rámci vzdělávání, pokud se připravují na výkon odborné činnosti v sociálních službách u poskytovatele sociálních služeb. Dokončené očkování musejí tito žáci nebo studenti mít podle vyhlášky do 28. 2. 2022. Pro školy, jejichž žáků nebo studentů se povinné očkování týká, připravuje MZ ČR podrobnější informaci ohledně právních souvislostí této povinnosti.

středa 15. 12. 2021

11:30 - Po rychlém projednání ve Sněmovně prošel návrh MPSV na krizové ošetřovné hladce i Senátem. Rodiče ho díky tomu mohou čerpat už zpětně od začátku listopadu. Bude dosahovat 80 procent denního vyměřovacího základu, minimálně pak 400 Kč na den, přičemž se bude vztahovat i na tzv. dohodáře, kteří se účastní nemocenského pojištění. Čerpat ho mohou i další blízcí příbuzní, tedy například prarodiče. Další informace najdete ZDE.
12:00 - Senát schválil návrh MPSV na vyplácení mimořádného příspěvku, pro který se vžil název Izolačka. Lidé, kteří jsou v karanténě nebo izolaci kvůli infekčnímu onemocnění, dostanou zpětně od 30. listopadu 2021 až 370 Kč za den jako náhradu mzdy. Zaměstnanci se tedy už nemusí bát ztráty příjmů, pokud zůstanou doma. Podrobnosti najdete ZDE.

pondělí 12. 12. 2021

15:30 - Vláda schválila zařazení těžkého poškození bederní páteře způsobeného dlouhodobou těžkou fyzickou prací do seznamu nemocí z povolání. Více informací se dozvíte ZDE.
14:45 -
Vláda dnes schválila nařízení vlády, kterým se od ledna příštího roku navyšují normativní náklady na bydlení. Zároveň byl vládou odsouhlasen návrh novely zákona o státní sociální podpoře obsahující mimořádné navýšení normativů tak, aby mohl být zohledněn skokový růst cen energií. Tato mimořádná úprava nyní poputuje ke schválení do Poslanecké sněmovny. Podrobnosti najdete ZDE.

čtvrtek 9. 12. 2021

13:30 - Zajímáte se o téma kvality v sociálních službách? Máte zkušenosti v oblasti řízení kvality sociálních služeb? V rámci projektu Rozvoj a podpora modelů kvality pro systém sociálních služeb Ministerstva práce a sociálních věcí došlo k prodloužení přihlašování do 2. kola pilotáže pro poskytovatele sociálních služeb s nadstandardní praxí. Vyzýváme tímto poskytovatele s praxí v řízení kvality sociálních služeb, kteří mají o hodnocení nadstandardní praxe zájem, aby se přihlásili do pilotáže tohoto Programu kvality. Celou výzvu najdete ZDE a podrobné informace najdete také ZDE. Z přihlášených poskytovatelů hodnotitelé vyberou deset organizací, u kterých následně proběhne hodnocení řízení kvality. Přihlašování je možné do 31. 3. 2022.

středa 8. 12. 2021

15:00 - Od 1. ledna 2022 podpoří přechod mladých dospělých z náhradní péče do běžného života také nová nepojistná sociální dávka – zaopatřovací příspěvek. Ten, společně s posílením sociální práce, upravuje novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí. V těchto dnech probíhají on-line setkání sociálních pracovníků, aby byla pomoc mladým dopělým efektivní a jednotná po celé republice. Více najdete ZDE.
10:00 -
 Nezaměstnanost v listopadu klesla na 3,3 %. Úřad práce ČR evidoval k 30. 11. 2021 celkem 245 549 uchazečů o zaměstnání, o 6 140 méně než v předchozím měsíci a o 28 977 méně než loni. Míra nezaměstnanosti byla podle posledních dostupných dat  EUROSTATU (za říjen 2021) nejnižší v celé EU. Podrobnosti najdete ZDE

úterý 7. 12. 2021

13:45 - Ministryně a ministři pro zaměstnanost a sociální politiku 27 členských zemí EU schválili společný postoj k přiměřeným minimálním mzdám v EU, které mají zajistit prevenci chudoby a důstojnou životní úroveň obyvatel ve všech státech Unie. Na jednání Rady pro zaměstnanost, zdraví a ochranu spotřebitele (EPSCO) se také shodli na opatřeních, která se týkají transparentnosti v odměňování žen a mužů. Více informací najdete ZDE.
9:30 -
Na základě mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví č.j.: MZDR 42085/2021-1/MIN/KAN ze dne 20. listopadu 2021, ve znění mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví č.j.: MZDR 42085/2021-2/MIN/KAN ze dne 22. listopadu 2021 (dále jen „MO“), bylo uloženo všem zaměstnavatelům zajistit pravidelné testování všech svých zaměstnanců (až na výjimky uvedené v mimořádném opatření) na stanovení přítomnosti antigenu viru SARS-CoV-2, provedeného na pracovišti prostřednictvím rychlého antigenního testu (RAT) určeného pro sebetestování (použití laickou osobou), a to s frekvencí jedenkrát za týden. Tuto povinnost jsou zaměstnavatelé poprvé povinni zajistit nejpozději do 29. listopadu 2021. Podrobnosti najdete ZDE.

pondělí 6. 12. 2021

11:30 - ČSSZ vydala aktualizované údaje počtů neschopenek, karantén a dávek nemocenského pojištění k 6. prosinci. Statistiky si můžete prohlédnout ZDE (48.29kB).
9:30 - Pro sociální pracovníky obecních úřadů je určený nový vzdělávací program, jehož cílem je zlepšovat výkon a efektivitu sociální práce ve veřejné správě. Podrobnosti se dozvíte ZDE.

středa 1. 12. 2021

17:15 - Poslanecká sněmovna v takzvaném zkráceném jednání schválila návrhy MPSV na tzv. Izolačku, tedy mimořádný příspěvek až 370 Kč za den pro lidi, kteří jsou v karanténě nebo izolaci kvůli infekčnímu onemocnění (podrobnosti najdete ZDE), a na krizové ošetřovné, které budou moci čerpat rodiče v případě, že školy zavřou třídy v souvislosti s epidemií COVID-19 (více se dočtete ZDE).

pondělí 29. 11. 2021

15:15 -  Vláda schválila na návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové prodloužení režimu A programu Antivirus, a to do 28. února 2022. Zároveň znovu aktivovala režim B na období od 1. listopadu 2021 do 28. února 2022. Podrobnosti najdete ZDE.
15:00 - Lidé, kteří chtějí žádat o některou z nepojistných sociálních dávek, jako je např. příspěvek či doplatek na bydlení, přídavek na dítě či rodičovský příspěvek, nemusí na Úřad práce ČR osobně. Žádosti a další podklady je možné zasílat i jinou cestou a vše tak vyřešit z pohodlí domova. Toto zjednodušení umožňuje vyhlášený nouzový stav. Po dobu jeho trvání tak není nutný zaručený elektronický podpis. Více se dočtete ZDE
11:30 - ČSSZ vydala aktualizované údaje počtů neschopenek, karantén a dávek nemocenského pojištění k 29. listopadu. Statistiky si můžete prohlédnout ZDE (48.08kB).
10:00 - Úřad práce ČR zveřejnil počty uchazečů o zaměstnání k 26. 11. 2021. Dokument naleznete  ZDE (142.68kB).
9:45 -
MPSV vydalo leták s doporučeními a radami pro rodiče dětí, které docházejí nebo budou docházet do dětských skupin. Naleznete jej  ZDE (929.98kB)
9:30 - Ve středu 1. prosince 2021 se v čase od 12:00 do 13:00 hod. bude konat videokonference pro zaměstnance v sociálních službách. Hlavním tématem této akce organizované Ministerstvem práce a sociálních věcí ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví a Asociací poskytovatelů sociálních služeb bude problematika očkování proti onemocnění COVID 19.
Videokonference se kromě zástupců MPSV zúčastní, MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., náměstkyně pro zdravotní péči na Ministerstvu zdravotnictví a prof. MUDr. Roman Chlíbek, Ph.D, Univerzita obrany.
Snahou Ministerstva práce a sociálních věcí je umožnit účast na uvedené akci co největšímu počtu zaměstnanců v sociálních službách, proto bude možné sledovat uvedenou konferenci on-line ZDE.

pátek 26. 11. 2021

13:00 - Do projektu Profíci II, který skončí na konci listopadu, se zapojilo od roku 2017 celkem 808 sociálních pracovníků. Měli možnost si rozšířit své odborné kompetence prostřednictvím kurzů, seminářů, konferencí nebo odborných publikací. Vybraní sociální pracovníci byli oceněni v rámci soutěže „Gratias“ – sociální pracovník roku. Více se dozvíte ZDE.

čtvrtek 25. 11. 2021

15:30 - Důchody v příštím roce porostou. Jak se vám konkrétně zvýší důchod zjistíte ZDE.
13:00 - Informace a přehled změn, které  přináší Novela zákona č. 359/1999 o sociálně-právní ochraně dětí, najdete na jednom místě (ZDE) souhrnně a přehledně. 

úterý 23.11. 2021

9:00 - UPOZORNĚNÍ – Konzultační dny pro veřejnost, které jsou na MPSV každou středu od 14 do 17 hodin, se do odvolání ruší.

pondělí 22. 11. 2021

14:00 - V rámci projektu Rozvoj a podpora modelů kvality pro systém sociálních služeb vyzýváme všechna Centra duševního zdraví, která mají zájem o zpětnou vazbu v podobě hodnocení kvality poskytovaných služeb, aby se přihlásila k účasti v druhém kole pilotních auditů. Účast v projektu umožní vytvořit a otestovat jednotný formát ověřování kvality péče Center duševního zdraví, který bude reflektovat principy dobré praxe poskytování terénní multidisciplinární péče. Přihlášky zasílejte na emailovou adresu kristyna.svejdova@mpsv.cz, do předmětu uveďte Reforma psychiatrické péče: Audity kvality CDZ 2. Uzávěrka přihlášek je 15. 1. 2022. Podrobnější informace najdete ZDE nebo přímo na webové stránce projektu ZDE.
13:00 - ČSSZ vydala aktualizované údaje počtů neschopenek, karantén a dávek nemocenského pojištění k 22. listopadu. Statistiky si můžete prohlédnout ZDE (48.07kB).
10:00 - Úřad práce ČR zveřejnil počty uchazečů o zaměstnání k 19. 11. 2021. Dokument naleznete  ZDE (142.43kB).

pátek 19. 11. 2021

13:00 - Vláda schválila návrh na opětovné zavedení krizového ošetřovného. Rodiče, kteří budou doma se svými dětmi, nárok na ošetřovné po celou dobu uzavření školy nebo třídy a nebo při nařízení individuální karantény dítěti. Ošetřovné bude navýšeno na 80 procent denního vyměřovacího základu. Rodiče dostanou minimálně 400 Kč na den. Krizové ošetřovné se bude vztahovat i na tzv. dohodáře, kteří odvádí pojistné. Návrh nyní zamíří k projednání v parlamentu. Více se dočtete ZDE

13:00 - Vláda dnes
schválila návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové na opětovné zavedení mimořádného příspěvku zaměstnanci při nařízené karanténě, tedy tzv. izolačku. Zaměstnanci, kterému vznikl z důvodu nařízené karantény nárok na náhradu příjmu, bude příslušet za každý kalendářní den příspěvek ve výši 370 Kč, nejdéle však po dobu prvních 14 kalendářních dnů trvání nařízené karantény. Pokud součet příspěvku a náhrady příjmu přesáhne 90 % průměrného výdělku zaměstnance, příspěvek se sníží. Příspěvek má být vyplácen nejdéle do 30. června 2022. Návrh musí ještě schvápi parlament a podepsat prezident republiky. Podroněji ZDE

čtvrtek 18. 11. 2021

9:00 - Jak je to s mimořádnou valorizací důchodů v případě rychlého tempa růstu cen? V případě, že spotřebitelské ceny porostou rychlým tempem, budou se důchody zvyšovat i v mimořádném termínu. Zákon na takovou situaci pamatuje. Podmínkou je dosažení růstu cen nejméně o 5 % oproti měsíci, který byl zohledněn pro aktuálně schválenou valorizaci od ledna 2022. Pokud ceny porostou dle předpokladů, pak budou důchody poprvé zvýšeny v červnu 2022. Více se dočtete ZDE

pondělí 15. 11. 2021

12:00 - ČSSZ vydala aktualizované údaje počtů neschopenek, karantén a dávek nemocenského pojištění k 15. listopadu. Statistiky si můžete prohlédnout ZDE (48.08kB).
12:00 - Úřad práce ČR zveřejnil počty uchazečů o zaměstnání k 12. 11. 2021. Dokument naleznete  ZDE (141.59kB).

čtvrtek 11. 11. 2021

15:00 - Projekt MPSV Podpora sociálního bydlení vydává novou publikaci s názvem Sociální bydlení v ČR. Brožuru ocení zejména starostové a zástupci obcí, kteří hledají způsob, jak nastavit systém sociálního bydlení pro své občany a zajistit tím tak jednu z nezbytných částí bytové politiky obce. Jedná se o inspirativní materiál, který motivuje k sociálnímu bydlení zejména skrze již prověřenou dobrou praxi 16 obcí, které spolu s MPSV úspěšně pilotovaly systém sociálního bydlení. Více informací naleznete ZDE

středa 10. 11. 2021

15:00 - Platové tarify většiny zaměstnanců ve veřejných službách a správě a státních zaměstnanců se od ledna příštího roku zvýší plošně o 1 000 korun, v průměru o 400 korun pak vzrostou prostředky určené na mimotarifní složky. Jinak to ale bude například u učitelů nebo zdravotníků. Rozhodla o tom vláda na svém dnešním zasedání. Podrobnosti najdete ZDE.

13:00 - Komu náleží vdovský či vdovecký důchod a za jakých podmínek? V textu, který najdete ZDE, se to dozvíte. Zároveň jsou v něm vyvráceny nejčastější omyly, které kolují o vdovských a vdoveckých důchodech.

úterý 9. 11. 2021

15:00 - Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo pro domácnosti, které bojují s růstem cen energií, novou formu podpory s názvem „MOP – vyúčtování DPI“, personálně posílí Úřad práce ČR, aby mohl rychle a účinně vyřizovat žádosti občanů, a zároveň chystá zohlednění skokového zvýšení cen energií v dávkách na bydlení. Podrobnosti najdete ZDE.

pondělí 8. 11. 2021

11:30 - ČSSZ vydala aktualizované údaje počtů neschopenek, karantén a dávek nemocenského pojištění k 8. listopadu. Statistiky si můžete prohlédnout ZDE (48.05kB).

11:00 - Nezaměstnanost v ČR v říjnu klesla na 3,4 %, je nejnižší v EU.
Úřad práce ČR evidoval k 31. 10. 2021 celkem 251 689 uchazečů o zaměstnání, o 10 453 méně než v předchozím měsíci a o 19 996 méně než loni. Podíl nezaměstnaných osob činil 3,4 %. To je o 0, 1 p. b. méně než v září a o 0,3 p.b. méně než před rokem. Míra nezaměstnanosti byla podle posledních dostupných dat EUROSTATU (za září 2021) nejnižší v celé EU, a to 2,5 % (průměr EU 6,6 %). Více se dočtete ZDE

pátek 5. 11. 2021

11:30 - Vláda schválila zvýšení minimální mzdy o 1 000 korun na 16 200 korun. Spolu s ní se zvýší i nejnižší zaručené mzdy v osmi skupinách prací odstupňovaných zejména podle jejich složitosti a odpovědnosti. Podrobnosti najdete ZDE.

čtvrtek 4. 11. 2021

V rámci projektu Rady Evropy „Participace dětí v Evropě – posilování národního rámce a aktivit v rámci participace dětí ”, který se zaměřuje na zapojování dětí a mladých dospělých do tvorby politiky na národní úrovni, se 16. listopadu koná úvodní webinář „Proč naslouchat dětem, aneb proč to bez participace nejde?“.

Úvodní webinář se věnuje představení klíčových aktivit projektu, unikátního nástroje Rady Evropy „Sada indikátorů pro participaci dětí (CPAT) a nové metodiky „Participace dětí“ v rámci národních aktivit. Pojďte společně s námi diskutovat, jaká je úroveň participace v ČR a v Evropě a jak a proč participaci posílit. Úvodní webinář se koná v rámci projektu „CP4Children Participace dětí v Evropě – posilování národního rámce a aktivit v rámci participace dětí“, který koordinuje Rada Evropy a je financován Programem Evropské Unie pro práva, rovnost a občanství (2014–2020).

Více informací včetně programu semináře se dozvíte v odkazech Úvodní webinářPozvánka Program.

pondělí 1. 11. 2021

15:45 - ODSTÁVKA WEBŮ: Vážení klienti ÚP ČR, ČSSZ a MPSV, dovolujeme si vás upozornit, že od soboty 13. 11. 2021 od 20:00 hod. do neděle 14. 11. 2021 do 4:00 hod. budou z důvodu nezbytné technické údržby mimo provoz web ÚP ČR (www.uradprace.cz), ePortál ČSSZ (eportal.cssz.cz), eNeschopenka, otevřená data ČSSZ (data.cssz.cz), web ČSSZ (www.cssz.cz), web dětská skupina (www.detskaskupina.cssz.cz), web MPSV (www.mpsv.cz), otevřená data MPSV (data.mpsv.cz) a web Cizinci (www.cizinci.cz). Děkujeme za pochopení.

12:30 - ČSSZ vydala aktualizované údaje počtů neschopenek, karantén a dávek nemocenského pojištění k 1. listopadu. Statistiky si můžete prohlédnout ZDE (47.88kB).

pátek 29. 10. 2021

10:00 - Titulem „Bezpečný podnik“ bylo oceněno 14 společností. Jejich zástupci převzali prestižní ocenění z rukou ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové a generálního inspektora Státního úřadu inspekce práce Rudolfa Hahna. Splnění náročných kritérií pro získání titulu „Bezpečný podnik“ dokazuje, že pro vedení těchto společností je bezpečnost a ochrana zdraví zaměstnanců na pracovištích stejně důležitá jako ekonomické výsledky. Osvědčení „Bezpečný podnik“ se získává na tři roky, kdy po celou dobu je takto oceněná společnost pod zvýšeným dohledem inspektorátů práce. V České republice se v současné době prokazuje platným osvědčením celkem 73 společností, které zaměstnávají dohromady přibližně 50 tisíc zaměstnanců. Více informací najdete ZDE.

středa 27. 10. 2021

16:00 - Na základě informací a předběžných dat od Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Energetického regulačního úřadu (ERÚ) nedisponuje Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) žádným nástrojem, který by mohl řešit vzniklou situaci, kdy v důsledku přechodu stovek tisíc zákazníků k dodavatelům poslední instance (DPI), jsou tyto domácnosti nuceny uhradit v extrémně krátkém termínu několikanásobně vyšší zálohy na energie, v řádech i desítek tisíc korun. Více se dočtete ZDE

úterý 26. 10. 2021

12:30 - Tzv. Milostivé léto začíná už tento čtvrtek! Od 28. října až do 28. ledna 2022 budou mít dlužníci šanci se relativně bezbolestně vypořádat s některými svými dluhy. Akce se týká exekučních sporů s veřejnými institucemi jako jsou zdravotní pojišťovny, města, obce, dopravní podniky, školy nebo Česká televize nebo Český rozhlas. Více se dočtete ZDE

10:00 - Práce z domova, která je hojně využívaná zejména v období epidemie koronaviru, našla své místo v běžném fungování na pracovištích. Ministerstvo práce a sociálních věcí zmapovalo situaci už druhým průzkumem o míře využívání tzv. home office, o hlavních výhodách a limitech a o celkové spokojenosti zaměstnanců i vedoucích pracovníků. Jasná většina oslovených hodnotí práci z domova pozitivně. Více se dozvíte ZDE.

pondělí 25. 10. 2021

16:00 - Režim A úspěšného programu Antivirus je prodloužený do konce roku 2021. Vztahuje se na případy, kdy je zaměstnancům nařízena karanténa. Rozhodla o tom, s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci, vláda na dnešním zasedání. Podrobnosti najdete ZDE.
11:00 - Úřad práce ČR zveřejnil počty uchazečů o zaměstnání k 22. 10. 2021. Dokument naleznete  ZDE (140.96kB).
11:00 -
ČSSZ vydala aktualizované údaje počtů neschopenek, karantén a dávek nemocenského pojištění k 25. říjnu. Statistiky si můžete prohlédnout ZDE (47.88kB).

pátek 22. 10. 2021

13:30 - Jak je to s ošetřovným v době podzimních prázdnin, ředitelského volna nebo v souvislosti s karanténou se dozvíte ZDE.

čtvrtek 21. 10. 2021

13:00 - Lidé, kterým výrazně vzrostou výdaje na energie a nebude se jim tak dostávat financí na úhradu základních potřeb, mohou požádat Úřad práce ČR o některou z nepojistných sociálních dávek. Konkrétně o příspěvek nebo doplatek na bydlení. Ve vybraných situacích lze poskytnout také dávku mimořádné okamžité pomoci. Více informací  ZDE (235.29kB)

9:00 - Vystavování příslušných tiskopisů pro uplatnění nároku na ošetřovné: V případě, že orgán ochrany veřejného zdraví (příslušná hygienická stanice) nařídí školskému zařízení (příp. jen některé třídě) karanténu, formulář Žádost o ošetřovné při péči o dítě z důvodu uzavření školského / dětského zařízení (školy) potvrzuje příslušné školské zařízení. O potřebě ošetřování či péče o nemocné dítě rozhoduje ošetřující lékař osoby, u které je dána potřeba ošetřování nebo péče, při nařízení karantény jednomu dítěti rozhoduje orgán veřejného zdraví a to vystavením Rozhodnutí o potřebě ošetřování (péče) pro nemoc nebo nařízení karantény.

středa 20. 10. 2021

9:45 - Ve čtvrtek 21. října 2021 od 14:00 do 17:30 hod. se koná 1. mezinárodní konference na vysoké úrovni Pokrok směrem ke smysluplné účasti dětí na rozhodování, dialog s více zúčastněnými stranami". Bližší informace naleznete ZDE 

úterý 19. 10. 2021

16:00 - Česká správa sociálního zabezpečení vydala Statistickou ročenku z oblasti důchodového pojištění za rok 2020. Ta přináší podrobný pohled na oblast důchodového pojištění, který je doplněn o základní demografické informace a údaje, jež ilustrují některé fáze zpracování důchodové agendy. Podrobnosti naleznete ZDE

pondělí 18. 10. 2021

15:00 - ČSSZ vydala aktualizované údaje počtů neschopenek, karantén a dávek nemocenského pojištění k 18. říjnu. Statistiky si můžete prohlédnout ZDE (47.87kB)
10:00 - Úřad práce ČR zveřejnil počty uchazečů o zaměstnání k 15. 10. 2021. Dokument naleznete  ZDE (141.17kB).

pátek 15. 10. 2021

16:30 - Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo varianty pomoci zaměstnavatelům v automobilovém průmyslu, u kterých hrozí zastavení výroby kvůli nedostatku komponentů. Tento materiál poslouží jako podklad pro jednání Rady hospodářské a sociální dohody ČR. Najdete ho  ZDE (424.81kB).

pondělí 11. 10. 2021

11:00 - Úřad práce ČR zveřejnil počty uchazečů o zaměstnání k 8. 10. 2021. Dokument naleznete  ZDE (141.15kB).
11:00 -
ČSSZ vydala aktualizované údaje počtů neschopenek, karantén a dávek nemocenského pojištění k 11. říjnu. Statistiky si můžete prohlédnout ZDE (48.07kB)
12:00 - MPSV vydalo Příručku praxe sociální práce, která je souhrnným výstupem zkušeností nabytých v průběhu realizace projektu Systémová podpora výkonu sociální práce na obcích. Více ZDE

pátek 8. 10. 2021

12:00 - Jak je to s nemocenským pojištěním a placením sociálního pojištění z odměn členů volebních komisí? Výše odměny členům volební komise nezakládá účast na nemocenském pojištění. Ze zvláštní odměny se pojistné na sociální zabezpečení neplatí. Podrobnosti naleznete ZDE (141.84kB)
14:00 - Česká správa sociálního zabezpečení a Sociálna poisťovňa podepsaly dohodu o elektronické výměně údajů. Informaci o žití jako zákonem požadovanou podmínku vyplacení důchodu do zahraničí si od Nového roku budou mezi sebou vyměňovat přímo Česká správa sociálního zabezpečení a Sociálna poisťovňa a senioři tak ušetří čas i peníze při ověřování podpisu na potvrzení. Více informací ZDE

čtvrtek 7. 10. 2021

17:00 - Ministerstvo práce a sociálních věcí je připraveno přispět k udržení pracovních míst v automobilovém průmyslu podobně jako pomohlo zachránit přes jeden milion pracovních míst v době pandemie. Ministryně Jana Maláčová požádá o svolání Tripartity. Více ZDE.

úterý 5. 10. 2021

11:30 - Úřad práce ČR evidoval k 30. 9. 2021 celkem 262 142 uchazečů o zaměstnání (UoZ), o 5 747 méně než v předchozím měsíci a o 14 873 méně než loni. Podíl nezaměstnaných osob činil 3, 5 %. To je o 0, 1 p. b. méně než v srpnu a o 0,3 p.b. méně než před rokem. Míra nezaměstnanosti byla podle posledních dostupných dat  EUROSTATU (za srpen 2021) nejnižší v celé EU, a to 3 % (průměr EU 6,7 %). Podrobnosti najdete ZDE.
16:00 -  Program Antivirus zachraňoval pracovní místa v době, kdy byla nejvíce ohrožená. Podařilo se tak zažehnat zemětřesení na trhu práce. Celkem se prostřednictvím Antiviru podařilo podpořit 1 073 133 zaměstnanců, přičemž každému z nich byla díky MPSV vyplacena náhrada mzdy v průměru za více než 4 měsíce. Program přispěl k udržení pracovních míst pro 37 % zaměstnanců pracujících v soukromé sféře. To vše vyplývá ze souhrnných dat programu Antivirus. Více informací najdete ZDE.

pondělí 4. 10. 2021

11:30 - ČSSZ vydala aktualizované údaje počtů neschopenek, karantén a dávek nemocenského pojištění k 4. říjnu. Statistiky si můžete prohlédnout ZDE. (48.08kB)
14:30 - Vláda schválila Operační program Zaměstnanost plus, díky němuž může  Česká republika získat v období mezi roky 2021 až 2027 z evropských fondů celkem 1,459 miliard EUR. Program poslouží především ke zlepšení šancí pro lidi, kteří jsou z nějakého důvodu znevýhodněni na trhu práce. Jde zejména o zdravotně postižené, dlouhodobě nezaměstnané nebo mladé lidi po škole. Podrobnosti najdete ZDE
16:00 - Ředitelem Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí (VÚPSV) je od začátku letošního října Robin Maialeh. Podrobnosti najdete ZDE.

pátek 1. 10. 2021

13:00 - Součástí letošního Fóra sociálních služeb, jehož pořadatelem je Ministerstvo práce a sociálních věcí, bylo také ocenění osobností a kolektivů za jejich významný přínos ke zvýšení kvality života seniorek a seniorů a k řešení problematiky stárnutí i stáří v České republice. V době covidu šlo o klíčové téma. V kategorii osobnost-profesionál získala ocenění Neli Zaworová, v kategorii osobnost-neprofesionál Milena Hesová, ze zajímavých projektů byly oceněny Létající týmy Domova důchodců Tmavý důl a zvláštní cenu předsedkyně Rady vlády od ministryně Jany Maláčové získala Nadace Krása pomoci. Podrobnosti najdete ZDE.

Starší aktuality po měsících

2021

Září
Srpen
Červenec
Červen
Květen
Duben
Březen
Únor
Leden

2020

Prosinec
Listopad
Říjen
Září
Srpen
Červenec
Červen
Květen
Duben
Březen

Poslední aktualizace: 29. 6. 2022